X
Virusi i koncesioneve, nga gabimet në kontrata do të paguhen 240 milionë euro shtesë

Nga Ornela Liperi Vetëm nga problematikat në hartimin e kontratave koncesionare, ku shteti ka marrë përsipër riskun financiar, taksapaguesit do të duhet të paguajnë edhe 240 milionë euro më shumë gjatë viteve në vijim, si shtesa për 5 PPP-të në shëndetësi, infrastrukturë dhe integrimin e menaxhuar të mbetjeve, ose 30% më shumë se varianti fillestar.  Në kahun tjetër, rënia e pritshme.

Dramatike/ 627 viktima brenda 24 orëve në Itali, shkon në 4032 numri i të vdekurve

Ditën e sotme  numri i  viktimave në Itali ka shkuar në 4032 nga COVID-19. Vetëm në 24 orët e fundit  kanë humbur jetën 627 persona mes tyre edhe pesë mjekë të tjerë. Ndërsa sipas mediave fqinje  mësohet se edhe  numri i të infektuarëve është rritur sot ndjeshëm, në rreth 47 mijë. Ndërkohë ekspertët kanë  paralajmëruar se nëse deri të dielën.

Babai i “pacientit zero” rrëzon autoritetet : Nuk më infektoi djali, isha sëmurë përpara se ai të kthehej nga Italia

Babai i personit që është etiketuar nga autoritetet si “pacienti zero” i infektuar me koronavirus, ka komunikuar në një lidhje direkte me emisionin “Arena” në Ora News, nga spitali. Ai tashmë është shëruar nga koronavirusi, por zbulon se ka qenë ai, që ka infektuar të birin dhe jo anasjelltas. Nëse kjo është e vërtetë, rrëzohet versioni i autoriteteve, se djali.

Vdekjet dhe infektimet nga COVID-19 shënojnë rekord të ri botëror

Gjatë ditës së hënë, një numër rekord prej 14 mijë infektimesh dhe 862 viktima u shënuan nëpër botë nga pandemia COVID-19, pavarësisht përpjekjeve të qeverive për të ndaluar kontaktet sociale përmes bllokimit të aktivitetit ekonomik e shoqëror dhe ndalimit të daljeve në rrugë. Gjergj Erebara – BIRN Organizata Botërore e Shëndetësisë raportoi një numër rekord infektimesh dhe viktimash nga pandemia.

Kohë e një ndryshimi të madh

Nga Reila Bozdo Në 17 janar të këtij viti (2020), ndërsa bëja leximin e përditshëm të shtypit të ditës, në prestigjozen ‘‘The Guardian’’, hasa artikullin me titull ‘‘Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar thotë se ekonomia botërore rrezikon kthim tek Depresioni i Madh’’. Drejtuesja e FMN, Kristalina Georgieva, thoshte se ekonomia globale rrezikon të kthehet në Depresionin e Madh si rezultat.

Dokumenti sekret britanik: Koronavirusi do të zgjasë deri në pranverën e 2021. Do të rikthehet në nëntor

Epidemia e koronavirusit pritet të zgjasë më shumë seç është menduar fillimisht. Media britanike, The Guardian,  zbulon se një dokument sekret i Shëndetit Publik Britanik, parashikon që koronavirusi do të vijojë të qarkullojë edhe për 12 muaj të tjerë dhe se rreth 80% e popullësisë në Britani, mund të infektohen nga ky virus. Sipas këtij dokumenti, koronavirusi mund të zgjasë.

Analiza krahasuese e BIRN/ Si po e përballojnë qeveritë ballkanike Covid -19

Ndërkohë që në Ballkan janë konfirmuar msa më pak se 200 raste me COVID-19, mungesa e transparencës së qeverisë po shton shqetësimin për kapacitetin e shërbimeve shëndetësore në të gjithë rajonin për t’u përballur me këtë pandemi. Shtetet në Ballkan kanë ndërmarrë një sërë hapash, nga mbyllja e shkollave deri në kufizimin e tubimeve publike dhe ndërprerjen e udhëtimeve me.

Edi nuk ndalet më! Pasi “përdhunoi” telefonat tanë, del në Surrel dhe kërkon protagonizëm për të dalë mbi koronavirusin

Kryeministri Edi Rama, siç e ka bërë zakon të veprojë në çdo ngjarje të rëndësishme në këtë vend, ka nisur një fushatë për të rrëmbyer protagonizëm maksimal dhe për të kaluar në audience edhe vetë koronavirusin dhe hallin e madh që na ka rënë.  Shefi i qeverisë, ka mbirë në telefonat e njerëzve, në televizione, rrjete sociale, në çdo mjet.

“Edi jam”/ Kryeministri “përdhunon” telefonat e qytetarëve dhe intensifikon luftën ndaj medias

Përdoruesit e rrjetit celular Vodafone morën papritur një mesazh të regjistruar gjatë ditës së Enjte nga kryeministri Edi Rama që i këshillon ata se si të mbrojnë veten nga koronavirusi – dhe media. “Laj duart, mos lëviz nga shtëpia për qejf, hap dritaret sa të mundesh, ruhu nga media,” thuhet në mesazhin nga Edi Rama ku kryeministri prezantohet “Edi jam”..

A ka shpresë që Covid -19 të zhduket me ngritjen e temperaturave? Debati i specialistëve

Virusi që shkakton Covid-19, mund të përhapet më shpejt në një temperaturë të caktuar, zbulon një studim. Megjithatë ekspertët thonë se njerëzit duhet të shmangin rënien në ‘grackën’ e të menduarit se koronavirusi  do të reagojë ndaj ndryshimeve sezonale në të njejtën mënyrë si ato patogjene, që shkaktojnë ftohje apo grip. Studimi, nga një ekip në Universitetin Sun Yat-sen në.