X
Temperatura deri në 38 gradë, parashikimi i motit

Sipas Meteoalb edhe gjatë ditës së sotme do të vijojë ndikimi i masave ajrore të qëndrueshme e të nxehta. Moti parashikohet i kthjellët dhe me vranësira kalimtare. Era do të fryjë me drejtim Juglindje-Veriperëndim 1-5m/s, përgjatë vijës bregdetare në orët e mesditës deri në 10m/s, duke u shoqëruar me valëzim 2-3 ballë. Temperaturat parashikohen: QYTETET    Temperaturat në °C Shkodër .

Dhëmbë e brinjë të thyera? Rrëfimi i ish-kryeprokurorit të Enverit për Kadri Hazbiun: U vu në dispozicion një punonjëse shërbimi. Fiqirete Shehu donte kafe në 11:00 të natës, nëse nuk ia çonin…

I kthjellët në kujtesë e i vëmendshëm në bisedë, Rrapi Mino, Prokurori i Përgjithshëm më jetëgjatë i regjimit komunist, rezervohet tej mase kur bie fjala për disa nga momentet më kritike të proceseve të bujshme. Aq e fortë është kjo stepje e tij, sa që një çast të duket e kotë çdo përpjekje për të zbardhur sadopak misteret që kanë.

“B*tha, fjala më e rëndësishme e gjuhës shqipe”, analiza e shkrimtarit që të lë me gojë hapur

Nga Arben Kallamata Shkrimtari dhe publicisti Arben Kallamata ka bërë një shkrim për gjuhën shqipe. Ai ka theksuar se një nga fjalët më të rëndësishme dhe më të vyera të gjuhës shqipe është fjala b*thë. “Duke lënë mënjanë delikatesën dhe etiketën e panevojshme, studimi i b*thës dhe nuancave të saj, përvetësimi i bashkërendimeve të saj idiomatike të bind se ajo jo vetëm.

Skandalin mes Bill Clinton dhe Monica Lewinsky tani do ta shohim në film, ja si u përgjuan

Ish-presidenti Bill Clinton dhe praktikantja e Shtëpisë së Bardhë në atë kohë, Monica Lewisnky, u përfshinë në një skandal që la gjurmë në historinë e Amerikës. Mesa duket, producentët e serialit “American Crime Story” kanë vendosur të përfshijnë këtë histori në sezonin e radhës së serialit, i cili do të titullohet “Impeachment” dhe do të flasë pikërisht për sagën e.

MOTI/ Sot parashikohet ditë e nxehtë, temperaturat mbeten të larta

Ditë e nxehtë parashikohet edhe gjatë ditës së sotme. Kthjellimet mbeten prezentë në territorin shqiptar duke bërë që dhe temperaturat të jenë të larta. Ndërsa zonat malore gjatë pasdites dhe në vijim priten të kenë vranësira të lehta. Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes ndërsa në mesditë do të ketë rënie të lehtë, duke u luhatur nga 17.

Takimet me Kadri Hazbiun në burg, rrëfehet ish-kryeprokurori i Enverit: E vërteta është ndryshe, hanin ushqim të veçantë. Qelitë i kishin siguruar që të mos…

I kthjellët në kujtesë e i vëmendshëm në bisedë, Rrapi Mino, Prokurori i Përgjithshëm më jetëgjatë i regjimit komunist, rezervohet tej mase kur bie fjala për disa nga momentet më kritike të proceseve të bujshme. Aq e fortë është kjo stepje e tij, sa që një çast të duket e kotë çdo përpjekje për të zbardhur sadopak misteret që kanë.

Metoda e thjeshtë dhe mjaft efektive për të zgjedhur shalqirin e duhur

Kur zgjidhni shalqirin është mirë t’i kushtoni vëmendje karakteristikave të tij. Pamja e lëkurës, në fakt, mund të zbulojë nëse është i ëmbël dhe i shijshëm. Shalqinjtë e ëmbël kanë një pamje të rregullt, lëkura nuk ka të çara dhe forma është simetrike. Për më tepër është e rëndësishme të merren parasysh tre faktorë: Ngjyra. Një shalqi i ëmbël ka.

Temperatura deri në 38 °C, ja parashikimi i motit

Sipas MeteoAlb, kthjellimet mbizotërojnë në të gjithë Shqipërinë gjatë pjesës së parë të ditës. Por pjesa e dytë e ditës sjellë kalime vranësirash në zonat verilindore duke lënë me kthjellime zonat e ultësirës perëndimore. Temperaturat e ajrit rriten sërisht në vlerat minimale dhe maksimale më të paktën 2°C duke luhatur vlerat ditore nga 15°C deri në 38°C. Era do fryjë.

“Aman hiqe korentin, mos ma pri gjuhën”, rrëfimi ekskluziv i ish-kryeprokurorit të Enver Hoxhës: Skenari që përdorte Sigurimi për të gjunjëzuar Kadri Hazbiun, ngjitur me qelinë e tij…

Goditja e Kadri Hazbiut, kreut më jetëgjatë të Ministrisë së Brendshme, ka qenë nga më të bujshmet në odisenë e spastrimeve që partia dhe shefi i saj, Enver Hoxha, bëri në radhët e lidershipit komunist. Njeriu që tërë jetën do t’ia kushtonte vigjilencës për të shpëtuar partinë dhe vendin nga tradhtitë dhe prapaskenat, më në fund mbeti edhe vetë viktimë.

Shuhet Toni Morrison, e para afroamerikane që fitoi çmim Nobel për letërsi

Ka humbur jetën Torni Morrison, një ndër të parat afroamerikane që arriti të rrëmbejë çmimin Nobel, në letërsi. E lindur si Chloe Antoni Uoford më 18 shkurt të vitit 1931, në Lorain, të Ohaios, ajo ishte fëmija i dytë, ndër katër fëmijët e një familjeje punëtore. Që kur ishte fëmijë, Morrison lexonte libra në mënyrë konstante. Autorët më të preferuar.