X
Tirana Bank kujdeset për arsimin cilësor!

Tirana Bank tregon kujdes të veçantë ndaj shoqërisë dhe problematikave të saj. Në politikat e Përgjegjësisë Sociale të vitit 2021, vëmendje të veçantë zënë projektet për fëmijët dhe arsimin cilësor. Kemi kënaqësinë të informojmë që këtë vit Tirana Bank e nis angazhimin e saj me kontributinpër Shkollën 9-vjecare “5 Dëshmorët” në Ksamil, duke krijuar kushte optimale për ndjekjen e mësimit,.

“Historitë tragjike të kosovarëve që njoha në burgjet e Enver Hoxhës dhe intrigat e Sigurimit ndaj…”! Dëshmia e të burgosurit politik

Publikohet historia e panjohur e Nazmi Berishës me origjinë nga fshati Llap i Komunës së Podujevës në Kosovë, i cili i joshura nga propaganda e regjimit komunist dhe nga programet që jepte Radio-Tirana për “begatinë socialiste” si dhe për t’i shpëtuar metodave rankoviçiane të regjimit titist, në vitin 1960, ai vendosi që të arratisej dhe erdhi në Shqipëri, duke kaluar.

Meta vlerëson pesë kampionë, rekordmenë dhe trajnerë të shquar të peshëngritjes shqiptare: Burim krenarie kombëtare

Me anë të një ceremonie solemne, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, vlerësoi sportistë dhe trajnerë të spikatur të peshëngritjes shqiptare, të cilët me rezultatet e shkëlqyera, punën cilësore dhe kontributet e tyre profesionale kanë lënë gjurmë në historinë e sportit shqiptar. Kreu i Shtetit i akordoi Titullin e lartë “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” profesor Ferid Berberi, “Në shenjë vlerësimi.

Drejtori i televizioneve Franchaise në Euronews Group: Euronews Albania përballë sfidës për paanshmëri edhe në zgjedhjet elktorale

Pak ditë më parë u bë publik lajmi se Osservatorio di Pavia, firma e mirënjohur e konsulencës për studime mediatike në mbarë botën, në një raport të pavarur ka vlerësuar Euronews Albania, për punën ndaj “raportimit të drejtë, të saktë dhe të paanshëm, pa asnjë provë që sugjeron raportim me qëndrime të njëanshme. Në një intervistë dhënë në Euronews, pas.

Ndikimi i diabetit tek stomaku dhe tretja e mirë – Çfarë duhet të dini

Një ndër sëmundjet më të përhapura të globit pa dyshim që është diabeti. Shifrat e personave të prekur me të janë rritur thuajse si një epidemi gripi të zakonshëm e sezonal. Gjithsesi efektet anësore dhe simptomat e sëmundjes janë afatgjata, kronike dhe të rrezikshme. Përtej shumë dëmeve që shkakton në organizëm, diabeti rrit presionin e gjakut dhe dëmton nervat e.

Han Van Megeren: Falsifikatori më i madh i veprave të artit në shekullin XX-të

Ai arriti t’i mashtronte të gjithë:piktorët, koleksionistët, njohësit e famshëm të artit dhe madje edhe drejtuesit e lartë. Henrikus Antonius van Megeren lindi më 3 maj 1889 në Deventer, një komunë holandeze rreth 100 km në lindje të Amsterdamit. Djali i tretë i Augustës, që kur ishte e re ishte e talentuar në muzikë dhe pikturë, dhe Henrikus, autor i.

Dalin detajet e reja nga sulmi ndaj Kim Kardashian në Paris

Një nga pesë hajdutët që grabitën Kim Kardashian në Paris në vitin 2016 është duke botuar një libër për të treguar ç’ka ndodhur në të vërtetë. 60 vjeçari Yunice Abbas i cili është një nga 11 të dyshuarit e akuzuar  për grabitjen ndaj Kim Kardashian është aktualisht në pritje të proçesit gjyqësor. Në librin e tij të botuar në Francë,.

Shenjat që tregojnë se vuani nga ankthi – Kujdesi që ju duhet

Përjetimi i ndjenjave negative, stresit, mërzisë apo ankthit pa dyshim që janë prezente tek çdo njeri në pjesë të caktuara të ditës apo jetës. Problemet e jetës së përditshme arrijnë të krijojnë luhatje dhe përmbysje të mëdha humori ndaj përjetimi i këtyre ndjenjave është i shpeshtë. Zakonisht stresi apo ankthi largohet në kohë të shkurtra dhe njerëzit që e përjetojnë.

ONE Telecommunications, prezanton studimin e realizuar për përdoruesit e saj

ONE Telecommunications zhvilloi me sukses mbledhjet rajonale me partnerët e veriut, jugut dhe qendrës më 19, 20 dhe 21 Janar në Kukëës, Berat dhe Elbasan. Mbledhjet u zhvilluan nën kushtet e lejuara, sipas protokollit për masat anti-covid. Qëllimi i këtyre mbledhjeve ishte përgëzimi për rezultatet e mira të arritura gjatë muajve pas prezantimit në treg të emrit të ri si.

Yndyrat e larta në gjak, mjekja nutricioniste: Ushqimet që duhet të shmangni

Mjekja nutricioniste, Albana Daka ka dhënë ditën e sotme disa këshilla lidhur me yndyrën e lartë në gjak. E ftuar në emisionin “Abc-ja e Mëngjesit”, ajo u shpreh ushqimet që duhet të shmangen për luftuar yndyrën në gjak janë mishi i kuq, bulmetrat dhe padyshim alkooli. Daka rekomandoi përdorimin e perimeve, frutave dhe aktivitetin fizik. “Ushqimet që japin një efekt.