X
Temperatura deri në 30 °C, moti për çdo qytet

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, moti për ditën e diel parashikohet i kthjellët, me zhvillime vranësirash në mesditë dhe pasdite në veri dhe verilindje. Parashikohen reshje shiu me intensitet të ulët dhe mesatar, përkohësisht në formë shtrëngate shoqëruar me shkarkesa elektrike në veri dhe verilindje. Era do të fryjë me drejtim juglindje e jugperëndim deri në 8 m/sek e valëzim të.

Dy mollë në ditë, përfitimet shëndetësore në organizëm

Nëse ekziston një frut që të bën shumë mirë ajo është molla. Nuk është ekzagjerim. Molla njihet për vlera dhe përbërës të jashtëzakonshëm ushqimorë që të mbrojnë nga një sërë simptomash dhe sëmundjesh. Molla është një frut që mbron qelizat bazë të sistemit nervor nga neurotoksinat Studimet kanë treguar që konsumimi i mollës ul ndjeshëm rrezikun e goditjeve në tru..

Dua Lipa tregon vendimin përfundimtar të festivalit Sunny Hill

Sunny Hill Festival” i organizuar nga Dua Lipa dhe babai i saj Dukagjini, është një ndër festivalet më të famshëm të muzikës i cili mbledh bashkë artistë shqiptarë dhe ndërkombëtarë. Këtë vit, festivali do të mbahej për herë të tretë në Kosovë mirëpo pandemia Covid-19 vuri në pikëpyetje realizimin e tij. Madje, kemi një lajm të keq për ju! “Sunny.

Fitoi 30 miliardë dollarë që nga fillimi i pandemisë, bosi i Facebook bëhet i treti më i pasuri në botë

Pavarësisht nga pasojat ekonomike nga pandemia, CEO i Facebook, Mark Zuckerberg ka shtuar më shumë se 30 miliardë dollarë të pasurisë së tij në vetëm dy muaj. Zuckerberg tani vlen rreth 87.8 miliardë dollarë, duke u ngritur mbi miliarderët si Berkshire Hathaëay, Ëarren Buffett dhe Bernard Arnault. Rritja në renditje e Zuckerberg ka të ngjarë të jetë për shkak të.

Rrodhja e madhe e Shqipërisë – Vlerat e forta medicinale

Çfarë është Rrodhja e madhe? Bëhet fjalë për një bimë me emrin botanik Arctium lappa. Atë mund ta keni hasur gjatë shëtitjeve në pyll. Janë pikërisht iriqët e vegjël që ngjiten në pantallona ose çorape. Gjethet dhe kërcenjtë e Rrodhes së madhe kanë vlera në mjekësinë bimore. Rrënja e bimës ndoshta ka vlera më të mëdha sepse mund të konsumohet si.

Alarmohet Turqia/ Në muajin e shenjtë të Ramazanit nga minarja e xhamisë dëgjohet kënga ‘Bella Ciao” në vend të lutjes së hoxhës

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në një xhami në qytetin e Izmirit, në Turqi gjatë lutjeve për muajin e shenjtë të Ramazanit. Sipas një video të publikuar nga mediat vendase, dëgjohet se nga minarja e xhamisë në vend të lutjes së hoxhës, u dëgjua kënga e serialit të famshëm spanjoll “La casa de papel”, Bella Ciao. Kjo i ka.

FOTO/ Përplaset me makinë këngëtari i famshëm shqiptar

Këngëtari i njohur, Ermal Fejzullahu, është aksidentuar në Prishtinë. Këngëtari është përplasur me automjetin e tij në rrugën ‘Agim Ramadani’. Sipas një fotografie të siguruar nga Indeksonline, shihet makina e aksidentuar e këngëtarit. Pas aksidenti ka folur edhe këngëtari përmes disa postimeve në Instagram. Ermali ka bërë të ditur se, në automjet ka qenë bashkë me disa anëtarë të familjes,.

Inteligjenca artificiale ju njeh! Teknologjia e re dallon personalitetin e njeriut vetëm duke parë një selfie të tij

Teknologjia e njohjes së fytyrës mund të dallojë personalitetin e një personi vetëm duke analizuar një selfie që nuk shfaq asnjë emocion, pretendon studimi. Kërkuesit ndërtuan një rrjet artificial neural që mori në mbikëqyrje 128 faktorë të ndryshëm të fytyrës së një personi, si gjerësia e gojës dhe gjatësia e buzëve apo syve. Ata përdorën të dhëna nga këto lexime.

Miliarderët më të mëdhenj në SHBA u pasuruan më shumë gjatë pandemisë

Miliarderët e Amerikës janë 484 miliardë dollarë më të pasur gjatë pandemisë së koronavirusit. Të dhënat e mbledhura nga mesi i marsit në mesin e majit tregojnë se më të pasurit e SHBA-ve kanë përfituar jo pak nga kjo krizë shëndetësore. Pesë miliarderët më të mëdhenj në SHBA, Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Warren Buffett dhe Larry Ellison, kanë.

Vaksina e COVID-19 në shtator? Ja çfarë thuhet nga gjiganti farmaceutik

Gjiganti farmaceutik  AstraZeneca ka njoftuar se është gati të sigurojë një vaksinë për koronavirusin në shtator. Firma tha se kishte lidhur marrëveshje për të ofruar të paktën 400 milion doza të vaksinës, të cilat po zhvillon me Universitetin e Oksfordit. AstraZeneca tha se ishte në gjendje të prodhojë një miliard doza të vaksinës AZD1222 gjatë këtij viti dhe vitin tjetër..