X
Video/ Gjysëm-maratonë në tarracën e shtëpisë: 50 vjecari vrapon 21 km duke bërë 840 xhiro

Dëshira për sport nuk mund të vritet nga asnjë virus e nuk mund të limitohet nga asnjë urdhër qeverie, pavarësisht se të detyron të qendrosh në shtëpi në mungesë të emergjencave apo nevojës, për të luftuar koronavirus. E shpjegon, madje e dëshmon, Francesco Draghi, një 50 vjecar nga Novafeltria (Rimini) që ka vrapuar një gjysëm-maratonë në tarracën e shtëpisë. Draghi.

ME VIDEO/ Një dasmë e padëgjuar! Komshiu në rolin e priftit, çifti spanjoll i thonë PO njëri-tjetrit nga ballkoni, pjesmarrës fqinjët nga dritaret

Ata kishin bërë çdo gjë gati, që nga lista e të ftuarve me 190 vetë, porositja e luleve të freskëta, fustanin e nusërisë, por ajo që nuk e kishin parashikuar Alba Datedaz dhe Daniel Camino ishte se dasma e tyre do të detyrohej të vendoset në kufijtë e mbylljes gati-totale të Spanjës, me nusen dhe dhëndrin duke bërtitur “Unë pranoj”,.

Angela Merkel bën pazar në Berlin, nga sapuni dhe letra e tualetit, te vera dhe ëmbëlsirat

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, duket se është duke e përjetuar krizën e koronavirusit njësoj si miliona gjermanë të tjerë. Ajo është parë si kliente në një supermarket në Berlin, “Hit Ullrich”, duke shkuar nga rafti në raft për të kërkuar produkte të nevojshme. Në disa fotografi të publikuara nga gazeta “Bild”, shefja e qeverisë gjermane shihet duke blerë produkte.

“Është pandemia më e rrezikshme”! Flet doktori që ndihmoi në shfarosjen e lisë: Ja çfarë do të ndodhë me COVID-19!

Larry Brilliant thotë se nuk ka një sferë kristali për të parë të ardhmen. Por 14 vjet më parë, Brilliant, epidemiologu që ndihmoi në zhdukjen e lisë së dhenve, në një fjalim për TED Speech, e përshkroi se si do të dukej pandemia e radhës. Në atë kohë dukej shumë e tmerrshme për t’u marrë seriozisht. “Një miliard njerëz do.

‘Fëmijet janë të frikësuar, ndiejnë tensionin dhe ankthin tonë’/ Mesazhi i një drejtori shkolle, që duhet ta lexojnë të gjithë: Të dashur prindër…

Fëmijët janë aq të frikësuar, sa edhe ne në këto momente. Ata jo vetëm që mund të dëgjojnë gjithçka që po ndodh rreth tyre, por ata e ndiejnë tensionin dhe ankthin tonë të vazhdueshëm. Lexoni më poshtë mesazhin që një drejtori shkolle u ka dërguar prindërve dhe që duhet ta lexojë cilido. Ju mund të jeni të prirur të krijoni.

FOTO/ Ylli Ndroqi, nëntë ditë në vetizolim: Merreni me sportivitet! Durim, qetësi, dashuri dhe harmoni!

Në një kohë kur koronavirusi COVID-19 ka gjunjëzuar botën, mbi 175 nga 194 vende të planetit – me mbi 250 mijë të infektuar dhe mbi 11 mijë të vdekur – dhe thuajse të gjitha shtetet kanë ndërmarrë masa drastike, ku theksi është venë tek vetizolimi i detyruar, për të ndaluar përhapjen e mëtejshme. Edhe në Shqipëri ka nisur të zbatohet.

“Lakuriqët e natës nuk janë fajtorë për koronavirusin”, shkencëtarët: Janë njerëzit, ja përse

Lakuriqët e natës janë diskutuar gjerësisht si një burim i mundshëm i koronavirusit. Megjithatë, disa shkencëtarë pranojnë që nuk janë fajtorë për transferimin e sëmundjes që po ndryshon jetën e përditshme të njerëzve në mbarë botën, Covid-19. Zoologët dhe ekspertët e sëmundjes kanë deklaruar për CNN se ndryshimet në sjelljen njerëzore dhe shkatërrimi i habitatit natyror, shoqëruar me numrin e.

Këngëtarja Ciljeta Xhilaga: Po na ndëshkon Allahu. Në Kuran, kjo që po ndodh tani është thënë përpara

Koronavirusi po i detyron mjaft programe televizive që nuk janë mbyllur prej tij, t`i bëjnë lidhjet me të ftuarit përmes “ Skype”. Kjo i ndodhi dhe Çiljeta Xhilagës në “ Ftesë në 5” , ku ajo rrëfeu sesi po i kalon ditët me djalin, Fernando e po shijon kohën e kaluar me të në shtëpi. Por përpos këtyre, bëri dhe.

Jeta pas pandemisë, a do të kthehemi më në normalitet?

“Për të ndaluar koronavirusin, ne do të duhet të ndryshojmë rrënjësisht pothuajse gjithçka që bëjmë: si punojmë, si ushtrohemi, si shoqërohemi, si bëjmë pazar, si kujdesemi për shëndetin tonë, etj.” Kështu fillon një analizë nga Gordon Lichfield, drejtori i MIT Technology Review, kushtuar ndryshimeve në jetën personale dhe në botën e biznesit në momentin që pandemia do të përfundojë. “Shumica.

FOTO/ ”Rri në shtëpi”, Edi Rama kthehet në ”sticker” dhe qarkullon masivisht në Whatsapp

Në rrjetin social, “Whatsapp”, ka filluar të qarkullojë një “sticker”, përndryshe një ikonë, e kryeministrit Edi Rama, me mesazhin “Rri në shtëpi”. Me sa duket, mesazhi përgjërues i kryeministrit për të qëndruar në shtëpi, në përpjekje për të frenuar përhapjen e Covid-19, ka frymëzuar qytetarët ta kthejnë atë në një “sticker”, që po qarkullon masivisht në “Whatsapp”. /TPZ.AL/