X
Ermal Meta do rindërtojë shtëpinë e një familjeje të prekur nga tërmeti: Të mos e kalojnë dimrin nën rrënoja

Një solidaritet i madh në mbarë botën për shqiptarët, që po kalojnë momentet më të tmerrshme të dekadave të fundit, pas tërmetit katastrofik të 26 nëntorit, me 51 viktima, mijëra të plagosur e qindra ndërtesa të kthyera në gërmadha. Mes personazheve VIP, që kanë ofruar ndihmë për shqiptarët, është edhe këngëtari me origjinë shqiptare, Ermal Meta. I prekur së tepërmi.

Rrëfimi emocionues i gruas së Sajmir Grekut, ëndrrat e tij për vajzën dhe fotot e fundit para tragjedisë

Tërmeti i 26 nëntorit shuajti tre pjesëtarë të familjes Greku. Pëllumb Greku, Çelike Greku dhe Sajmir Greku jetonin në një prej pallateve të shembura në Thumanë. Bashkëshortët gjetën vdekjen në vendngjarje, ndërsa 31-vjeçari doli i gjallë nga rrënojat dhe ndërroi jetë disa orë më vonë në Spitalin e Traumës. Në një rrëfim ekskluziv për tvklan.al, Klotilda Greku, gruaja e Sajmir.

Tërmeti u shkatërroi shtëpinë, nënë e bir prej pesë ditësh jetojnë në rrugë: Këtu do të vdes, nuk shkoj tjetërkund!

Askush nuk arriti të thotë dot mirmëngjes në orët e para të 26 Nëntorit. Tërmeti i fuqishëm 6.4 ballë që goditi Durrësin ende pa u zgjuar, ndryshoi përgjithmonë jetën e banorëve të tij. Jetë të humbura, qindra të plagosur, banesa të rrënuara brenda atyre 30 sekondave fatale që nuk do të harrohen kurrë. E teksa ditën përditësohen bilancet e tragjedisë,.

FOTO/ “Ushqim dhe zemër të ngrohtë”, Renato Mekolli gatuan për të prekurit nga tërmeti

Shefi i njohur i kuzhinës Renato Mekolli njoftoi se emisioni i tij, “Hell’s Kitchen”, nuk do të transmetohej si çdo të premte. Por ai tregoi se së bashku me konkurrentët do të gatuante për familjet në nevojë. “Konkurrentët së bashku me mua, jemi bërë bashkë për një qëllim shumë më të madh: po gatuajmë që t’u dërgojmë ushqime të ngrohta.

Traumat nga tërmeti/ Si të gjejmë qetësinë e humbur. Flet mjekja psikiatre

Tërmeti i tmerrshëm i 26 nëntorit që mori 51 jetë dhe la pas me qindra të plagosur dhe shkatërrim të madh, me siguri që ka për t’u mbajtur mend gjatë. Përveç atyre që kanë marrë plagë dhe lëndime të shkallëve të ndryshme dhe që janë duke u trajtuar në spitalet e vendit, shqetësim paraqet edhe dëmi psikologjik që kjo ngjarje.

Kiko, qeni që shpëtoi familjen nga tërmeti i 26-nëntorit, gruaja: Lehte dhe na hiqte batanijen! Atje mbeti gërmadhë

Një histori shumë interesante na vjen nga Durrësi ku një qen i ka shpëtuar jetë një familjeje pasi nuk i ka lënë që të flenë gjumë. Gazetarja: Jam me një zonjë që më tregon që kishte qëndruar jashtë vetëm për të shpëtuar qenin e saj. Kristina po më thoje diçka kur të pyeta që si nuk e harrove Kikon, ma.

FOTO/ Përjetimi pikëllues i 8-vjeçarit: Pallati po shembet nga tërmeti, Ergi është në plazh

Qendra për Mbrojtjen e Fëmijëve në Shqipëri ka ndarë një foto të një vizatimi që është bërë nga një fëmijë 8-vjeçar nga Durrësi me të cilën ka përshkruar situtën pas tërmetit të 26 Nëntorit. Me këtë vizatim ai ka treguar mënyrën se si e ka përjetuar këtë tragjedi ndërsa mësohet se ai ka humbur banesën e tij duke u strhuar.

Berberi guximtar në Kavajë, vazhdon të qethë edhe pse pallati ku ka dyqanin është dëmtuar nga tërmeti

Ky berber në zonën e Golemit është dëshmia se jeta vazhdon dhe pas frikës që shkaktoi tërmeti i fortë i 26 nëntorit dhe 51 jetëve të humbura. Ky berber në zonën e Golemit në Kavajë po vijon normalisht punën, megjithëse pallati ku ndodhet dyqani i tij është rrethuar me shirit çka tregon se është i pabanueshëm.

Zi në familjen e tij! Albano Bogdo humb njeriun e shtrenjtë, prek me fjalët: Më le plagë të madhe në zemër

Aktori i njohur i humorit, Albano Bogdo ka humbur njeriun e tij të dashur. Bogdo ka postuar një foto tijën në rrjete sociale, ku i shkruante se do ta kujtonte çdo ditë deri në fund të jetës së tij. Në postimin e tij, Bodgo nuk e ka publikuar emrin e personit të ndjerë dhe lidhjen që ka pasur me të,.

Këngëtarja shqiptare u tërhoq nga ‘Kënga Magjike’: Nuk mund të këndoj kur populli im vuan

Ditën e djeshme këngëtarja e njohur Besa Kokëdhima njoftoi fansat e saj në rrjetet sociale se do të tërhiqet nga ‘Kënga Magjike’. Edhe pse i mungoi 6 vjet kësaj skene, ajo shprehet se nuk mundet dot të këndojë kur vendi dhe populli po vuan në këtë tragjedi natyrore. “Të dashur miq, me keqardhje ju njoftoj se në këtë kohë tragjedie,.