X
“Nuk kam frikë nga vdekja, por …” zbulohet pengu i vetëm i Nadia Toffa-s pak para se të humbte jetën

“Luftoi gjithmonë me kokën lart, pa hequr për asnjë moment nga buzëqeshja e saj karakteristike që na bëri të gjithëve për vete. Luftoi deri në fund, por beteja e saj mori fund sot”- kështu do të shkruante redaksia e ‘’Le Iene” dy ditë më parë në llogarinë e tyre në Facebook, duke konfirmuar ndarjen nga jeta të Nadia Toffa-s. Gazetarja.

“Bayraktar” prezanton prototipin e automjetit fluturues

Shefi i kompanisë teknologjike turke ”Bayraktar”, prodhuesit turk të dronëve, mjeteve fluturuese pa pilot, shpalosi prototipin e një automjeti fluturues që, nëse materializohet, do të ishte i pari i këtij lloji në vend. ”Kompania ka punuar në vizatimin teknik, dizajnimin, Testimin, detajimin dhe prodhimin e këtij prototipi për tetë muaj”, njoftoi Selçuk Bayraktar në rrjetet sociale. Automjeti fluturues i quajtur.

Dëborë në formë plastike zbulohet në Arktik dhe Alpe

Grimca të vogla plastike, të transportuara nga era dhe që bien më pas në formën e dëborës, u zbuluan në Arktik dhe Alpe, sipas një studimi që kërkon të zhvillohen kërkime urgjente për të vlerësuar rreziqet sanitare të këtij zhvillimi. Ne e dimë tashmë që miliona tonelata mbetje plastike zhvendosen nëpër lumenj dhe oqeane, ku dekompozohen në copëza më të.

Rekordi/ Shkencëtarët zbulojnë të dhëna të reja për temperaturat

Muaji korrik ishte më i nxehtë i matur në Tokë, që kur filluan regjistrimet më 1880, thanë shkencëtarët. Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike e SHBA-së, tha të enjten se korriku ishte 0.95 gradë Celsius më i ngrohtë se mesatarja e muajve gjatë shekullit të 20-të. Korriku është përgjithësisht muaji më i ngrohtë i kalendarit, por meteorologët thonë se temperaturat e.

“Twitter” lehtëson ndjekjen e temave

Twitter po teston një veçori të re që mundëson për përdoruesit të ndjekin temat në të njëjtën mënyrë që ndjekin llogaritë. Rrjeti social ka njoftuar se po përdor inteligjencën artificiale për të filtruar numrin e madh të mesazheve në twitter përsa i përket çështjeve specifike, me qëllim që të mundësojë për përdoruesit të shikojnë vetëm mesazhe të vlefshme dhe cilësore..

Miku i ngushtë i Xhuvanit tregon bisedën e fundit me regjisorin, Besnik Bisha: Gjergji shpëtoi kinemanë

Pas ndarjes nga jeta një ditë më parë të regjisorit të njohur Gjergj Xhuvani, me anë të një lidhje telefonike për Report Tv, miku i tij i ngushtë, Besnik Bisha ka treguar edhe momentin e fundit kur e kishte takuar. Regjisori Bisha ka deklaruar se është një humbje e madhe për artin pasi mikun e tij të ndjerë e ka.

Blihet Bugatti më i shtrenjtë në botë nga…

Bugatti ka krijuar dhe ka shitur makinën më të shtrenjtë në histori për gati 18 milionë euro nga një person që ka preferuar të mbetet anonim për mediat. “La Voiture Noire”, që do të thotë “Makina e Zezë”, u ndërtua për të festuar 110 vjetorin e krijimit të firmës, dhe emri nderon rrënjët franceze. “Bugatti” u themelua si kompani franceze.

Në Meksikë, një “pemë” artificiale lufton ndotjen

Në Meksikë, kryeqyteti i të cilës njeh herë pas here nivel të lartë ndotjeje, një pemë artificiale që absorbon ndotjen, në sajë të veprimit të mikroalgave të vendosura në brendësi, pastron ajrin. “Ky sistem thith ndotjen dhe funksionon menjëherë me një proces biologjik me imazhin e një peme të vërtetë”, theksoi Jaime Ferrer, bashkëthemelues i Biomitech, origjina e këtij projekti..

“Harvard” dhe universitetet amerikane dominojnë klasifikimin

“Harvard” në krye për të 17-in vit radhazi, dhe universitetet amerikane vazhdojnë të dominojnë klasifikimin në Shangai, publikuar sot, me tetë vende nga dhjetë vendet më të mira. Ky klasifikim, realizuar nga kabineti i pavarur “Shanghai Ranking Consultancy” ka dalluar që prej vitit 2003, 500 institucionet më të mira të arsimit të lartë në botë. Për këtë edicion të vitit.

Kabinat seksuale në aeroportin e Berlinit, sot i kthyer në një park publik për prostitutat

Dikur ishte vendi i një aeroporti nazist, pista e uljes për aeroplanët që bëjnë transportin e furnizimeve për njerëzit nga Muri i Berlinit. Kohët e fundit një strehimore emergjente për refugjatët sirianë, dhe nëse një plan i propozuar shkonte përpara bëhej rrethi i ri i dritës së kuqe të Berlinit. Kryetari i qyetit gjerman, Mitte, Stephan von Dassel, po propozon.