X
“Të kam dhj*rë në Shqipëri”/ ‘Shengeni vogël’ revolton Stresin, shpërthen kundër Ramës dhe Bashës

Marrëveshja e firmosur nga kryeministri Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiç për “Shengenin e Vogël” ka revoltuar reperin Arkimed Lushaj, i njohur ndryshe si Stresi. Ai është shprehur gjithnjë kundër kryeministrit Rama, por këtë herë toneve të tij të ashpra nuk i ka shpëtuar as kryedemokrati Basha. Stresi ka publikuar një foto nga.

“Nuk di ç’grerëz e ka pickuar”! Kur Ismail Kadare rrëfente takimin me Peter Handke: S’më besohet, gjithë ai tërbim

Vlerësimi me çmimin “Nobel” i shkrimtarit austriak, Peter Handke, ka shkaktuar zemëratë të thellë në mbarë botën, pasi ai njihet për mbështetjen e gjerë ndaj Slobodan Millosheviç, liderit serb të akuzuar për gjenocid dhe krime lufte në Kosovë. Deklaratat e shkrimtarit kundër shqiptarëve dhe adhurimi i tij për Millosheviçin e kanë vënë atë edhe më parë në qendër të kritikave,.

Olta Xhaçka bëhet nënë për herë të dytë

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka bëhet nënë për herë të dytë. Ministrja ka sjellë në jetë pak orë më parë vajzën e saj të dytë dhe të dyja gëzojnë shëndet të plotë. Pavarësisht shtatzënisë, ministrja Xhaçka nuk është shkëputur deri ditët e fundit nga detyra. Xhaçka dhe bashkëshorti i saj, ish-deputeti Artan Gaçi janë prindër edhe të një vajze tjetër,.

Kthjellime dhe vranësira kalimtare, moti për çdo qytet

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se moti sot parashikohet i kthjellët me vranësira kalimtare kryesisht në relievet kodrinore dhe malore të vendit prej orëve të mesditës. Era do të fryjë me drejtim Juglindje –Veriperëndim deri në 10m/sek, duke u shoqëruar me një valëzim 0- ballë. Temperaturat parashikohen: QYTETET    Temperaturat në °C Shkodër    15/28 Diell pak re Kukës .

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe, ja “tersi” që i solli humbjen kombëtares sonte

Sonte në stadium për të ndjekur ndeshjen Turqi-Shqipëri ishte edhe kryetari i Bashkisë Tiranë, Erjon Veliaj. Prezenca e tij nuk i solli asnjë të mirë ekipit kuqezi, veçse… TERS! Prania e tij, ishte krejt e papritur në këtë ndeshje, pasi Lali nuk shquhet si ndonjë tifoz i madhi futbollit. Por gjithsesi, objektivin e arriti: i ndolli ters çunave dhe ashtu.

Çfarë të bën droga, një nënë poston fotografitë pikëlluese të të birit

Një nënë ka postuar fotot e tmerrshme të djalit të saj, që të ndihmojë të tjerët të mos bien në të njëjtin kurth. Ajo e quan “fytyra e heroinës dhe amfetaminës”. Fotoja e dytë është bërë shtatë muaj nga e para, kohë të cilën djali i saj e kaloi nën varësinë e drogës. Ajo i ka postuar të dyja fotot.

S’merr pensionin prej tetë vitesh, “Mjeshtri i madh” Jorgo Papingji qan në studio: Më ka ngelur peng, pas vdekjes jepet?

Prej tetë vitesh “Mjeshtër i Madh”, autori i qindra teksteve muzikore dhe jo vetëm, Jorgo Papingji ende nuk e ka marrë pensionin që i takon. I ftuar në një intervistë tek “Vizioni i Pasdites”, Papingji e renditi këtë moment të jetës së tij si një peng dhe se ende askush nuk i ka shpjeguar se ku shkon pensioni i veçantë.

”Nënat e Srebrenicës” kërkojnë tërheqjen e Nobelit për Handke

Shoqata e njohur boshnjake ”Nënat e Srebrenicës” dënuan ashpër vendimin për dhënien e çmimit Nobel për Letërsinë për shkrimtarin austriak, Peter Handke i akuzuar se ka mbështetur krimet e Slobodan Milosheviçit, Radovan Karaxhiçit dhe Ratko Mladiçit. Ato shtuan se do të kërkojnë zyrtarisht tërheqjen e këtij çmimi. “Në emër të ‘Nënave të Srebrenicës’ do t’i dërgojmë një letër zyrtare komitetit.

“Jam armik i pushtetit të sotëm në Shqipëri, dua përmbysjen e tij”, si u dënuan me varje në litar Grupi i parë opozitar i deputetëve (EMRAT)

“Kam qenë dhe jam armik i pushtetit të sotëm në Shqipëri, kam dashur dhe dua përmbysjen e këtij pushteti dhe zëvendësimin e tij me një regjim të tipit të demokracisë perëndimore”– tha Shefqet Beja në  gjyq. Dje Muzeu Kombëtar Shtëpia me Gjethe ka përkujtuar Grupin e parë opozitar në Parlamentin shqiptar. 70 vjet më parë, më 10 tetor 1947, në.

Ja deri kur do të zgjasin reshjet e shiut, moti për çdo qytet

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se sot moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura të cilat do të vijnë në shpërbërje deri në kthjellim prej mesditës. Prej orëve të para të mëngjesit reshje shiu në formë shtrëngatash dhe stuhi në pjesën veriore deri në mesditë. Gjithashtu reshje shiu në formë pikash pothuajse në të gjithë territorin. Mjegullinë lokale.