X
Enrique Iglesias humb njerkun nga koronavirusi: Qëndroni në shtëpi, ruani njerëzit tuaj

Këngëtari i njohur Enrique Iglesias ka humbur njerkun nga virus i tmerrshëm që ka mbërthyer botën, COVID-19. Biznesmeni i njohur spanjoll Carlos Falco 83 vjeç humbi jetën disa ditë më parë në spital universitar në Madrid nga pneumonia e shkaktuar nga koornavirusi. Falco ishte bashkëshorti i Isabel Preysler, nënës së Enrique Iglesias, dhe babai i Tamara Falcos. Enrique Iglesias ditën.

“Kinezët prodhuan koronavirusin në laborator që në 2015”, mediat italiane e denoncuan para pesë vitesh

Bota e gjitha kohët e fundit është nën “ethet”, e koronavirusit që deri më tani ka shënuar mijëra vitkima dhe mijëra të prekur. Në kuadër të masave të marra për parandalimin e përhapjes së COVID 19 shumë shtete tashmë kanë kufizuar levizjen e lirë të qytetarëve të saj dhe shumë vende të tjera kanë vendosur në karantinë zona të caktuara..

Kryemadhi: Ka plasur dashuri e madhe me Ilirin, por nuk bëjmë dot fëmijë tjetër. Pijmë raki dhe hamë hudhra…

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka bërë një rrëfim interesant nga karantina. Ajo është kthyer në kuzhinë, madje ka publikuar edhe video ndërsa bën pompa gjatë gatimit. Por si është marrëdhënia e saj me bashkëshortin Ilir Meta, tani që duhet ta kalojnë gjithë kohën të izoluar së bashku? Kryemadhi rrëfeu se gjatë këtyre ditëve nuk janë grindur por midis tyre.

“Portokalli” njofton ndërprerjen e transmetimit

Pak ditë më parë, pavarësisht se emisionet televizive me më shumë se 2 persona në studio nuk zhvillohen si masë e marrë kundër përhapjes së Koronavirusit, ”Portokalli” njoftoi se nuk do ta ndërpriste transmetimin. Për të gjithë shqiptarët që janë mësuar ta ndiqnin programin e humorit të dielave, ata do të vinin me versionin ”Ditari i Karantinës”, jo më në.

Rama del nga “bunkeri” në rrugë, shpërthejnë “memet” në rrjetet sociale

Kryeministri Edi Rama vazhdon të jetë shënjestra e madhe e “memeve” në rrjetet sociale edhe në kohën e pandemisë së koronavirusit Pas izolimit disaditor në shtëpinë e tij në fshatin Surrel dhe video-selfive të tij nga “bunkeri” për larje duarsh dhe marrje masash kundër COVID-19, si dhe më pas nga zyra kryeministrore, për të paralajmëruar masa drastike, kreu i qeverisë.

Mamaja e Rita Orës në vijën e parë në luftën kundër koronavirusit në Britaninë e Madhe

Nëna e Rita Orës, Vera po rikthehet në vijën e parë të frontit, në luftën ndaj pandemisë së koronavirusit. Profesionistja e kujdesit shëndetësor është një psikiatre dhe një ish-mjeke e përgjithshëm, por zbuloi se do të rikthehet dhe do të jetë e pranishme në qendrat shëndetësore për të përballuar fluksin e pacientëve të prekur nga koronavirusi. Doktoresha 55-vjeçare,postoi një video.

Ditëlindje në kohë koronavirusi, festa e Presidentit Meta. Kryemadhi poston foton e veçantë

Presidenti Ilir Meta ka festuar 51 vjetorin mbrëmjen e djeshme, në një moment aspak të lehtë për vendin, për shkak të koronavirusit, që ka mbyllur në shtëpi të gjithë shqiptarët. Me bashkëshorten e tij, kryetaren e LSI, Monika Kryemadhi dhe fëmijët, Meta ka fikur qirinjtë e tortës në shtëpinë e tyre. Foton e ka postuar në rrjetet sociale Kryemadhi, e.

“Kam qenë me ethe”, shihni reagimin e Trump ndaj zyrtares amerikane (Video)

Kryefjala e kohëve të fundit është koronavirusi. Frika ndaj COVID-19 është tek të gjithë njerëzit pa dallim feje, ideje, shtrese sociale etj. Këtë frikë e ka edhe presidenti i SHBA-ve, Donald Trump. Së fundi në rrjete është bërë viral reagimi i Presidentit Donald Trump gjatë një konference për shtyp, kur një nga zyrtaret tha se ka pasur ethe. E gjitha.

24 marsi , dita që bashkon tre politikanët shqiptarë

Tre politikanë shqiptarë i bashkon një datë mjaft e veçantë, kjo e sotmja. Presidenti Ilir Meta, kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe ish-ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati kanë lindur në të njëjtën ditë, 24 mars, edhe pse në vite të ndryshme. Konkretisht, Meta feston sot 51 vjetorin e lindjes së tij, Kurti mbush 45 vjeç e ndërsa Bushati,.

“Epidemia e ’59-ës kapi mbi 400 vetë nga ne të burgosurit e Kënetës së Thumanës, por aty ishin vetëm pesë shtretër dhe …”/ Dëshmia e rrallë e ish-të dënuarit

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të kampit-burg të Thumanës (i njohur ndryshe si Reparti 309), ku vuanin dënimin me qindra të burgosur politikë që punonin për tharjen dhe bonifikimin e asaj kënte, ku në vitin 1959 dhe fillimin e viteve ’60-të, ranë disa epidemi sëmundjeje, si ajo e Skorbutit, Zgjebes, Turbekulozit dhe Dizanterisë, nga e cila u preken përkatësisht.