X
Mutacioni, arsyeja pse koronavirusi është një armik kaq i rrezikshëm

Të gjithë organizmat e gjallë pësojnë mutacion dhe përshtaten për të mbijetuar në vendet ekologjike të tyre. Për muaj të tërë, shkencëtarët kanë studiuar nëse koronavirusi – i njohur si SARS-CoV-2 po pëson mutacion dhe po bëhet më i transmetueshëm ose më vdekjeprurës, shkruan CNN. Provat e fundit tregojnë një përgjigje paraprake të pyetjes: po, një studim ka zbuluar se.

Reshje shiu në bregdetin veriperëndimor, moti për çdo qytet

Moti sot parashikohet i kthjellët me vranësira mesatare më tepër prezente në do të jenë në orët e mesditës deri në pasdite. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se reshje shiu të izoluara do të ketë në bregdetin veriperëndimor në mëngjes, në pasdite në Veri dhe Verilindje. Era do të fryjë me drejtim Veriperëndim-Verilindje 1-10m/sek, kryesisht në bregdet në orët.

Lulzim Basha feston ditëlindjen në Vlorë

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka zgjedhur Vlorën për të festuar ditën e lindjes së tij. Këtë të premte Lulzim Basha feston 46-vjetorin e lindjes. Kreu i PD ka festuar ditëlindjen e tij me anëtarë të partisë demokratike në qytetin e Vlorës. Përmes një statusi në rrjetet sociale, ish-deputetja e PD, Nada Mecorapaj, ka uruar Bashën dhe ka ndarë.

Urthi – Cilat janë ushqimet më të mira, cilat janë të dëmshme

Njerëzit po vuajnë gjithnjë e më shumë nga aciditeti i lartë në stomak ose urthi. Urthi është një çrregullim tretës që prek stomakun dhe ezofagun. Ndjesia e djegies është e dhimbshme dhe e parehatshme. Kjo sëmundje shoqërohet nga simptoma të tjera që përfshijnë fryrjen, të vjellat, të përzierat, lemza, rënie në peshë, kollë e thatë dhe tharje e fytit. Urthi.

Mbledhja që ‘kryqëzoi’ anëtaren e Byrosë/ “Ç’deshe ti Liri te diplomati sovjetik, apo kërkon t’i zësh vendin Enverit?

Dashnor Kaloçi/ Publikohet një dokument tipanjohur arkivor nga fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së që bën fjalë mbi një mbledhje të Byrosë Politike të Komitetit Qëndror të PPSH-së, të mbajtur më 30 gusht të vitit 1960-të, ku është marrë në analizë “qëndrimi oportunist” ndaj vijës së partisë i antares së Byrosë Politike, Liri Belishova, gjatë vizitës që ajo kishte bërë.

Kthjellime e vranësira, moti për çdo qytet

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se moti sot do të nis me kthjellime e vranësira. Gradualisht në mesditë vranësirat marrin zhvillim. Në mesditë në zonat malore do të ketë shtrëngata lokale, rrebeshe shiu dhe shkarkesa elektrike. Era do të fryjë me drejtim nga veriperëndimi e lehtë e hera herës mesatare në bregdet. Valëzimi në dete parashikohet i forcës 2-3.

EMRI/ Donald Trump nderon me medaljen e artë të ekselencës nxënësin shqiptar

Një tjetër fëmijë shqiptar shkëlqen në arritjet akademike. Dhe jo për herë të parë. Ai është Dario Toska, i cili për të dytën herë brenda një cikli shkollor është nderuar nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, me medaljen më të lartë për arritje akademike. Dario u nderua me medaljen e artë të ekselencës, të programit “President’s.

Parashikimi i motit për sot

Moti sot parashikohet me kthjellime në orët e mëngjesit, si dhe shtim vranësirash mesatare deri të dendura nga orët e mesditës deri ato të pasdites vonë. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se prej orëve të mesditës deri ato të pasdites vonë do të ketë reshje shiu me intensitet të ulët deri mesatar në formën e shtrëngatave dhe stuhive shoqëruar.

Lëngu i lakrës së kuqe/ Si ta përdorni për veshkat, mëlçinë dhe tretjen

Lëngu i lakrës së kuqe është i jashtëzakonshëm për organizmin. Ai është i pasur me vitamina, minerale dhe antioksidantë të cilët forcojnë imunitetin, luftojnë sëmundjet dhe mbrojnë organet prej tyre. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, lakra e kuqe është një nga burimet më të mrekullueshme të vitaminës C, që ndikon pozitivisht për shumë funksione në organizëm. Një gjysëm gote uji.

Task-Forca e Turizmit/ Ademi i kërkon llogari Lleshajt për prishjet selektive dhe pa lajmërim të IKMT, Lleshaj: Kush bën diferencime do mbajë përgjegjësi

Ditën e sotme është mbledhur Task-Forca për Turizmin në Prestige Resort. Mbledhja është zhvilluar me tone të larta, ku ka pasur përplasje me kryebashkiakëve dhe ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshaj. Kryebaskiakja e Shkodrës, Voltana Ademi është shprehur, se IKMT në Shkodër po bën prishje selektive, ndërsa qytetarët nuk janë njoftuar më parë. “IKMT ka ardhur sot në Shkodër, dhe duhet.