X
Qeshni me lot/ Aplikacioni që ndryshon fytyrat, si do të dukeshin politikanët burra në gjininë tjetër

Aplikacioni FaceApp ka shkaktuar shumë polemika, por edhe të qeshura. Së fundmi, janë publikuar fotografitë e disa politikanëve shqiptarë burra, se si do të dukeshin në versionin grua, sipas aplikacionit të famshëm.

Në disa zona shtrëngata e rrufe, moti për çdo qytet

Moti sot parashikohet me vranësira mesatare deri të dendura si dhe intervale të herëpashershme me diell. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se do të ketë reshje shiu me intensitet të ulët dhe mesatar. Në pjesën Veriore dhe qendrore lokalisht reshjet marrin karakter shtrëngatash me shkarkesa elektrike në orët e drekës. Era do të fryjë me drejtim Veriperëndim – Jugperëndim.

Reshje shiu dhe shtrëngata/ Çfarë rezervon moti për nesër

E martë, 16 Qershor 2020. Parashikimi i IGJEUM RESHJET Nesër (e martë, dt. 16) priten reshje të dobëta në të gjithë qarqet. Gjatë pasdites së nesërme në qarqet Kukës, Dibër, Lezhë, Berat, Vlorë reshjet pritet të arrijnë deri në lokalisht mesatare dhe të shoqërohen me shtrëngata (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark). TEMPERATURAT Nesër (e martë, dt. 16).

Publikohet fotoja historike, ky është ajsbergu që fundosi Titanikun, humbën jetën mbi 1500 persona

Është publikuar “ajsbergu që fundosi Titanikun”, katastrofa historike mori më shumë se 1500 jetë njerëzish. Fotoja bardhezi është shkrepur rastësisht dy ditë para se të ndodhte fundosja nga kapiteni i një anijeje tjetër që po kalonte Atlantikun. Kapiteni në fjalë i cili ka shërbyer në bordin e SS Etonian, kishte pasion fotografinë dhe arriti që të shkrepte një foto të.

Parashikimi i motit për sot

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën të ditur se sot moti parashikohet me vranësira mesatare deri të dendura si dhe intervale të herëpashershme me diell dhe afatshkurtra. Parashikohet reshje shiu të herëpashershëm me intensitet të ulët deri mesatar në formën e shtrëngatave në pjesën më të madhe të territorit. Lokalisht në relievet kodrinore-malore, reshjet parashikohen me intensitet deri të lartë në formën.

Lulzim Basha shpërndan poezinë nostalgjike të Pandi Laços për Tiranën dikur: Më sjell emocione të forta

Kreu i PD, Lulzim Basha ka shpërndarë poezinë nostalgjike të shkrimtarit, skenaristit dhe prezantuesit Pandi Laço. asha thotë se kjo poezi i sjell emocione të forta dhe nuk harron të falenderojë Pandi Laçon. Poezia titullohet “Mall bulevardi” dhe trajton me nostalgji kohët e rinisë komuniste dhe qytetin e Tiranës dikur. *** STATUSI NGA LULZIM BASHA Kjo poezi e Pandi Laços.

FOTO/ Dikur shokë shkolle e rivalë, festa e Shna Ndout bën bashkë dy ministrat, shëtitje në ish-qytetin e minatorëve

Festa e Shna Ndout në Kurbnesh të Mirëditës ka bërë bashkë Luan Ramën dhe Sandër Lleshajn miq të vjetër në fëmijëri por rivalë në politikë. Rama dhe Lleshaj morën pjesë në meshën e mbajtur në ish- qytetin minatorë në kohën e socializmit i cili sot është braktisur dhe rrënuar.   Ish- ministri i brendshëm Luan Rama dhe ministri aktual Lleshaj.

Fatos Nano dhe familja e tij bëjnë testin e koronavirusit, del përgjigja

Fatos Nano, bashkëshortja e tij Xhoana dhe djali i tyre i janë nënshtruar ditën e djeshme testit për koronavirusin. Abcnews.al mëson se përgjigjet për të tre ata kanë rezultuar të jetë negative. Nuk dihet se përse familja Nano ka bërë testet për Covid-19, nëse kanë pasur simptoma apo kanë qenë në kontakt me persona të infektuar apo të dyshuar si.

Koronavirusi, izolohen 790 persona në Maqedoninë e Veriut, 214 në vetizolim

Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoninë e Veriut ka njoftuar se, gjatë 24 orëve të fundit në mbarë vendin 790 personave u është dhënë vendim për izolim, derisa 214 të tjerë kanë nënshkruar vendim për vetizolim si pasojë e pandemisë Covid-19. Policia ka kryer kontrolle të rregullta ndaj personave që gjenden në izolim dhe vetizolim ku janë regjistruar gjashtë.

Gazeta franceze “Le Matin”: Kur Avni Rustemi shpjegonte në gjyqin e tij arsyen e vrāsjes së Esat Pashës

Nga Aurenc Bebja Më 13 qershor të 1920, në kryeqytetin francez, Esat Pasha po dilte nga hotel « Continental », i shoqëruar nga një mik dhe një mikeshë, për të shkuar në drejtim të automjetit të tij, i parkuar në rrugën « Castiglione ». Avni Rustemi, i cili po priste mbi trotuar, qëllon dy herë mbi të duke e lënë.