X
Studimi alarmant/ Sot në 29 korrik toka i ka shpenzuar rezervat e 2019-s. Njerëzimi jeton me kredi…

Më 29 korrik njerëzimi hedh hapin tej një pragu alarmues. Kjo datë shënon ditën e shterimit të resurseve të Tokës, pikëkthesën kur për çdo vit fillojmë t’i konsumojë burimet natyrore në raport të zhdrejtë me aftësinë e tyre për t’u ripërtërirë. Bëni llogaritë: vetëm për 209 ditë të vitit kemi konsumuar burimet e një viti të plotë, duke variuar nga.

Ja sa orë gjumë duhet të flejë një njeri në varësi të moshës së tij

Çdo njeri shpenzon deri 1/3 e jetës së tij në gjumë. Gjumi është një nga treguesit jetësor për shëndetin e njeriut. Por nevojat për gjumë ndryshojnë sipas moshave dhe nuk duhet harruar që ndikohen edhe nga stili i jetës dhe shëndeti. Në disa raste stresi që përjeton një njeri bën që ai mos të flejë aq sa duhet dhe mos.

Kujtim Gjuzi zhvishet në plazh, dhjami i mbulon muskujt e barkut (FOTO)

Deputeti i Partisë Konservatore Albania, Kujtim Gjuzi është një nga personazhet e kthyera tanimë në një hit në rrjetet sociale. Vetëm 2 ditë më parë, për mediat u zbulua nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, se Gjuzi nuk kishte marrë asnjë votë në zgjedhjet lokale, e përkthyer ndryshe në faktin se as vetë ai nuk ka votuar për Partinë Konservatore. Por….

Erë dhe shi, apel për pushuesit që të mos futen në det

Moti i keq me erë të fortë ka shoqëruar vendin tonë gjatë gjithë ditës së djeshme, ku për pasojë dy pushues humbën jetën në plazhe. Për ditën e sotme, sipas Institutit të Gjeoshkencës, situata duket se do të vijojë e njëjtë, ku priten reshje shiu në të gjithë vendin, si dhe erë e fortë, kryesisht në pjesën e dytë të.

Kafshët u ngjitën në hapësirë përpara njerëzve

Para 50 vjetësh, dy astronautë amerikanë u bënë njerëzit e parë që ecën në Hënë. Por, përpara se njerëzit të shkëputeshin nga Toka, ishin astronautët kafshë që lanë gjurmën e tyre në hapësirë. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Kerry Hensley na jep më shumë hollësi. Dy minj të bardhë, Mildred dhe Albert, janë kafshët e para që dolën në orbitë.

OBSH: Cigaret elektronike janë të rrezikshme për shëndetin

Cigaret elektronike janë të dëmshme dhe duhen përmirësuar. Kështu deklaron Organizata Botërore e Shëndetësisë në një raport global për duhanin, duke shpjeguar se si e-cig janë të rrezikshme për shëndetin, pavarësisht se nuk kanë katran dhe gaz toksik dhe një sasi të vogël nikotine, në krahasim me cigaret normale e purot. Gjykimi i OBSH vjen pas disa studimeve që tregojnë.

21 fakte që nuk i dinit për Marilyn Monroe

Marilyn Monroe është një ikonë që nuk vdes kurrë, një yll i shndritshëm që ka lënë ende pyetje pa përgjigje. Më poshtë do të njiheni me njëzet e një fakte tronditëse që ndoshta nuk i dinit për “perëndeshën” e bukurisë së Hollywood. 1-Marlyn Monroe kishte një koeficient inteligjence 168, më të lartë se Albert Ajnshtajn. 3-Marilyn Monroe ishte brune natyrale.

Histori tronditëse nga Shqipëria komuniste: Si më denoncoi nëna ime

Dhimbjet e goditjeve, edhe pse i kujtohen si rrëqethje kohë pas kohe, tani janë shuar. Shenjat e plagëve janë zhdukur. Sëmundja e përkeqësuar në qeli, që për pak i mori jetën, është shëruar, por Feridum Doko ka një plagë në zemër, që nuk mbyllet. Kanë kaluar mbi 65 vjet nga ajo kohë, por atij ende i dhemb që, në gjyq,.

E pazakontë/Las Vegas nuk pushtohet më nga turistë, por nga tufa masive me karkaleca (Foto)

Las Vegas nuk pushtohet nga turistë, por nga tufa me karkaleca. Turistët dhe banorët e zonës janë befasuar ku një tufe madhe me karkaleca kanë mbushur gjithë rrugët e qytetit. Pamjet kur karkalecat mbulojnë rrugët, shtyllat elektrike dhe makinat po bëjnë xhiron e botës. Departamenti i Bujqësisë i Nevadës tha se pushtimi i rrallë ishte i lidhur me një dimër.

6 vjeçarja nga Koreja e Jugut, blen pronën 8 milion dollarëshe me fitimet nga YouTube

Boram një gjashtë vjeçare nga Koreja e Jugut me 30 milionë abonentë në YouTube ka blerë një pronë pesë katëshe në Seul me vlerën e 8 milion dollarëve. Boram ka dy llogari popullore në YouTube në të cilën ajo poston përmbajtje: një kanal për rishikimin e lodrave me 13.6 milionë abonentë dhe një llogari video blog me 17.6 milionë abonentë..