X
ISHP sqaron qytetarët mbi efektin e piperit djegës ndaj koronavirusit

Instituti i Shëndetit Publik ka sqaruar qytetarët lidhur me efektin e piperit djegës ndaj koronavirusit. ISHP thotë se, piperi djegës në ushqime nuk të mbron nga Covid-19. Ajo i kujton edhe njëherë qytetarëve rëndësinë e të pasurit kujdes me higjienën e duarve dhe distancimin social. “Për shëndetin e përgjithshëm është mirë të ruani një dietë të baraspeshuar, të përdoren lëngje,.

Dyshimet/ Në 1 maj u shfaq një sozi e Kim Jong-un (FOTO)

Veshët dhe dhëmbët e Kim kanë qenë në fokus, shumë duke krahasuar imazhe të datuara të një Kimi të ri, me fotot e fundit të javës së kaluar. Një vështrim i shkurtër i imazheve të publikuara nga makina e propagandës koreane tregonte se fotografia e Kim me dhëmbë të shtrembër është një version i edituar në mënyrë të ashpër të.

FOTO/ Ndryshim i papritur në pamjen e zëdhënëses bionde të OFL-së

Ndonëse ishim mësuar që të shfaqej thuajse çdo ditë e veshur me uniformë dhe me syze të errëta, pas një mungesë në publik, për shkak edhe të situatës së krijuar me COVID-19, zëdhënësja për shtypin Eljes Breca, shfaqet me look të ri. Breca ka zgjedhur këtë herë që të heqë syzet e diellit, duke dalë hapur për herë të parë.

Dëshmia e rrallë e korrierit: Si i mbajtëm në shtëpi për tre vite Qemal Stafën bashkë me familjen pas amanetit që iu la babit tim

Nga Dashnor Kaloçi/ Dëshmia e rrallë e korrierit: Si i mbajtëm në shtëpi për tre vite Qemal Stafën bashkë me familjen pas amanetit që iu la babit tim “Por miqësia jonë me familjen e Qemal Stafës, u shtua akoma dhe më tepër pas vitit 1935, kur pak kohë para vdekjes, babai i tij, kolonel Hasan Stafa, e la me amanet.

Temperatura deri në 24 °C, moti për çdo qytet

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se moti për ditën e sotme parashikohet i kthjellët me vranësira në mbrëmje dhe gjatë natës. Era do të fryjë me drejtim Juglindje–Veriperëndim dhe shpejtësi mesatare 1-8 m/s. Valëzimi në dete parashikohet 2 deri 3 ballë. Temperaturat parashikohen: QYTETET    Temperaturat në °C Shkodër    6/22 Diell Kukës    4/20 Diell re Lezhë   .

Aktivistë të LGBTI në Shqipëri, do të kërkojnë njohjen e martesës gay në gjykatë

Aktivistë të komunitetit LGBTI në Shqipëri, do të kërkojnë të njihet e drejta e martesës për persona të së njëjtës gjini, në gjykatë. Këtë e ka deklaruar aktivistja Xheni Karaj në rrjetet sociale, ku shprehet se ajo dhe partnerja e saj do të kërkojnë që lidhja e tyre të njihet ligjërisht nga gjykata, çka do t’i hapte rrugë legalizimit të.

“A ke shumë lekë ti si ministre?”/ Xhaçka u përgjigjet fëmijëve ‘thumbues’: Do të kisha dashur të blija më shumë çanta dhe këpucë, por s’kam kohë…

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, ishte e ftuara e parë e emisionit “Në Kurthin e Piter Pan” këtë të hënë. Xhaçka iu përgjigj pyetjeve të fëmijëve, të cilët kësaj here nuk ishin në studio për shkak të masave ndaj pandemisë. Një prej tyre ishte edhe Emelit, vajzës trazovaçe, e cila në këtë kohë karantine nuk ka lënë pa i prekur.

Koronavirusi i merr jetën moderatorit të njohur, prej ditësh rëndë në spital

Koronavirusi i ka marrë jetën moderatorit të njohur maqedonas Dragan Vuçiç. Ai ishte i shtruar në gjendje të rëndë shëndetësore në Klinikën Infektive në Shkup pasi u diagnostikua me koronavirus. Mediat vendase shkruajnë se ai kishte pasur dhe nevojën e përdorimit të respiratorit. Vuçiç lindi në vitin 1955 ndërsa ka punuar si kompozitor, këngëtar dhe drejtues emisionesh. Ai në opinion.

Psikiatria flet për shëndetin mendor në kushtet e izolimit: Ka pasur shtim të rasteve me gjendje ankthi

Izolimi i imponuar nga masat shtrënguese që qeveria ndërmori për parandalimin e përhapjes së Covid-19 krahas ruajtjes në nivele konstante të shifrave të të prekurve është përkthyer në shtim të qytetarëve që kanë shfaqur probleme me shëndetin mendor. Mjekia psikiatre, Arjana Rreli, sqaron për ABC NEWS, numrat në rritje të personave që kërkojnë ndihmën e specialistit pas gjendjeve me të.

Renato Mekolli zgjedh të largohet përfundimisht nga Shqipëria

Shefi më i famshëm i kuzhinës në Shqipëri, Renato Mekolli ishte në qendër të vëmendjes së publikut shqiptar, teksa drejtonte emisionin e ndjekur në Top Channel, “Hell’s Kitchen”. Renato Mekolli ka deklaruar në një koment në rrjete sociale, se nuk ka më “Hell’s Kitchen” dhe se ai do të largohet shumë shpejt nga Shqipëria. Megjithatë moderatori ka thënë se ndoshta.