X
Sizmiologu thirrje shqiptarëve: Fshini aplikacionin për tërmetet, ku duhet të informohemi

Sizmiologu Ervin Kasaj në Faceboook ka bërë thirrje që të gjithë shqiptarët të heqin nga telefonat e tyre aplikacionin për tërmetit. Ai thekson informacion duhet merret në Institutin e Gjeoshkencave, departamenti i Sizmiologjise, ose tek emergjenca civile, pasi raportojnë në kohë reale lajmin e saktë. Kasaj nënvizon më tej se nuk mund të merret informacion nga celulari, nga disa aplikacione.

Digjet furgoni i parkuar pranë Bashkisë në Vlorë

Një automjet i llojit furgon është djegur pasi është përfshirë nga flakët. Sipas informacionit zyrtar, automjeti tip furgon Volkswagen Kaddy ka marrë flakë teksa qëndronte i parkuar në lagjen “15 Tetori” para Bashkisë së qytetit të Vlorës. Makina rezulton të jetë në pronësi të shtetasit me inicialet F.P., ndërkohë që ende nuk dihen shkaqet e rënies së zjarrit. Grupi hetimor.

VIDEO/ Katër milion euro drogë, arrestohet shqiptari me gomone në Itali

Një shqiptar ka rënë në pranga pasi është kapur teksa transportonte drogë më anë të një gomoneje. Mediat italiane shkruajnë se shqiptari është arrestuar në Brindisi nga një njësi detare e Departamentit Operacional Aeronavale të Bari, teksa lundronte me një gomone me 334 kg drogë. Droga ishte e ndarë në 310 kg marijuanë dhe 24 kg hashash. Nëse droga në.

Betonohet “kanali i kuçedrës” në Durrës, lëvizjet e tërmetit hapin gropa në Hamallaj, banorët në alarm: Prandaj ndodhi 26 nëntori (VD)

Një nga zonat më sizmike është edhe ajo e kanalit të kuçedrës dhe sipas banorëve të zonës sot ky kanal është mbushur me inerte. Zona është e njohur për lëkundjet e tërmetit. Ndërsa shkencëtarët shprehen se pikërisht në këtë zonë ishte krijuar një kanal përmes të cilit çlirohej energji. Ndaj dhe është krijuar legjenda e kuçedrës. Edhe pse fenomeni është.

Bien gurë në rrugën Librazhd-Elbasan, vështirësohet qarkullimi i mjeteve

Bllokohet rruga në aksin Librazhd-Elbasan për shkak të rënies së gurëve. Masive dherash e gurësh kanë rënë mbi trasenë e rrugës kombëtare Librazhd-Elbasan tek “Kthesat e Murrashit” por fatmirësisht kjo ka ndodhur në një moment kur nuk ka pasur automjete duke qarkulluar. Prej një ore qarkullimi është vështirësuar dhe lëvizja po kryhet në një korsi. Moti i keq i ditës.

Aksident në Lezhë, zetori del nga rruga, humb jetën 70-vjeçari

Një aksident është regjistruar në fshatin Tale të Lezhës, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 06:50. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se një mjet tip “Zetor” ka dalë nga rruga, ku për pasojë ka humbur jetën drejtuesi i mjetit, shtetasi M.L.,70 vjeç, banues në Tale. Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe.

Pse nuk u përdor dhurata e Bankës Botërore?/ Akuza e fortë: Familja Lala humbi jetën për një autoshkallë

Familja Lala në zonën e ish-Kënetës ishte më e goditura nga tërmeti i 26 nëntorit. 8 anëtarë të saj humbën jetën në rrënoja. Pas ceremonisë mortore ndërroi jetë nga dhimbja edhe Fiqirete Lala 64 vjeç. Ish-kreu i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi, duke folur në “360 Gradë” në RTV Ora për operacionin e kërkim-shpëtimit në gërmadhat e vilës së tyre denoncoi.

Pallatet e dëmtuara nga tërmeti/ Artan Shkreli gjen ‘zgjidhjen’: Banorët të pyesin në Bashki, nuk do t’i ndjekim nga pas

Zv.ministri i Infrastukturës, Artan Shkreli, i ftuar në emisionin “Opinion” ka folur lidhur me shpallje e pabanueshëm të pallateve. Teksa fliste, Shkreli tha se letra e informacionit për banesën e tyre nuk u dërgohet çdo banori të pallatit, pasi ata mund të shkojnë të pyesin në Bashki. “E shkohin pallatin e bllokuar? Të shkojnë të pyesin në Bashki. Letra është.

A do të ketë përgjegjës pas tërmetit? Artan Shkreli: Nuk di nga ta fillosh

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Artan Shkreli, është pyetur mbrëmjen e sotme, në “Opinion”, nëse do të ketë përgjegjës dhe ndjekje penale për përsona që kanë përgjegjësi për ndërtesat që nuk arritën të përballojnë tëmretin e datës 26 Nëntor. Shkreli tha se, kjo është një punë e prokurorisë, ndërsa theksoi se Instituti i Ndërtimit është i detyruar në prani të oficerit të.

Shemsi Prençi: Në Thumanë levat u morën tek gomisteritë, ekipet e emergjencës nuk kishin as lopata

Ish-kreu i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi, tregoi për emisionin “Ajsberg” të gazetarit Artur Çani disa të vërteta për ditët e tërmetit, kur të gjithë punonjësit e Emergjencave Civile ishin angazhuar aty. Sipas Premçit, punonjësit nuk ishin të pajisur me mjetet e nevojshme. Ai deklaroi se ata nuk kishin me vete as kazma, leva, lopata apo vare, ndërsa shtoi se duke.