X
Koronavirusi rikthen frikën në Shqipëri, Zëri i Amerikës: Vdekjet në nivele shqetësuese

Ministria e Shëndetësisë njoftoi sot për 82 të infektuar dhe tre të vdekur nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit. Që pas 10 ditëshit të parë të muajit qershor, ritmet e të prekurve kanë qenë të larta, duke arritur në total afro 1 400 raste, ndërsa prej disa ditësh po përballemi me nga tre të vdekur në 24 orë. Vetëm.

“Asnjë klient në lokal”, Basha-qeverisë “Rama”: Plazhi është bosh. Lëreni propagandën, ndihmoni bizneset

Nga Divjaka, ku ishte për të takuar e biseduar me bizneset dhe operatorët turistikë që po përjetojnë një situatë të vështirë këtë sezon, për shkak të shpërthimit të pandemisë së COVID-19, Lulzim Basha i bëri thirrje qeverisë që të lërë propagandën, por të kthejë vëmendjen nga turizmi. Administratori i një hoteli i shprehu Bashës shqetësimin se në biznesin e tij.

Ekstradohen tre shqiptarë nga Greqia dhe Italia, ja për çfarë akuzohen

Ekstradohen nga Greqia dhe Italia tre shqiptarë të dënuar dhe të shpallur në kërkim ndërkombëtar. U ekstradua nga Greqia shtetasi Altin Gjergji, 37 vjeç, banues në Pukë, i dënuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Pukë, me 6 vjet e 6 muaj burg, për veprat penale “Kultivimi i bimëve narkotike” dhe “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”. U ekstradua nga Greqia shtetasi.

Kërcënohet me jetë Vjosa Osmani

Kryetarja e Kuvendit në Kosovë Vjosa Osmani, është kërcënuar me jetë pasditen e djeshme. Policia e Kosovës në raportin 24 orësh ka njoftuar se gjatë ditës së djeshme ka nisur një rast të kanosjes, që ka ndodhur ditën e djeshme rreth orës 16:37. Po ashtu, policia ka njoftuar se një person ka raportuar se në llogarinë e rrjetit social Twitter.

“Maqedonasit nuk duan kryeministër shqiptar”, Zaev: I jap 13 deputetë opozitës të formojë qeveri

Kreu i partisë Socialdemokrate, Zoran Zaev nuk pranon kushtin e BDI-së për kryeministër shqiptar duke u shprehur se është i gatshëm t’i japë deputetë VMRO-DPMNE-së opozitare për të formuar qeveri pakice. Këtë koment Zaev e ka bërë gjatë një debati televiziv me kreun e opozitës Hristijan Mickoski. “Nëse ky është kushti që të jemi me BDI-në, nuk do të negociojmë.

“Manipuluan ndihmat gjatë koronavirusit”, PD: Rama vodhi thesin me miell të familjeve në nevojë

Partia Demokratike ka komentuar investigimin e publikuar nga BIRN një ditë më parë në lidhje me manipulimin e ndihmave për familjet në nevojë, gjatë periudhës së pandemisë. Përmes një deklarate për shtyp, ish-deputetja Dhurata Çupi, shtoi se Qeveria e kryeministrit Edi Rama e ka përdorur periudhën e pandemisë për të vjedhur edhe bukën e gojës të atyre që, në kuptimin.

Dy rastet me koronavirus në Patos, si u infektua familja

Në 24 orët e fundit, në vendin tonë janë konfirmuar 82 raste të reja me koronavirus. Nga këto raste, dy të infektuar u konfirmuan në Fier. Dy rastet e reja janë të vatrës në Patos. Bëhet fjalë për bashkëshortin e gruas 50-vjeçare që është infektuar më herët, dhe nusja e djalit. Po ashtu mësohet se, nga katër persona në këtë.

FOTOT/ Grumbuj njerëzish në spital, ç’po ndodh tek Infektivi? Katër të shtruar brenda 30 minutash

Pavarësisht numrit të personave të shëruar, vijon të ketë shtrime të reja në spitalin Infektiv, tha ministria e Shëndetësisë sot, duke raportuar se aktualisht po marrin trajtim 78 pacientë. Nga këta persona, nëntë janë në terapi intensive, ndërsa dy janë të intubuar në gjendje të rëndë. Përgjatë 30 minutave të fundit në spitalin Infektiv janë paraqitur katër pacientë për t’u.

Negociatat/ Komisioni Europian publikon axhendën: Kuadri negociues me Shqipërinë në nëntor

Komisioni Europian i ka prezantuar Këshillit të Bashkimit Europian kuadrin negociues me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për çeljen e negociatave të anëtarësimit. Ndërkohë Këshilli i Bashkimit Europian ka publikuar ditën e sotme axhendën e takimit të ministrave të jashtëm të BE-së gjatë presidencës gjermane. Sipas kësaj axhende, mundësia e parë e aprovimit të kornizave negociuese për anëtarësim të Shqipërisë.

“Ekonomia shqiptare do të pësojë rënie”, paralajmërimi i Gent Sejko: Rrezikojmë rritjen e kredive të këqija

Kreu i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka prezantuar ditën e sotme në Kuvend, Raportin Vjetor të Bankës së Shqipërisë për vitin 2019. Gjatë fjalës së tij, Sejko ndër të tjera deklaroi se sistemi bankar rrezikon rritjen e kredive me probleme, për shkak të situatës së krijuar nga pandemia. Ndërsa iu përgjigj pyetjeve të deputetëve, Sejko theksoi se në këtë.