X
“Makinat do paguajnë të paktën 17 euro”, Dorjan Teliti: PPP e rrugës Milot-Fier, afera më e madhe korruptive me miliarda euro

Përfaqësuesi i PD për çështjet ekonomike, Dorjan Teliti, deklaroi se rruga Milot-Fier me një shumë prej 1.2 miliardë eurosh është afera më e madhe korruptive e qeverisë ‘Rama’. I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në ‘News24’, Teliti theksoi se çdo gjë në këtë tender është përcaktuar, madje dhe fituesi. Sipas tij, pavarësisht se qytetarët kanë paguar për rrugën e Fierit, tashmë.

COVID-19/ 45-vjeçarja nga Berati niset me urgjencë drejt Infektivit, infektohet edhe një i burgosur

Dy raste të tjera me COVID-19 në Berat, bëhet fjalë për një 45-vjeçare dhe një të bùrgosur, i cili sapo ishte kthyer në qeli, duke e çuar në tetë numrin e të sëmurëve me Covid-19 në këtë qytet. Dy rastet janë konkretisht një 45 vjeçare nga qyteti i Beratit, e cila kishte dy ditë e shtruar në Repartin e Karantinës.

“Aferë 1.2 mld euro për rrugën Milot-Fier”, Vasili: Janë vetëm 53 km rrugë e re, 20 mln euro për kilometër

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, ka dalë sot para mediave duke akuzuar kryeministrin Edi Rama dhe maxhorancën për një aferë korruptive duke iu referuar koncesionit të rrugës Milot-Fier. Vasili tha se të gjithë shqiptarët janë shokuar dje pasi kanë dëgjuar për koncesionin miliarder të radhës së Edi Ramës. Sipas tij, janë vetëm 53 km rrugë e re, dhe referuar shifrës.

Gylenisti Simsek drejt ekstradimit në Turqi, Shqipëria i refuzon kërkesën për azil

Autoritetet shqiptare i refuzojnë kërkesën për azil mbështetësit të lëvizjes “Gylen” Selami Simsek, raporton News 24. Në mars, shtetasi turk, Selami Simsek i cili u dënua me një vit burg nga gjykata e Tiranës për falsifikim të vizave, fitoi lirinë në Apel. Në momenti që gjykata vendosi të shuajë masën e sigurisë për shkak se ai e kishte përfunduar dënimin.

Pacientja me koronavirus “arratiset” nga spitali në Kosovë

Një paciente që kishte rezultuar pozitive për koronavirusin është larguar nga Spitali i Gjakovës. Siç raportojnë mediat vendase, pacientja ndodhej prej një jave e shtruar. Raportohet se ajo ka arritur që të “arratiset” nga spitali pa lejen e mjekëve të spitalit të Gjakovës mëngjesin e sotëm. Me të marrë informacionin se e infektuara kishte ikur nga spitali, për gjetjen e.

Dy rastet me koronavirus në Berat, një i burgosur i sapo kthyer në qeli dhe një grua 45 vjeçe e shtruar në spital rezultojnë pozitivë

Është rikthyer sërish Covid-19 në qytetin e Beratit. Vetëm sot janë regjistruar dy raste të reja me koronavirus, duke e çuar në tetë numrin e rasteve aktive në Berat. Njëri prej rasteve rezulton të jetë një i burgosur në IEPV-në e Beratit. I burgosuri ndodhej prej disa muajsh në banesën e tij pas daljes në liri për shkak të pandemisë.

Meta nderon me tituj katër personalitete të shquara të gazetarisë sportive

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gazetarisë Sportive, Presidenti i Republikës, Ilir Meta vlerësoi sot katër personalitete të shquara të gazetarisë sportive. Kreu i Shtetit çmoi me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”, zotin Ismet Bellova si “Një nga legjendat e mikrofonit të futbollit shqiptar. Komentatori sportiv me aftësi të shkëlqyera, i spikatur për kontributin e tij në përcjelljen e.

Rreziku nga koronavirusi, AKU ngre alarmin: Mos blini bukë të prerë!

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka ngritur sot alarmin. Në një njoftim për mediat, AKU kërkon që qytetarët të marrin bukën të paprerë, pasi prerja e bukës është një proces ndërhyrje mekanike që sjell prishjen e “guackës mbrojtëse” të këtij produkti ushqimor ndaj kontaminimit të mundshëm. Më tej shtohet se referuar opinionit të specialistëve në fushën e drithërave dhe të bukës,.

Dialogu Kosovë-Serbi/ Grenelli së shpejti cakton datën e re të takimit në Shtëpinë e Bardhë

Përpjekjet për arritjen e një marrëveshjeje edhe pa Hashim Thaçin nuk do t’i ndalë as administrata e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Një burim i afërt me zhvillimet ka treguar se emisari i presidentit Trump, Richard Grenell, së shpejti do ta caktojë datën e takimit në Shtëpinë e Bardhë, pas dështimit të atij më 27 qershor. Për amerikanët nuk paraqet.

Koronavirusi rikthen frikën në Shqipëri, Zëri i Amerikës: Vdekjet në nivele shqetësuese

Ministria e Shëndetësisë njoftoi sot për 82 të infektuar dhe tre të vdekur nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit. Që pas 10 ditëshit të parë të muajit qershor, ritmet e të prekurve kanë qenë të larta, duke arritur në total afro 1 400 raste, ndërsa prej disa ditësh po përballemi me nga tre të vdekur në 24 orë. Vetëm.