X
Kriza e COVID-19/ “Do të vdesim urie”, 7.7 milionë njerëz në këtë vend rrezikojnë ushqimin, nuk kanë ujë prej muajsh

Me një situatë shqetësuese mbarëbotërore për koronavirusin dhe atë që pret ekonominë pas tij, miliona banorë në vendet e varfra druhen për më të keqen. Për shumë prej tyre, ora e urisë ka nisur që tani. Nelson Mahunde, 70 vjeç, shkel nëpër rrugët e shkreta të rajonit qendror të biznesit, Harare për të marrë pensionin e tij mujor. Në njërën.

“Lufta nuk ka mbaruar”, Manastirliu apel qytetarëve: Jemi në mesin e epidemisë, respektoni masat e distancimit social

“Jemi në mesin e një beteje që nuk është ndalur në asnjë moment, lufta nuk ka mbaruar”. Kështu deklaroi ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale gjatë një komunikimi me qytetarët duke shtuar se do të forcohen masat për të shmangur në maksimum përhapjen e COVID19. “Që prej fillimit të epidemisë, Shqipëria ka një kurbë në rritje të moderuar të numrit.

VIDEO/ “Ja pyetjet që presin përgjigje prej tij”, ish-deputeti i PD: Rama refuzon të japë llogari për tenderin e paracaktuar të ushqimeve

Ish-deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj, akuzon kryeministrin Edi Rama se ky i fundit ka refuzuar që të japë llogari për tenderin e ushqimeve, që ia dha një kompanie kompjuterësh maqedonase. Përmes një statusi në rrjetet sociale, teksa parashtron disa pyetje, Alibeaj pohon se Ramës i merret goja dhe nuk ka asnjë përgjigje për skandalin me bukën e gojës së shqiptarëve.

Tentoi të largohej drejt Greqisë pasi shfaqi simptoma të COVID, autoritetet e kthejnë pas, izolohet në banesë qytetari nga Saranda

Saranda është ndër qytetet që deri më tani nuk ka asnjë rast të konfirmuar me koronaviurs. Ndërkohë, ditën e sotme një banorë i këtij qyteti ka ndjerë shqetësime dhe pa u drejtuar fare në spitalin e Sarandës, tentoi të ikte në Greqi, sipas tij për t’u trajtuar në spital në Filat. Pavarësisht tentativës së tij për t’u larguar drejt Greqisë,.

Infektohet me koronavirus gazetarja e ‘CNN’, Brooke Baldwin: Ethe, të dridhura dhe dhimbje, gjithçka nisi dje

Gazetarja e njohur amerikane e “CNN”, Brooke Baldwin, është e infektuar me Covid-19. Këtë e ka bërë me dije vetë gazetarja nëpërmjet një postimi në rrjeter sociale, e cila ka treguar simptomat që ka shpfaqur por megjithatë gjendja shëndetësore tani për tani është mirë. Ajo është shprehur se, po zbaton rregullat, duke shtuar se mezi po pret të kthehet në.

Rriten shifrat e të infektuarve/ Gjermani, shënohen mbi 92 mijë raste me koronavirus, 1295 të vdekur

Gjermania është një tjetër shtet europian, i prekur nga pandemia e koronavirusit. Shifrat e të infektuarve me virus në këtë shtet europian janë rritur ndjeshëm. Tashmë Gjermania është shteti i katërt në botë për nga numri i të infektuarve mr virusin vdekjeprurës. Në shtetin gjerman, janë regjistruar deri tani 92 050 të infektuar me koronavirus. Në 24 orët e fundit,.

Rama i prerë me tregun e Kombinatit: Nga e hëna do ketë vetëm një hyrje, s’do të rrezikojmë gjithçka për ju

Kryeministri Edi Rama kërkon marrjen e masave të menjëhershme në tregun e Kombinatit, ku ka pas një dyndje të madhe njerëzish gjatë orëve të lejuara për për të bërë pazar nga qytetarët, gjatë kohës së karantinës. Postimi i plotë EDI RAMA: Kombinat, Tiranë – nuk do rrezikojmë gjithçka që kemi arritur deri tani në tiranë vetëm për një treg! Nëse.

“Ka ende shumë të panjohura”- OBSH paralajmëron se po vdesin edhe të rinjtë nga koronavirusi. FMN: Ora më e errët e njerëzimit edhe për…

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ndezi alarmin mbi vdekjen dhe sëmundjen rëndë të më shumë të rinjve nga koronavirusi. Individët nga mosha 30-vjeçare po dërgohen në kujdes intensiv dhe disa janë duke vdekur, pavarësisht se nuk kishin probleme themelore shëndetësore të mëparshme. Por ekspertët thonë se shumica e njerëzve që përjetojnë sëmundje të rëndë, priren të jenë më të moshuar.

Kartat e identitetit të skaduara në 2020? Lleshaj letër bankave: Mos u bëni pengesë për qytetarët, derisa të shohim mundësinë për të rihapur sportelet

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, shoqëruar nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu, zhvilloi sot një inspektim të masave për karantinimin që parandalon përhapjen e COVID-19, në zonën e Vorës, në Kombinat dhe disa rrethina të Tiranës. Ministri u shpreh se konstatoi me kënaqësi se masat e marra janë të plota dhe Policia e Shtetit është e.

“Zëri i Amerikës”: Me ndihmën për koronavirusin, Kina përpiqet të zgjerojë ndikimin e huaj

Ndihma e huaj që po jep Kina për koronavirusin, po konsolidon imazhin e Pekinit tek vendet në nevojë, thonë analistët por këto përpjekje po shoqërohen me pretendime të rreme sipas së cilave Shtetet e Bashkuara shkaktuan pandeminë, si edhe me fshehjen e përmasava të epidemisë brenda vendit. Ofertat e Kinës për të ndihmuar vijnë ndërsa Shtetet e Bashkuara po ngadalësojnë.