X
Shkon në 68 numri i viktimave në Greqi, Zv.ministri i Shëndetësisë: Përhapja e COVID-19 është aq e madhe sa asnjë sistem shëndetësor nuk mund ta përballojë

Ekspertët thonë se Greqia është optimiste sa i përket evolucionit të koronavirusit, por theksojnë gjithashtu se se: “nuk duhet të jemi të vetëkënaqur, sepse atëherë virusi do të na shkatërrojë”. Mediat greke raportojnë se numri i viktimave në shtetin fqinj ka shkuar në 68 persona, nëntë prej të cilëve humbën jetën ditën e sotme. Numri i të infektuarve ka shkuar.

“Dështimi mund t’i vërë flakën botës”- Ish-Sekretari amerikan i Shtetit paralajmëron shkatërrimin ekonomik për disa breza nga koronavirusi

Ish-Sekretari i Shtetit në SHBA, Henry Kissinger, ka paralajmëruar se koronavirusi mund të shkaktojë një shkatërrim ekonomik global, që mund të zgjasë për disa breza nëse nuk merren masat e duhura. Kissinger, i cili shërbeu pas Presidentit Nixon dhe Presidentin Ford, publikoi një shkrim në “Wall Street Journal” të premten, ku deklaroi se “dështimi mund t’i vërë në zjarrin botën”..

“Kolla zhduket e fundit”, Skënder Brataj flet për simptomat dhe si po trajtohet për të luftuar koronavirusin: Temperatura shkonte deri në…

Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, i cili rezultoi pozitiv me koronavirus në një lidhje të drejtpërdrejtë me News 24” ka treguar simptomat që ka ai, për shkak të koronavirusit. Brataj theksoi se më herët ka pasur tepër temperaturë, ndërsa vlerësoi se gjendja e tij po vjen e po përmirësohet. Po ashtu, Brataj ka treguar edhe simptomat që ka pasur,.

E fejuara shtatëzënë e kryeministrit Boris Johnson, infektohet me koronavirus

E fejuara e kryeministrit britanik, Boris Johnson, rezulton e infektuar me koronavirus. Carrie Symonds, e cila është shtatëzënë, ka njoftuar në rrjetet sociale se është infektuar me virusin dhe se ka qëndruar në izolim. “E kam kaluar javën e fundit në shtrat, me simptomat kryesore të koronavirusit. Nuk ishte nevoja të testohesha dhe pas shtatë ditëve që po pushoj, ndihem.

“Bilanci i mashtrimeve të Ramës: Zero lekë për marsin e deri sot”, Paloka: Anullo koncesionet e ndihmo shqiptarët!

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka la lëshuar një lumë me akuza në drejtim të kryeministrit Edi Rama, ndërsa thekson se ky i fundit është ‘kapur’ në gënjeshtra. Përmes një statusi në rrjetet sociale, Paloka pohon se, Rama premtoi në 17 mars shqiptarët se askush nuk do të ngelej pa rroga, ndërkohë që rreth një muaj nga kriza, qeveria nuk ka.

Vlerësimi i Akademisë së Shkencave: Ja kur do të arrihet piku në Shqipëri nga Koronavirusi

Akademia e Shkencave, ka publikuar një vlerësim për situatën e  shkaktuar nga koronavirusi, në Shqipëri dhe në botë. Vlerësimi i plotë: Akademia e Shkencave, në bashkëpunim e kontakte të vazhdueshme edhe me Bashkimin Akademik Europian (ALLEA), nëpërmjet komisioneve të saj dhe njësive të kërkim-studimit, siç janë: komisioni i shëndetësisë, komisioni i matematikë-informatikës, komisioni i biologjisë dhe ai i ekonomisë, si.

Vaksina kundër tuberkulozit po testohet kundër koronavirusit

Në betejën me koronavirusin, shkencëtarët besojnë se një vaksinë e vjetër ofron shpresa të reja. Në Evropë dhe Australi po vihet në provë vaksina kundërtuberkulozit për punonjësit e shëndetësisë që gjenden në vijën e frontit në luftën me COVID-19. Koronavirusi ka vënë përballë një sprove të paparë popullata dhe qeveri në të katër anët e globit. Në vatra të rënda.

“Mos e ka kaluar pikun e koronavirusit Shqipëria në janar?”, Monika Kryemadhi: Pse nuk pyet njeri se sa veta kanë vdekur në fillim të vitit

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, bëri një deklaratë të fortë ditën e sotme, ndërsa tha se koronavirusi mund të ketë ardhur shumë më herët në vendin tonë. Në një lidhje në emisionin “Kjo javë”, Kryemadhi tha se askush nuk pyet për numrin e personave që kanë humbur jetën në janar, për moshën apo specifikat e tyre. “Mos e ka kaluar.

681 viktima në 24 orët e fundit nga koronavirusi në Itali, numri i të infektuarve në rënie

Koronavirusi ka një tendencë rënie përsa i përket numrin të viktimave në Itali. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 766 persona me COVID-19, duke e çuar numrin në total në 15.362, numri më i lartë i fataliteteve në botë. Sipas Mbrojtjes Civile të Italisë, në rang kombëtar nga nisja e epidemisë numërohen rreth 124,632 persona të infektuar nga.

Propozimi i veçantë i Monika Kryemadhit: Të mendojnë dhe për gratë, subvencione për ilaçin e enëve dhe të rrobave

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka bërë sot një propozim të veçantë teksa vendi ndodhet në izolim për shkak të COVID. Në një intervistë për “Kjo Javë” të gazetares Nisida Tufa, Kryemadhi pohoi se dhe gratë duhet të marrin subvencionime nga shteti për detergjentet që përdorin në shtëpi në këtë kohë pandemie globale. “Se kuptoj këtë javën e pikut. Pasi.