X
Rudi Vata shpërthen ndaj Edi Ramës: Lëri golat e kombëtares, shiko autogolat e Qeverisë

Ish-kapiteni i Shqipërisë, Rudi Vata, foli për situatën momentale të futbollit në vendin tonë, duke bërë disa batuta pikante për Qeverinë dhe Kryeministrin Rama. Me një lidhje Skype me emisionin Studio Sprint në ABC News, Vata u shpreh: “Unë mendoj se kryesoja është që njerëzit të mendojnë vetëm për të shpëtuar nga kjo situatë, pasi nuk kemi një kurë që.

Kryeinspektorja e Shëndetit, Beruka: Duhet të infektohet 60% e popullsisë me koronavirus, për të zhvilluar imunitet!

Areti Beruka, Kryeinspektore për Shëndetin në Tiranë, është shprehur se në Shqipëri është mirë që 60-% e popullsisë të infektohet nga koronavirusi, në mënyrë që të zhvillohet imunitet. Në fakt, ky është konstatimi i shumë ekspertëve në vende të ndryshme të botës, të cilët kanë deklaruar se “imuniteti i tufës”, mund të krijohet vetëm nëse 60% e popullësisë të jetë.

Bluzat e bardha në Itali zevëndësohen nga robotët, ja si u shërbejnë pacientëve të infektuar me Covid-19

Në spitalin Circolo, në Lombardi, ku ka një numër të lartë të infektuarish me Covid-19, për ta po kujdesen robotët duke zevëndësuar kështu punë e mjekëve dhe infermierëve. Sigurisht dhe për të parandaluar përhapjen e virusit tek ta. Robotët falë kamerave të tyre, mundësojnë monitorimin e pacientëve tek mjekët, çka u mundëson atyre të mos qëndrojnë fizikisht në dhomë. Drejtori.

Rritet numri i viktimave në Maqedoninë e Veriut, vetëm në 24 orë ndërruan jetë pesë persona. Të infektuarit llogariten 483

Rritet bilanci i viktimave nga virusi vdekjeprurës COVID-19 në Maqedoninë e Veriut. Sipas mediave vendase, gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 53 raste të reja të infektuara, duke e çuar kështu numrin në 483. Ndërsa vetëm pesë viktima janë shënuar në 24 orë duke e çuar numrin total të personave që kanë humbur jetën në 17. Ky është numri.

Shkon në 68 numri i viktimave në Greqi, Zv.ministri i Shëndetësisë: Përhapja e COVID-19 është aq e madhe sa asnjë sistem shëndetësor nuk mund ta përballojë

Ekspertët thonë se Greqia është optimiste sa i përket evolucionit të koronavirusit, por theksojnë gjithashtu se se: “nuk duhet të jemi të vetëkënaqur, sepse atëherë virusi do të na shkatërrojë”. Mediat greke raportojnë se numri i viktimave në shtetin fqinj ka shkuar në 68 persona, nëntë prej të cilëve humbën jetën ditën e sotme. Numri i të infektuarve ka shkuar.

“Dështimi mund t’i vërë flakën botës”- Ish-Sekretari amerikan i Shtetit paralajmëron shkatërrimin ekonomik për disa breza nga koronavirusi

Ish-Sekretari i Shtetit në SHBA, Henry Kissinger, ka paralajmëruar se koronavirusi mund të shkaktojë një shkatërrim ekonomik global, që mund të zgjasë për disa breza nëse nuk merren masat e duhura. Kissinger, i cili shërbeu pas Presidentit Nixon dhe Presidentin Ford, publikoi një shkrim në “Wall Street Journal” të premten, ku deklaroi se “dështimi mund t’i vërë në zjarrin botën”..

“Kolla zhduket e fundit”, Skënder Brataj flet për simptomat dhe si po trajtohet për të luftuar koronavirusin: Temperatura shkonte deri në…

Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, i cili rezultoi pozitiv me koronavirus në një lidhje të drejtpërdrejtë me News 24” ka treguar simptomat që ka ai, për shkak të koronavirusit. Brataj theksoi se më herët ka pasur tepër temperaturë, ndërsa vlerësoi se gjendja e tij po vjen e po përmirësohet. Po ashtu, Brataj ka treguar edhe simptomat që ka pasur,.

E fejuara shtatëzënë e kryeministrit Boris Johnson, infektohet me koronavirus

E fejuara e kryeministrit britanik, Boris Johnson, rezulton e infektuar me koronavirus. Carrie Symonds, e cila është shtatëzënë, ka njoftuar në rrjetet sociale se është infektuar me virusin dhe se ka qëndruar në izolim. “E kam kaluar javën e fundit në shtrat, me simptomat kryesore të koronavirusit. Nuk ishte nevoja të testohesha dhe pas shtatë ditëve që po pushoj, ndihem.

“Bilanci i mashtrimeve të Ramës: Zero lekë për marsin e deri sot”, Paloka: Anullo koncesionet e ndihmo shqiptarët!

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka la lëshuar një lumë me akuza në drejtim të kryeministrit Edi Rama, ndërsa thekson se ky i fundit është ‘kapur’ në gënjeshtra. Përmes një statusi në rrjetet sociale, Paloka pohon se, Rama premtoi në 17 mars shqiptarët se askush nuk do të ngelej pa rroga, ndërkohë që rreth një muaj nga kriza, qeveria nuk ka.

Vlerësimi i Akademisë së Shkencave: Ja kur do të arrihet piku në Shqipëri nga Koronavirusi

Akademia e Shkencave, ka publikuar një vlerësim për situatën e  shkaktuar nga koronavirusi, në Shqipëri dhe në botë. Vlerësimi i plotë: Akademia e Shkencave, në bashkëpunim e kontakte të vazhdueshme edhe me Bashkimin Akademik Europian (ALLEA), nëpërmjet komisioneve të saj dhe njësive të kërkim-studimit, siç janë: komisioni i shëndetësisë, komisioni i matematikë-informatikës, komisioni i biologjisë dhe ai i ekonomisë, si.