X
“S’është sot në shërbim të qytetarëve”, PD tregon rastin e mjekes në Tiranë që u infektuar me COVID-19: Ishte në vijën e parë me maskë të skaduar

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, në një reagim shkruan se një mjeke e Qendrës Shëndetësore Nr. 6 në Tiranë është infektuar me COVID-19. Sipas Zhupës mjekja është infetkuar pas mbante si masë mbrojtëse maskat e skadauara që qeveria i ka dhënë personelit mjekësor. Zëdhënësja e PD në reagimin e saj shprehet se, personelit shëndetësor në Qendrën Shëndetësore nr. 6.

Rritja e numrit të viktimave nga koronavirusi, Italia vendim tjetër pas 3 prillit, izolim edhe për dy javë të tjera

Italia po risheh vendimin e karantimit, deri në 3 prill, duke menduar ta zgjasë atë deri në 18 prill. Dje vendi fqinj shënoi një rekord botëror sa i përket koronavirusit teksa shënoi plot 969 viktima vetëm në 24 orë teksa ai total po afrohet rreth 10 mijës ndërsa të infektuarit janë 86 mijë duke kaluar edhe Kinën. Më 3 prill,.

Të dyshuar me COVID-19, ndalohen dy të rinj nga Berati në Gjirokastër, njëri me temperaturë dhe kollë

Dy të rinj shqiptarë që po ktheheshin nga Greqia janë të dyshuarit e radhës me koronavirus që janë ndaluar në Gjirokastër. Të rinjtë e moshës rreth 25 vjeç nga Berati erdhën ditën e sotme nga Janina dhe janë kapur në kufirin jeshil nga policia kufitare. Ata kanë udhëtuar për dy ditë me këmbë. Sipas “BalkanWeb”, mjekët e ISHP Gjirokastër të.

“Është një ngritje dramatike” – ja si është rritur dhuna në familje, si pasojë e karantinimit në shtëpi

Në mbarë botën, pasi qytetet kanë hyrë në bllokime për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, përpjekjet masive për të shpëtuar jetë e kanë vënë një grup të prekshëm më shumë në rrezik. Gratë dhe fëmijët që jetojnë me dhunë në familje nuk kanë shpëtim nga abuzuesit e tyre gjatë karantinës dhe nga Brazili në Gjermani, Italia në Kinë, aktivistët dhe të mbijetuarit.

Si do të lëvizin këmbësorët nga 30 marsi? Policia del me sqarimin e ri

Policia e Shtetit sqaron hapat që duhet të ndjekin qytetarët për të lëvizur nga e hëna, duke iu referuar urdhrit të ri kufizues që vetëm një pjesëtar nga familja duhet të dalë me leje të posaçme për pazar. “Në zbatim të masave kufizuese të shpallura për parandalimin e përhapjes së COVID-19, gjatë periudhës së kufizimeve të lëvizjes së shtetasve në.

“Ju dola për Zot kur ra tërmeti”- Kryeministri ashpërson tonet ndaj kritikëve: Kush po u çon qese dhe euro italianëve?!

Kryeministri Edi Rama ka ashpërsuar tonet për personat që sipas tij nuk u binden shtetrrethimit apo vazhdojnë e kritikojnë për masat e ashpra që ka ndërmarrë qeveria për të mos lejuar përhapjen e Koronavirusit. Rama ka thënë se askush nuk ka vdekur nga uria në Shqipëri. Kryeministri u ka kërkuar kritikëve që të pyesin italianët apo francezët nëse u ka.

Rama vetë-shpalllet baba i kombit: Më ra mua barra të jem në rolin e babait në këtë kohë…

Kryeministri Edi Rama, doli në ERTV dhe shpjegoi për popullin se si ai është në rolin e babait dhe se kërkon më të mirën për qytetarët. “Mua më ra për hise tua them, e di që po bëj gjëra që nuk ka se si t’ju gëzojnë, kur bëj rolin e babait po si mendoni ju që më pëlqejnë mua këto.

Lufta kundër koronavirusit, për çfarë ranë dakord BE-SHBA

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, dhe sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, biseduan përmes telefonit për nevojën e forcimit të bashkëpunimit ndërkombëtar në luftën kundër pandemisë së koronavirusit. Në një komunikatë të publikuar të shtunën nga BE-ja thuhet se Borrell dhe Pompeo janë pajtuar që ndihma mjekësore për vendet më të rrezikuara duhet të rritet.

Koronavirusi/ Paralajmërimi i NYT: New York-u mund të jetë më keq se Wuhan apo Lombardia

Nëse shkalla e rritjes së rasteve vazhdon në nivelet aktuale, zona metropolitane e New York-ut do të pësojë një katastrofë më keq se Wuhan-it në Kinë ose Lombardisë në Itali. Kështu shkruan New York Times, duke shtar se New York-u “ka qenë më pak i suksesshëm në rrafshimin e kurbës në këtë pikë të epidemisë sesa në Wuhan ose rajonin.

Qeveria e Kosovës paketë 200 milionë euro në ndihmë të kompanive, do të paguajë rrogat për dy muaj

Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi, ka propozuar një pako emergjente për Qeverinë në situatën e krijuar për shkak të masave të marra për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Bislimi ka propozuar një pako 13 pikëshe ku ndër të tjera ka theksuar se fokusi do të jetë tek përfituesit e skemave pensioneve, bizneset dhe punëtorët që janë.