X
Zbardhen përgjimet/ Mafia italiane e Ndraghetas në kontakte më njerëzit e Veliajt për ndërtim kullash në Tiranë

Përgjimet e Antimafias italiane kanë nxjerrë në pah pazaret që personazhe të krimit në shtetin fqinj bëjnë për të fituar leje ndërtimi në Tiranë. Në materialet e siguruara nga Ora News thuhet se sipërmarrësit italianë nën hetim flasin për kontakte të afërta me kryetarin e bashkisë së Tiranës, si dhe për faktin se mund të investojnë në ndërtimin e gradaçeleva.

Turqia paralajmëron BE-në: Asnjë rezultat nuk mund të arrihet me gjuhën e sanksioneve

Turqia kërkoi nga Bashkimi Evropian që të tregojë “rezultate të prekshme” për të rregulluar tensionet në Mesdheun Lindor. Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, përfundoi dy ditë bisedime me shefat e BE-së që synojnë relaksimin e raporteve. Tensionet midis Brukselit dhe Ankarasë u përshkallëzuan vitin e kaluar pasi Turqia në mënyrë të përsëritur dërgoi një anije për të kërkuar.

“Mjeshtër i Madh”/ Meta vlerëson këngëtarin Ylli Baka: Urë lidhëse midis këngës polifonike të Jugut dhe asaj toske të Skraparit

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, vlerësoi sot me Titullin e lartë “Mjeshtër i Madh”, këngëtarin e mirënjohur të muzikës popullore shqiptare, Ylli Baka, me motivacionin: “Me mirënjohje për përpjekjet e suksesshme dhe arritjet e shquara në prezantimin dhe ngritjen në një nivel të ri të këngës popullore e në veçanti të Jugut të Shqipërisë, si dhe për përfaqësimin dinjitoz të.

Boris Johnson: Varianti i ri i koronavirusit mund të jetë më vdekjeprurës se varianti fillestar

Kryeministri britanik, Boris Johnson, u shfaq në një konferencë pë shtyp, sëbashku me autoritetet më të larta shëndetësore, për të shpjeguar shifrat e përhapjes së virusit në Mbretërinë e Bashkuar dhe sjelljen e variantit të ri të koronavirusit. Kryeministri sqaroi se ka prova që varianti i ri i virusit mund të jetë më vdekjeprurës. “Tashmë duket se ka prova që.

KQZ-ja i rikthehet avazit të vjetër, shfuqizohet gjoba ndaj zyrtarit socialist

Drejtori i Agjencisë së Kadastrave Lushnjë, Arben Qalliu nuk do të duhet të paguajë 1,500 lekë gjobë, e cila iu vendos nga Komisioneri i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi pasi Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve e rrëzoi gjobën si të pabazuar në ligj. Gjoba lidhej me një aktivitet publik të deputetit socialist Bujar Çela, i cili u shfaq në media duke shpërndarë.

Dhuna në Kapitol, akuzat ndaj Trumpit i dorëzohen Senatit më 25 janar

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, planifikon që t’ia dërgojë Senatit akuzat kundër ish-presidentit, Donald Trump më 25 janar. Demokratët në Shtetet e Bashkuara, kanë thënë se procesi i shkarkimit ndaj ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për rolin e tij në trazirat vdekjeprurëse ndaj Kongresit, është gati të fillojë javën e ardhshme në Senat. Republikanët kanë kërkuar.

Itali/ 472 të vdekur në 24 orët e fundit nga Covid-19, mbi 13 mijë të infektuar

Italia vijon të ketë shifra të larta ditore të të infektuarve dhe të vdekurve me Covid-19. Në shtetin fqinj në 24 orët e fundit janë regjistruar 13.633 raste të reja më koronavirus në 267.567 tamponë të kryer. Por numri i të infektuarve të rinj është më i ulët se një ditë më parë ku ishin 14.078 raste. Ndërsa jetët e.

Njoftim i ambasadës/ Test i detyruar për Covid përpara hyrjes në Gjermani

Gjermania e ka vendosur Shqipërinë në zonën e kuqe. Në një njoftim të ambasadës thuhet se nga dita e dielë për të hyrë në Gjermani, duhet një test negativ për çdo shqiptar, apo person që ka qëndruar më shumë se dhjetë ditë në Shqipëri. Njoftimi i Ambasadës së Gjemanisë: E rëndësishme: Që prej ditës së diel – Testim i detyruar.

Mbërrin edhe në Greqi koronavirusi i ri, regjistrohen 26 raste

Greqia ka regjistruar 26 raste të reja të koronavirusit të ri, kanë njoftuar të premten autoritetet shëndetësore në vendin fqinj. Shifra u bë publike, ndërsa ministri i Shëndetësisë Vassilis Kikilias zhvilloi një takim urgjent me ekspertë të epidemiologjisë në Ministrinë e Shëndetësisë për të diskutuar se si mund të përmbahet lloji i ri i Covid-19. Takimi u përqëndrua në koordinimin.

Grida Duma i kthehet Ramës: Gënjeve për të vdekurit nga COVID, dil përpara familjeve në zi dhe jep llogari!

Ish-deputetja e PD-së, Grida Duma ka akuzuar kryeministrin Edi Rama dhe qeverinë e tij se fsheh vdekjet nga koronavirusi në vend. Teksa ka publikuar një video, Duma thekson në rrjetet sociale se Rama duhet të dalë përpara mijëra familjeve në zi që kanë humbur të dashurit e tyre dhe të japë llogari. “Rama gënjeu për numrin e njerëzve që vdiqën.