X
Presidenti Meta reagon ashpër për Teatrit Kombëtar: Nëse nuk ka reflektim, padi tjetër në Gjykatën Kushtetuese!

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar sërish për çështjen e Teatrit Kombëtar. Ai deklaron se nëse nuk ka reflektim, do të dorëzojë padi tjetër në Gjykatën Kushtetuese. Kreu i Shtetit thekson se çdo veprim apo vendim për të cenuar godinat e Teatrit Kombëtar është jashtë çdo llogjike të funksionimit të shtetit të së drejtës dhe sundimit të ligjit në Shqipëri.

Policia shoqëron me forcë protestuesit në Sheshin Skënderbej

Policia e Shtetit ka shoqëruar me forcë disa qytetarë që kanë dalë të protestojnë në Sheshin Skënderbej. Ditën e sotme, aktivistë të shoqërisë civile dhe qytetarë, kanë dalë të protestojnë për kauza rtë ndryshme, duke përfshirë ndryshimet në Kodin Penal dhe planet për shembjen e mundshme të Teatrit Kombëtar. Ja biseda mes një aktiviste dhe policisë: Ines Kurti: Ke ligj.

Dokumenti/ Edi Rama ia kalon Veliajt stafetën për shembjen e Teatrit Kombëtar

Është botuar sot në Fletoren Zyrtare, akti i kalimit të Teatrit Kombëtar në pronësi të  Bashkisë së Tiranës, për prishjen e godinës ekzistuese dhe ndertimin e godinës se re. Kjo VKM mban firmën e Edi Ramës dhe me sa duket synon të përshpejtojë shkatërrimin e Teatrit gjatë periudhës së jashtëzakonshme. Në vendim thuhet shprehimisht se do të ndërtohet një godine.

Paketat anti-COVID, borxhi i lartë e lë Shqipërinë të fundit në rajon për mbështetjen direkte

Niveli i lartë i borxhit publik, të ardhurat e ulëta dhe deficiti i llogarisë korente nuk i jep shumë hapësirë vendit për politika nxitëse fiskale. Shqipëria alokoi më pak fonde si mbështetje direkte tek qytetarët e saj në paketat e ndihmës anti-COVID, me vetëm 0.86% të PBB-së, sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar. Shqipëria dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor kanë.

Raporti/ Rënia e demokracisë në Shqipëri, këmbanë alarmi për të gjithë

Raporti “Kombet në ndryshim 2020 – Rënia e Fasadës Demokratike” nga Freedom House e klasifikon Shqipërinë një komb me demokraci hibride, në rënie. Institucione të dobëta demokratike, zgjedhje pjesërisht të lira dhe të ndershme, liri politike dhe civile të cunguara. Ky është realiteti që “Freedom House” ka gjetur nga monitorimi i progresit demokratik të Shqipërisë gjatë vitit 2019. Raporti vjetor.

Ndërron jetë arkitekti dhe piktori i njohur, Maks Velo

Ka ndërruar jetë arkitekti dhe piktori i njohur, Maks Velo, në moshën 84 vjeçare. Mësohet se ai ka qenë i shtruar në QSUT, prej disa ditësh, pasi vuante nga anemia. Velo lindi në vitin 1935 në Paris të Francës dhe më pas familja e tij u rikthye në Shqipëri. Ai përfundoi studimet në Universitetin Politeknik të Tiranës në vitin 1957..

Mbretëria e Bashkuar bëhet vendi i parë në Europë, me mbi 30 mijë të vdekur nga Covid-19

Mbretëria e Bashkuar vijon të ketë një numër mjaft të lartë të fataliteteve si pasojë e Covid-19, duke u bërë vendi i parë në Europë, që kalon shifrën prej 30 mijë të vdekur. Ky numër i lartë fatalitetesh ka kaluar edhe Italinë, një prej vendeve më të goditura nga Covid-19. Mbretëria e Bashkuar tashmë është vendi i dytë me numrin.

Filozofia e Rilindjes pengon investimet e huaja. Shqipëria mbetet pas Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut

I gjithë rajoni ka qenë vitet e fundit në një garë të ethshme për të tërhequr investimet e huaja. Në këtë garë, deri tani, ka pasur dy fitues të dukshëm, Serbia dhe Maqedonia. Të dy këto shtete kanë zhvilluar politika të shumta mbështetëse për të afruar investime me vlerë të shtuar në teknologjinë e informacionit e industrinë prodhuese, kryesisht atë.

Rama nuk tërhiqet nga paketa kundër medias: Ligji i antishpifjes do të vazhdojë, në Shqiperi niveli i shpifjes më i larti në planet!

Kryeministri Edi Rama në një intervistë  me gazetarin Enkel Demi, në Abc News, ka folur për lirinë e medias dhe ligjin antishpifje që ka shpikur. Rama u pyet fillimisht në  lidhje me raportin e Freedom House, sipas të cilit Shqipëria është përkeqësuar sa i përket lirisë së medias këtë vit krahasuar me vitin e shkuar. Kryeministri tha se nuk e.

Freedom House: Shqipëria, rënie në qeverisje demokratike dhe proces zgjedhor

Demokracia në Shqipëri është përkeqësuar, sipas raportit të fundit nga Freedom House. Në një sistem vlerësimi nga 1 në 7—ku 1 tregon nivelin më të lartë të demokracisë dhe 7 nivelin më të ulët, Freedom House e ka vlerësuar Shqipërinë me 3,82 pikë në krahasim me 3,89 pikë një vit më parë. Sipas përcaktimit të FH, Shqipëria vazhdon të jetë regjim hibrid.