X
Beteja për Teatrin/ Policia e tërhoqi zvarrë, flet regjisori Budina: S’ta fal këtë Edi Rama!

Pas përplasjes me policinë te Teatri Kombëtar, regjisori Edmond Budina ka deklaruar se nuk ia fal Edi Ramës, këtë që i bëri. Regjisori u tërhoq zvarrë nga policia ditën e sotme, pasi kundërshton prishjen e Teatrit. “Policia e krimit na tërhoqi zvarrë, na hoqën nga godina. Ne nuk duam që të zbrazet teatri. Ata e hapën derën. Ata erdhën këtu.

Meta përgjigje të fortë akuzave të Ramës: Nën efektin e dopingut

Presidenti i Republikës Ilir Meta gjatë intervistës së dhënë për emisionin “Tempora” të gazetares Sonila Meço ka replikuar ashpër ndaj akuzave të bëra në adresë të tij nga kryeministri Rama duke e fshikulluar me irioni: “këto deklarata janë bërë nën efekte të caktuara, unë jam një politikan që nuk përdor doping” Gazetarja: Marrëdhënia juaj me Edi Ramën zoti Meta është.

Andi Bushati: Rama nuk duron dot asnjë kritikë minimale, për këtë arsye u shkarkua Ditmir Bushati

Analisti Andi Bushati, i ftuar në studion e lajmeve në Neëw24, ka komentuar Asamblenë e Partisë Socialiste. Bushati tha se kryeministri Edi Rama nuk e ka seriozisht ftesën për bashkëpunim ndaj opozitës dhe se shembulli më i mirë se Rama nuk duron asnjë kritikë minimale dhe askënd që mendon ndryshe, është shkarkimi i Ditmir Bushatit nga drejtues i Qarkut të.

Zbulohen ndjekësit e rremë të politikanëve, Veliaj kampion për ndjekësit fake

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, është kampioni i llogarive të rreme (fake) në ‘Twitter’.  Sipas aplikacionit ‘Twitteraudit.com’, Veliaj ka ‘fake’ pjesën dërrmuese të ndjekësve të tij. Nga 161.960 ndjekës në ‘Twitter’, 103.492 ndjekës janë të rremë ndërsa 58.468 ndjekës janë të vërtetë, me më shumë se 70% të ndjekësve të rremë. Pas një kërkimi të thjeshtë në këtë aplikacion lidhur.

Boris Johnson do të jetë Kryeministri i ri i Mbretërisë së Bashkuar, premtoi amnisti ndaj emigrantëve

Boris Johnson ka fituar garën brenda Partisë Konservatore në Britani, duke mundur rivalin e tij Jeremy Hunt, për postin e kryetarit të partisë. Johnson do të jetë kryeministri i ri i Mbretërisë së Bashkuar. Kujtojmë se zgjedhjet në partinë Konservatore, u mbajtën pas dorëheqjes së kryeministres Theresa May, e cila nuk arriti një shumicë në parlament, për të konkluduar një.

Revista Monitor ngre alarmin për shpopullimin e Shqipërisë: Po ikiiin!!! A ka veshë për t’i dëgjuar?

Revista ekonomike “Monitor”, në kopertinën e publikuar ditën e sotme, mbart një titull mjaft tronditës, në formë klithme.” Po ikiiin!!! A ka veshë njeri për t’i dëgjuar?”, duke iu referuar krizës së thellë ekonomike dhe sociale në Shqipëri, si pasojë e largimit masiv të qytetarëve jashtë vendit, duke përfshirë edhe largimet e shumta të profesionistëve dhe qytetarëve më të arsimuar. Editoriali.

Lubonja: Në Shqipëri nevojitet një lëvizje e re, nën sloganin “Shteti jemi ne”!

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar në rubrikën “Opinion” në News 24, foli për planet e qeverisë për të shembur Teatrin Kombëtar dhe nevojën për rezistencë nga komuniteti i artistëve dhe nga qytetarët. Lubonja tha se opozita duhet të bëhet barrikadë për pushtetin, në mënyrë që Teatri të mos shembet. “Aktorët janë gati të ruajnë godinën e Teatrit Kombëtar, por opozita.

Shtatë kompani në garë për tenderin e Unazës së Re, ende askush përpara drejtësisë për aferën me “DH Albania”

Pas aferës së “DH Albania”, Autoriteti Rrugor Shqiptar, hapi ofertat e tenderit për ndërtimin e unazës së re, në segmentit që përfshin rrethrrotullimin e shqiponjës. Top Channel ka mësuar se në garë kanë marrë pjesë 8 kompani, ofertat e të cilave kanë variuar nga 14 deri në 18 milionë euro. Sipas burimeve nga Autoriteti Rrugor, ofertën më të ulët për.

Çmenduria e Milot-Balldren, kostot mund të rriten edhe me 44 mln euro, totali shkon 300 milionë euro

Kuvendi i Shqipërisë miratoi me nxitim, në seancën e fundit të këtij sezoni, kontratën koncesionare të formës së Partneritetit Publik Privat (PPP) për rrugën Milot-Balldren.  Kjo kontratë u iniciua pas një oferte të pakërkuar nga kompania ANK, për miratimin e të cilës u bë një tender, por siç ndodh përgjithësisht, tenderi rezultoi formal, pasi fituesi , në tetor 2018, u.

Jep dorëheqjen Ramush Haradinaj, Gjykata Speciale e ka thirrur për ta marrë në pyetje

Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit të Kosovës. Në fund të mbledhjes së Qeverisë ai ka bërë të ditur se ka dhënë dorëheqje të parevokueshme. Arsye e këtij vendimi ka thënë se ka marrë thirrje për t’u paraqitur për t’u marrë në pyetje në Speciale si i dyshuar. MESAZHI I PLOTË I HARADINAJ Të nderuar qytetarë, Dua.