X
Gazeta e Kilit: Si u bë Shqipëria i pari dhe i vetmi narko-shtet në Europë

“Si u bë Shqipëria i pari (dhe i vetmi) narko-shtet në Evropë”. Është ky titulli i një shkrimi që një prej gazetave të njohura në Kilin e largët “Pousta” ka publikuar në faqen e saj online. Aty bëhet fillimisht pa histori për vendin tonë dhe më pas jepen të dhëna mbi rrjetet e trafikut të drogës dhe prodhimin e kanabisit në Shqipëri..

Becchetti për median italiane: “Persekutimi im politik mbaroi”, Shqipëria duhet të paguajë 140 milionë euro

Një gjykatë ndërkombëtare vendosi njëzëri se qeveria shqiptare është fajtore për përndjekjen politike dhe për sjelljen korruptive e të padrejtë ndaj sipërmarrësit italian Francesco Becchetti, kështu shkruan media italiane ‘affaritaliani.it’. Becchetti, që aktualisht banon në Londër, është pronar i ‘Agon Channel’, një stacion televiziv që transmeton nga Shqipëria. Agon Channel, i cili punësoi më shumë se 500 persona në Shqipëri,.

“I dështuar, nuk duron kritikën, manjak i parasë”, si e tregojnë me gisht ish miqtë e tij, Edi Ramën

Në këto gjashtë vite, qeversja e Edi Ramës është njollosur nga skandale të njëpasnjëshme. Ai e ka ushtruar pushtetin deri sot, me një propagandë të ashpër, të pangjashme me të asnjë qeverie të mëparshme në Shqipëri. Por sot, kur shteti që ai drejton, është ekspozuar si një regjim, gishtin ndaj tij, e kanë drejtuar edhe miqtë më të afërt dhe.

Sekretari i Shtetit të SHBA: Vangjush Dako i përfshirë në korrupsion të lartë, ndalohet hyrja në SHBA për të dhe familjen

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH), përmes një njoftimi në faqen zyrtare të tij, bëri publike edhe argumentet mbi të cilat Sekretari i Shtetit (Mike Pompeo) përcaktoi publikisht, kryetarin e Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, dhe familjen e tij, si të padëshiruar për të udhëtuar dhe vizituar Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ja njoftimi i plotë i publikuar nga DASH Përcaktimi.

Maks Velo rrëfen ndarjen me Edi Ramën: Nuk dëgjon askënd, vetëm të përdor

Arkitekti Maks Velo ka folur për herë të parë për arsyet e largimit si këshilltar i kryeministrit Edi Rama. Në një intervistë për Ora News ai thotë se kryeministri nuk dëgjon më asnjë këshilltar. Velo thotë se vendosi të largohej nga Rama sepse kishte parë që ai e përdorte, ndërsa thekson se kishte kuptuar se çdo njeri që nuk është.

Ringjallet Teatri! Monodrama e Mehdi Malkajt, ironi me politikanët në skenë, salla bërtet “poshtë diktatura”!

Teatri ka marrë sërish jetë! Aktori i njohur Medi Malkaj ka mbajtur një monodramë me titull “Marr Guximin”, e cila mbushi plot sallën e Teatrit Kombëtar. Kjo është shfaqja e parë që shënon rihapjen e Teatrit Kombëtar dhe që do të shoqërohet me të tjera gjatë muajve në vijimin. Në fund të saj publiku dhe duartorkiti gjatë aktorin e njohur,.

Intervistë e vitit 1994/ Rama: Nuk jam njeri i arsimuar, meditacioni është më i vlefshëm se arsimi, flas edhe kot…

Kryeministri Edi Rama, në vitin 1994, kur nuk kishte hyrë ende në politikë, ka dhënë një intervistë për gazetaren Rudina Xhunga. Në këtë intervistë, Rama bën disa pohime për veten e tij, të cilat duke i lexuar sot, kur ky njeri ka arritur majat e pushtetit, duken mjaft tronditëse. Rama pohon me gojën e tij, se nuk është një njeri.

Shteti merr 2.6 milionë $ nga kompania e sigurimit, ende askush përpara drejtësisë për aferën “DH Albania”

Shteti shqiptar ka fituar në gjykatë, paratë e depozitura nga kompania DH Albania, për sigurimin e kontratës për rindërtimin e Unazës së Madhe. Shteti ka marrë 2.6 milionë dollarë nga kompania e sigurimit. Ende nuk dihet se kush i ka depozituar këto para nga kompania mashtruese, e cila falsifikoi dokumentat për të fituar tenderin. Në 6 Dhjetor 2018, emisioni Të.

Përplasje të forta tek Teatri, artistët dhe opozita zotohen se do ta mbrojnë me çdo mjet

Paraditen e sotme ka patur tensione të shumta tek godina e Teatrit Kombëtar. Policia ka rrethua godinën dhe ka nisur të lëvizë materialet që gjenden brenda saj. Artistët janë përplasur me policinë. Regjisori Edmond Budina është tërhequr zvarrë nga policia, në një akt çnjerëzor dhe të pakuptimtë. Kryetari i Partisë Demokratike dhe ish deputetë të opozitës u janë bashkuar artistëve.

Beteja për Teatrin/ Policia e tërhoqi zvarrë, flet regjisori Budina: S’ta fal këtë Edi Rama!

Pas përplasjes me policinë te Teatri Kombëtar, regjisori Edmond Budina ka deklaruar se nuk ia fal Edi Ramës, këtë që i bëri. Regjisori u tërhoq zvarrë nga policia ditën e sotme, pasi kundërshton prishjen e Teatrit. “Policia e krimit na tërhoqi zvarrë, na hoqën nga godina. Ne nuk duam që të zbrazet teatri. Ata e hapën derën. Ata erdhën këtu.