X
Foto e trishtë/ Edi Rama dhe Erion Veliaj shembin brutalisht Teatrin Kombëtar

Edi Rama ka arritur të realizojë ëndrrën e tij, që e ruan në sirtar, që prej vitit 1998. Nëpërmjet shërbëtorit të tij në Bashki, ai ka shembur në orët e para të mëngjesit, godinën e Teatrit Kombëtar. Forca të shumta policie kanë blinduar zonën dhe kanë arrestuar aktorë dhe aktivistë. Është shoqëruar në polici edhe kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi..

KLSH thirrje Veliajt: Tërhiqu nga vendimi për shembjen e Teatrit, do të ishte një dëm i pakthyeshëm!

Kontrolli i Lartë i Shtetit kërkon nga Bashkia e Tiranës të tërhiqet nga vendimi për shembjen e godinës aktuale të Teatrit Kombëtar. Në përfundim të hetimit të inicuar 5 ditë më parë, pas kërkesës së Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit,  Kontrolli i Lartë i Shtetit ka audituar procedurat e ndjekura nga Bashkia e Tiranës për procesin e tenderimit të Teatrit.

Ekonomia shqiptare pret rënien më të madhe në Ballkan pas pandemisë

Sipërmarrja private në Shqipëri po bëhet gati të rifillojë aktivitetin e saj ekonomik dhe tregtar, e goditur rëndë nga bllokimi dymujor prej pandemisë korona. Pandemia është nën kontroll sipas autoriteteve shëndetësore, por numri i rasteve të reja luhatet duke arritur edhe shifra të larta. Autoritetet e shëndetësisë thanë të premten (15.05) se janë shfaqur 18 raste të reja në 24.

Shkon në 933 numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri, 17 raste të reja në 24 orët e fundit

Shtohen rastet e te prekurve me koronavirus ne vend. Ka shkuar ne 933  numri i te prekurve me koronavirus, me 17 raste te reja në 24 orët e fundit, ku 8 raste janë ne Tirane, 8 ne Durres dhe 1 ne Kruje. Rastet e reja, sipas Ministrisë së Shëndetësisë kanë dalë pas testimit të kryer në personat e dyshuar gjatë.

Neritan Liçaj u drejtohet firmëtarëve pro shembjes së Teatrit: Me çfarë morali do të vini nesër të luani role këtu?!

Aktori Neritan Liçaj, ka mbajtur një fjalim në sheshin e Teatrit Kombëtar, ku u është drejtuar aktorëve që kanë firmosur peticionin pro shembjes së Teatrit Kombëtar. Liçaj thotë se firmëtarët e këtij peticioni, duhet të kenë kurajon të dalin me zë dhe figurë pro shembjes së Teatrit dhe se nesër, nuk do të kenë moral të luajnë role në Teatrin.

Skandal i paprecedent/ Hakmarrja e Edi Ramës, del vendimi për mbylljen e “Tv ORA”

Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor kërkon mbylljen e sinjalit të transmetimit të RTV Ora., kështu njofton vetë ky televizion. Një ditë pas gjobitjes në mënyrë të paprecedentë me 20 milionë lekë, ISHSH ndërmerr dhe një hap tjetër të rëndë duke kërkuar mbylljen e sinjalit të RTV Ora. Për herë të parë pas 30 vitesh demokraci kerkohet te mbyllet sinjali i nje televizioni.

Analogjia e Aurel Plasarit mes Teatrit dhe kishës, që i vunë dinamitin komunistët

Nga Aurel Plasari Në debatet për mbrojtjen dhe ruajtjen e ndërtesës kulturore shumëfish historike, në të cilën funksionojnë sot “Teatri Kombëtar” dhe “Teatri Eksperimental”, kam ngulmuar më se një herë që t’i shkohet krimit në zanafillë. Të merremi me përgjegjësit që e hoqën atë ndërtesë nga listat e monumenteve të kulturës, të cilat mbrohen nga shteti. Përpos mirëkuptimit nga dy ose.

Kohë pandemie e mbushur me hajdutë, të korruptuar dhe barbarë!

Nga Andi Bejtja Deri dje, propagandën dhe gënjeshtrat për të ashtuqujturën ‘shembje dhe rindërtim’ të Teatrit Kombëtar mund t’i ripërsëriste edhe ndonjë aktor ëndërrimtar që shpresonte të performonte në godinën e projektuar nga arkitekti i madh, i caktuar gjithsesi, pa garë nga Bashkia, apo dhe ndonjë tjetër që ka ëndërruar të marë shtëpi falas në kullat prapa teatrit. Por sot,.

“Unë dhe Edi jemi mish e thua”/ Si po mundohet Veliaj “i shkretë” t’i shpëtojë përgjegjësisë për shembjen e Teatrit Kombëtar

Kryebashkiakut Erion Veliaj i ka mbetur tashmë në dorë, shembja e Teatrit Kombëtar, pasi Edi Rama vendosi t’ia kalojë Bashkisë së Tiranës, në pronësi këtë godinë. Që prej momentit që i’u caktua kjo detyrë e lartë nga shefi i tij, Veliaj ka nisur menjëherë daljet e panumërta publike, duke i mëshuar dy çështjeve thelbësore.  Së pari, se Teatri është një.

Rama i trembet burgut? Nuk firmos dy herë vetë për shembjen e Teatrit Kombëtar

Edi Rama nuk e ka ndërprerë asnjëherë fushatën gojore se Teatri Kombëtar, është një karakatinë që duhet shembur, por kur ka ardhur puna për të firmosur këto akte, ai i është fshehur si skuth përgjegjësisë personale. Në të dyja rastet, ai nuk ka firmosur vetë. Edhe kur çoi në Parlamenti ligjin skandaloz special, që i falte truall shtetëror kompanisë Fusha,.