X
Meta refuzon emërimin e Gjinushit si kryetar i Akademisë së Shkencave

Presidenti Ilir Meta dekreton refuzimin e emërimit të akademikut Skënder Gjinushi si kryetar i Akademisë së Shkencave. Në arsyet e numëruara kreu i Shtetit thekson që nga zgjedhja me një kandidaturë të vetme, tek mbajtja e postit të kreut të Partisë Socialdemokrate të Shqipërisë pa nderprerje deri ditën e realizimit të procesit zgjedhor për Kryetar të Akademisë së Shkencave.   D.

Abilekaj: Ligji për shpifjen del në skenë kur Rama është në hall, synimi është eleminimi i rezistencës ndaj regjimit

Gazetari Enton Abilekaj, ka qenë i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, për të diskutuar lidhur me projektligjin e miratuar nga qeveria, të njohur si paketa anti-shpifje. Abilekaj u shpreh se ky projektligj avancon sa herë Edi Rama është në hall dhe se në momentin e parë që situata do të bëhet edhe me e pafavorshme për të, ai do ta.

Paketa anti-shpifje/ Sejamini: Rama synon t’u mbyllë gojën kritikëve, ka mentalitet nazist

Neritan Sejamini, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ku u diskutua paketa anti-shpifje e propozuar nga qeveria, ka deklaruar se projektligji është një përpjekje e Ramës për të censuruar mediat online dhe kritikët e paktë që kanë mbetur ndaj qeverisë së tij. “Nuk jam shumë i shqetësuar për pasojat direkte të këtij ligji, sepse mendoj deri diku se ky ligj.

Paketa anti-shpifje/ Erebara: Ja tre shkeljet Kushtetuese, synohet censura dhe mbyllja e mediave

Gazetari Gjergj Erebara, ka qenë i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ku është diskutuar e ashtuquajtura paketa anti-shpifje. Erebara u shpreh se ky projektligj i miratuar nga qeveria Rama,  syon në censurojë mediat dhe ka të paktën tre shkelje kushtetuese. “Është një përpjekje e hapur për censurë, në shkelje të Kushtetutës dhe lirive themelore të njeriut që janë të mishëruara.

‘Vendi më i korruptuar’/ DASH shuplakë Ramës: Shqipëria lëngon në thatësirën ekonomike dhe të investimeve të huaja

Departamentit Amerikan i Shtetit i jep një tjetër shuplakë kryeministrit Edi Rama dhe qeverisjes së tij. Në raportin e vitit 2019 mbi Klimën e Investimeve në Shqipëri, DASH e cilëson si problematikë këtë klimë, duke cituar edhe shkaqet, që sipas saj janë se “korrupsioni, presioni politik për kontraktorët, ndryshimi i shpeshtë dhe i pakonsultuar i ligjeve, kalimi i ligjeve klienteliste.”.

KE ngre alarmin/ Qeveria shqiptare ka rritur pa kriter PPP-të

Komisioni Europian ka publikuar vlerësimin e tij për programin e pestë të reformave ekonomike (ERP) që mbulon periudhën 2019-2021, i hartuar nga qeveria shqiptare. Në komentet e tij, Komisioni Europian e vë theksin te niveli i lartë i borxhit publik, mbledhjen e taksave nën potencial, nivelin e ulët të konkurrueshmërisë, papunësinë e lartë tek të rinjtë, cilësinë e ulët të.

Fondacioni gjerman: Zgjedhjet, parodi! Baza mbështet kursin e Bashës

Fondacioni i njohur gjerman, Konrad Adenauer, ka publikuar një analizë të gjatë të drejtuesit Tobias Ruettershoff për votimet e 30 qershorit në Shqipëri. “Agonia e (jo)zgjedhjeve”, titullohet analiza, ku theksohet se vendi po rrëshqet në krizën më të rëndë të historisë moderne. Në shkrim theksohet se kriza mund të zgjidhet nga një ndërhyrje ndërkombëtare, por mbetet për t’u parë nëse.

A do ta bllokojë Demokracia e Re nisjen e negociatave me Shqipërinë?

Shkrimi i medias europiane “EurActiv” Pas rikthimit në pushtet të Demokracisë së Re, ka shqetësime në Bruksel, Berlin dhe Uashington në lidhje me ndryshimet e mundshme të politikave të Greqisë përkundrejt fqinjëve në Ballkan Ministri i Jashtëm në hije i Demokracisë së Re, Giorgos Koumoutsakos, qartësoi disa muaj më parë, se partia e tij nuk do japë konsensus për nisjen.

Përplasja diplomatike/ Trump e quajti “budalla të kapardisur”, jep dorëheqjen ambasadori britanik në SHBA

Ambasadori britanik në SHBA, Sir Kim Darroch, ka dhënë dorëheqjen pas përplasjes diplomatike, që vinte si pasojë e publikimit të emaileve konfidenciale, ku ai e quante administratën Trump, “të paaftë”. Pas publikimit të emaileve të cilat i adresoheshin qeverisë britanike dhe e përshkruanin administratën Trump si kaotike dhe të paaftë, Presidenti Trump ka reaguar duke ofenduar ambasadorin dhe kryeministren May..

Mediat online do të përballen me gjoba deri në 825 mijë euro, BE duhet të reagojë ndaj Ramës

Të premten, qeveria e Shqipërisë zbuloi një seri amendimesh ligjore në ligjin për median audiovizuale të vendit si dhe në ligjin për komunikimet elektronike, me synimin për të rregulluar atë që e quan ‘epidemi’ të lajmeve të pavërteta në median në internet. Legjislacioni i propozuar synon të krijojë një regjistër të mediave në internet në Autoritetin e Medias Audiovizuale dhe.