X
Reforma zgjedhore/ Rakipi: Nuk ka asnjë garanci, thjesht do t’i lënë Lulit gishtin në mënyrë biometrike si provë…

Gazetari Ylli Rakipi, i ftuar në emisionin “Në fokus” në Tv T, ka komentuar reformën zgjedhore dhe faktin që nga kjo reformë, arritja më e madhe është identifikimi biometrik i votuesve. Rakipi tha se kjo është qesharake dhe se në asnjë mënyrë, nuk mund të garantojë që votat nuk do të vìdhen. “Është e çuditshme dhe qesharake,  të katandiset e.

Pano Soko: Institucionet janë zëvendësuar me tavolina pazaresh! Lufta e PD u katandis si kokoshi një thelë…

Eksperti i ekonomisë dhe përfaqësues i “Nisma Thurje”, Pano Soko, i ftuar në emisionin “Në fokus” në Tv T, ka komentuar reformën zgjedhore dhe marrëveshjen që palët po kërkojnë të arrijnë jashtë institucioneve, në të ashtuquajturin “Komisioni Politik”. Soko tha se institucionet janë rrëzuar dhe janë zëvendësuar me tavolina pazaresh, ndërsa Partia Demokratike pasi braktisi parlamentin dhe zgjedhjet, shpalli si.

Projektligji i ri, i gjithë bregdeti në duart e kryeministrit

Nga Gjergj Erebara Një projektligj i ri, i hedhur për konsultim publik nga qeveria e Kryeministrit Edi Rama, parashikon që e gjithë vija bregdetare e vendit t’i jepet nën administrim Agjencisë së Bregdetit, e cila do të ketë fuqi të lejojë ose refuzojë çfarëdolloj lejeje zhvillimore apo leje përdorimi nën argumentin se vendi ka nevojë për “menaxhim të integruar”. Projektligji.

E “dogji” pallati, shkarkohet nga detyra gjyqtarja Fatmira Hajdari

Gjyqtarja Fatmira Hajdari e Gjykatës së Apelit të Tiranës u shkarkua nga detyra të enjten, pas problemeve të shumta me pasurinë dhe mosdeklarimin e revokimit të dy vizave amerikane në kriterin e figurës. Vendimi u shpall nga trupa gjykuese e kryesuar nga Roland Ilia dhe me anëtarë Firdes Shuli dhe Etleda Çiftja. Vetë Hajdari e konsideroi vendimin “të pritshëm” pas.

Thaçi flet për takimin në Shtëpinë e Bardhë: BE të gjejë kurajo të përshëndesë suksesin në Washington!

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës, se takimi i paralajmëruar për 27 qershor në Washington është një mundësi e artë për të arritur një marrëveshje të rëndësishme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Presidenti Thaçi tha se nuk ka adresë më të besueshme për Kosovën sesa Shtetet e Bashkuara, ndërsa hodhi poshtë çdo mundësi që.

Gazeta “New Europe” kritika të forta misionit të BE-së në Shqipëri: Keqinformon Brukselin dhe paraqet situatën rozë!

Gazeta e pavarur “New Europe” me bazë në Bruksel, ka publikuar një artikull mjaft kritik ndaj kryeministrit Rama dhe faktit se ai ka mohuar ekzistencën e 15 kushteve që Shqipëria duhet të plotësojë, përpara nisjes së bisedimeve me Bashkimin Europian. Në artikull kritikohet veçanërisht edhe roli i delegacionit të Bashkimit Europian në Shqipëri dhe i shefit të misionit, Luigi Soreca,.

Bashkia e Tiranës rrit taksat lokale për bizneset ,shkak inceneratori

Bizneseve u ka shkuar në javët e para të qershorit fatura që duhet të paguajnë për taksat lokale të këtij viti. Faturat kanë qenë të rritura për shkak të shtrenjtimit të tarifave të pastrimit pas një vendimi të Këshillit Bashkiak të Tiranës, “Për miratimin e sistemit të taksave dhe tarifave vendore në Bashkinë e Tiranës”, që u mor në fund.

Ylli Rakipi: Rama i trembur nga koalicioni PD-LSI, po përdor mercenarët dhe palaçot e “opozitës së re”

Gazetari Ylli Rakipi, i ftuar në emisionin “Në fokus” në Tv T, ka komentuar propozimet e disa parlamentarëve të “opozitës së re”, të cilët kërkojnë që të mos lejohen koalicionet para-zgjedhore. Rakipi tha se këta deputetë po përdoren sërish nga Edi Rama, sepse kryeministri i trembet koalicionit PD-LSI dhe kërkon me çdo mjet ta prishë atë. Sipas Rakipit, ky koalicion,.

BIRN: Pasuritë dhe viza e revokuar rrezikojnë karrierën e gjyqtares Fatmira Hajdari

Një sërë mosdeklarimesh të pasurisë, deklarime jo të plota në vite dhe mohimi i revokimit të vizës nga ambasada e SHBA-së në Tiranë, e vunë në pozitë të vështirë gjyqtaren e Gjykatës së Apelit të Tiranës, Fatmira Hajdari. Nga Vladimir Karaj Gjyqtarja e Gjykatës së Apelit të Tiranës, Fatmira Hajdari u përball të hënën në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit.

Rifillojnë fluturimet nga Rinasi/ Nisjet nga Shqipëria ende të kufizuara. Ja cilat linja operojnë

Rinisin fluturimet në Aeroportin “Nënë Tereza”. Tirana International Airport ka njoftuar se ditën e sotme rifillojnë fluturimet nga Vjena, Beogradi, nga Athina dhe një fluturim riatdhesimi nga Frankfurti. “Ndërkohë, nisjet nga Shqipëria janë ende të kufizuara për personat që nuk janë të pajisur me leje qëndrimi apo pasaportë për destinacionet e sipërpërmendura”– njofton Tirana International Airport, duke shtuar se “Lejohen.