X
DW: A janë zgjedhjet lokale në Shqipëri moniste?

Në Shqipëri po zhvillohen sot zgjedhjet lokale 2019 për zgjedhjen e kryetarëve të rinj në 61 bashki. Gjatë pothuaj tre dekadave post-komuniste këto janë zgjedhjet e para që zhvillohen në kushtet kur Presidenti Ilir Meta i ka cilësuar jo të ligjshme dhe kur opozita kryesore në vend, e drejtuar nga Partia Demokratike (PD) nuk merr pjesë. Orët e para të.

Rama paraqitet me gruan për të votuar, me pantallona të shkurtra dhe çorape të gjata (foto)

Kryeministri Edi Rama, është paraqitur për të votuar ditën e sotme, me një veshje përtej çdo pritshmërie, edhe për atë vetë. Rama ka veshur pantallona të shkurtra dhe çorape të gjata, me një xhaketë me shami të bardhë në krahun e majtë. Kryeministri ka qenë i shoqëruar nga bashkëshortja, e cila kishte veshur një palë pantallona rilindase, ngjyrë mavi dhe.

Foto/ Populli hedh votën në zgjedhjet lokale njëpartiake

Ditën e sotme, janë mbajtur votimet në të gjithë vendin, për caktimin e kandidatëve socialistë, në krye të Bashkive. Një pjesë e popullit, i është përgjigjur thirrjes së liderit Edi Rama, për të votuar në ditën e sotme. Shihni fotot e mëposhtme nga këto votime. Presidenti i Republikës i ka anulluar këto votime, duke caktuar datën 13 Tetor, për mbajtjen.

DW: Heshtje zgjedhore në Shqipëri me incidente të mosbindjes civile

Shqipëria përballet me situatë të paprecedentë! Dy data zgjedhjesh, heshtje zgjedhore si edhe mosbindje civile. Rreziku i akteve të dhunës është i pranishëm, prandaj policia po angazhohet maksimalisht. 3,5 milionë qytetarë shqiptarë, që figurojnë në listat përfundimtare të zgjedhësve të publikuara nga Ministria e Brendshme mund të marrin pjesë të dielën, (30.06.2019) në Lokalet 2019. Burime nga Komisioni Qendror i.

Lubonja: Intelektualët janë nënshtruar para pushtetit, për para

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ka diskutuar lidhur me arsyet përse intelektualët në Shqipëri, nënshtrohen përballë pushtetit, njëlloj si në diktaturë. “Kjo që the ti për intelektualët, funksion e njëjta skemë, nënshtrimi ndaj pushtetit, jo nga frika si në atë kohë, por për interesa të tjera ekonomike. Mungesa e ndjeshmërisë, ndaj këtyre gjërave, më duket më.

Pamje nga diktatura/ “Grusht-bashkuar rreth partisë”, si votonte byroja politike në vitin 1982

Emisioni “Të Paekspozuarit”, ka transmetuar disa pamje të rralla, nga momenti i votimit të anëtarëve të Byrosë, në votimet e vitit 1982. Ata parakalojnë të buzëqeshur dhe hedhin votën për partinë. Ndërkohë, narratori  thotë, “vijmë këtu para kutive të votimit, me rradhë të shtrënguara, me dashuri të thellë për partinë, grusht-bashkuar rreth saj”. VIDEO: 30 vite pas rënies së diktaturës,.

Votimet e vitit 1982/ Enver Hoxha voton në Shkollën “Sami Frashëri”, mes brohorimave të turmës së ekzaltuar

Emisioni “Të Paekspozuarit”, ka transmetuar pamje të rralla nga votimet e vitit 1981 në diktaturë. Në materialin e transmetuar, shfaqet diktatori Hoxha, i cili voton në shkollën “Sami Frashëri”, mes brohorimava të turmës së ekzaltuar, e cila thërret emrin e tij. VIDEO: Edhe pse kanë kaluar 30 vite nga rënia e diktaturës, në Shqipërinë e tranzicionin, turmat vijojnë të jenë.

Bushati: Opozita kujtoi se do bënte revolucion me lejen e amerikanëve, por në revolucion merret pushka në krah…

Analisti Andi Bushati, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ka deklaruar se ka një tërheqje nga opozita, nga mos-lejimi i zgjedhjeve tek mos-njohja e zgjedhjeve. Bushati thotë se kjo është një tradhëti ndaj personave që dogjën mandateve dhe qytetarëve të cilët janë burgosur në protestat e opozitës. “Vendimi i Ilir Metës sado të jetë formal, është edhe një vendim politik..

Pamje të rralla nga diktatura/ Zgjedhjet lokale të vitit 1952, populli me këngë dhe valle drejt kutive të votimit

Emisioni “Të Paekspozuarit”, ka transmetuar pamje të rralla nga Shqipëria e vitit 1952. Materiali i transmetuar, është një kronikë për zgjedhjet lokale në diktaturë, ku shfaqet diktatori Enver Hoxha duke votuar dhe qytetarët duke kënduar dhe hedhur valle. Narratori shpjegon se pjesëmarrja në zgjedhje ka qenë 99.91 përqind dhe prej tyre, 99.71përqind, votuan për kandidatët e frontit. Këto pamje të.

Plasari nxjerr dokumentin/ Si amerikanët pranuan instalimin e diktaturës në vitin 1945, me zgjedhjet pa opozitë

A do t’i miratojnë ndërkombëtarët votimet e së dielës pa pjesëmarrjen e opozitës? Ende nuk dihet, por në të shkuarën ka edhe shembuj të tillë. Për shembull në vitin 1945, amerikanët dhe jo vetëm miratuan zgjedhjet e zhvilluara në Shqipëri. Studiuesi Aurel Plasari ka publikuar një dokument sipas të cilit. kreut i misionit ushtarak të ShBA në Tiranë, Jacobs i.