X
Bilanci tragjik/ Dhjetëra të vdekur dhe qindra të plagosur, Shqipëria në zi pas tërmetit shkatërrues

Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 6.3 të shkallës rihter, që goditi mëngjesin e sotëm vendin tonë, ka lënë pasoja shkatërruese. Dhjetëra persona  kanë humbur jetën dhe qindra të tjerë janë plagosur. Tërmeti ka patur pasoja tragjike në Thumanë dhe në Durrës. Ekipet e shpëtimit vijojnë të jenë në terren dhe mendohet se ende ka persona që gjenden nën rrënoja. Në.

“Thellësisht të prekur për jetët e humbura”, Valë solidariteti me Shqipërinë nga Europa

Pas tërmetit shkatërrues që goditi Shqipërinë vjen një valë solidariteti nga Europa. Kancelarja Merkel i ka ofruar ndihmë emergjente Shqipërisë. Shumë vende të tjera fqinje e europiane tregohen solidare me Shqipërinë. Pas fatkeqësisë së tërmetit në Shqipëri, Bashkimi Europian ka reaguar zyrtarisht përmes Federica Mogherinit, zëvendëspresidente e BE dhe e ngarkuara në largim për Politikën e Jashtme si edhe komisionerit.

Erion Veliaj thyen kodin/ I vetmi politikan që përdori sot TV-të për të përfituar nga fatkeqësia

Fatkeqësia me dhjetëra viktima nga tërmeti i fortë deri tani, i ka bërë të gjithë politikanët bashkë pavarësisht nga divergjencat, për të respektuar kodin e përfitimit nga kjo fatkeqësi, duke bërë heroin që merr meritat personale nga kjo gjendje emotive e njerëzve. Në mënyrë shumë diskrete atë e kanë respektuar vetë Rama, shumë nga ministrat e qeverisë, presidenti Meta madje.

Dhjetëra të vdekur nga tërmeti shkatërrues, përse qeveria nuk po shpall gjendjen e emergjencës?

Tërmeti  me magnitudë 6.3 ballë i shkallës rihter, ka shkaktuar dhjetëra viktima dhe qindra të plagosur në Shqipëri. Goditja e fortë mëngjesin e sotëm, ka paralizuar të gjithë vendin dhe ende vijojnë operacionet e shpëtimit sepse ka persona që gjenden nën rrënoja. Është e pakuptueshme përse qeveria shqiptare nuk po shpall gjendjen e emergjencës, në një situatë kaq të rëndë.

Tjetër tërmet i fuqishëm me magnitudë 5, vendi nuk gjen më qetësi, viktimat shtohen

Një tjetër tërmet është ndjerë rreth orës 14:05 dhe mësohet se është i magnitudës 5 të shkallës rihter. Kjo ka qenë një goditje mjaft e fortë që ka shkaktuar sërish panik tek qytetarët. Ende vijojnë të nxirren viktima nga rrënojat dhe momentalisht janë konfirmuar 15 viktima. Tërmeti i parë me magnitudë 6.3 ballë solli pasoja katastrola, me shumë viktima, qindra.

Pamjet me dron nga Durrësi, tërmeti ka rrafshuar pallatin, ka lënë pas vetëm gërmadha

Pamjet apokaliptike janë ato që shfaqen në Durrës, pas tërmetit të fuqishëm që tronditi vendin me magnitudë 6.3 ballë. Paraprakisht raportohet se kanë mbetur të vdekur 18 persona, ndërkohë që raportohet se ende ka shumë persona nën rrënoja. Live nga katastrofa në Thumanë! Publiée par JOQ Albania sur Mardi 26 novembre 2019 Viktimat janë nxjerrë nga rrënojat në zonën e.

Tjetër tërmet 5.4 ballë shkund Tiranën dhe Durrësin, ka të vdekur dhe të plagosur

Një tërmet i dytë i fuqishëm ka rënë në kryeqytet dhe në Durrës, në orën 07:08 minuta. Raportohet se ky tërmet ka qenë me magnitudë 5.4 ballë e shkallës rihter. Pas lëkundjes së fortë të orës 03:55 pritet të ketë të tjera lëkundje të njëpasnjëshme, por që IGJEUM u shpreh se goditja kryesore ka kaluar. IGJEUM u ka bërë thirrje.

Pamje të rënda, momenti kur nxirret nga rrënojat fëmija, gjyshja vdes pasi e kishte mbajtur në prehër

Si pasojë e tërmetit të fuqishëm me magnitudë 6.3 ballë, që shkundi sot vendin, dhjetra persona kanë mbetur të lënduar, ndërkohë që situata më e vështirë raportohet në Durrës dhe në Thumanë. Në videon e mëposhtme shihet dhe momenti sesi nxirret një fëmijë nga gërmadhat e një pallati në Thumanë. Paraprakisht thuhet se ka humbur jetën gjyshja e të miturit.

Klodiana Lala: Edi Rama erdhi në Durrës por mungojnë ekipet e emergjencës!

Gazetarja e News24, Klodiana Lala, ka raportuar nga qyteti i Durrësit, ku ka dëme katastrofale, pas tërmetit me magnituder4 6.3 të shkallës rihter. Lala ka raportuar nga një pallat i shembur pranë stadiumit në Durrës, ku gjendej edhe kryeministri Edi Rama që po kryente inspektim në terren. Por, gazetarja ka thënë se në terren mungojnë ekipet e emergjencës dhe ekipet.

Masat emergjente/ KUJDES! Çfarë duhet të bëni në rast tërmeti

Një tërmet i fuqishëm 6.3 ballë, ka goditur mëngjesin e sotëm vendin tonë. Tërmeti e ka patur epiqendrën 11km nga qyteti i Durrësit dhe është ndjerë rreth orës 03:54 të mëngjesit. Tërmeti është ndjerë edhe në vende të tjera të rajonit dhe në Itali. Çfarë duhet të bëni në rast tërmeti? -Uluni menjëherë në dysheme dhe mblidhni duart dhe krahët..