X
Negociatat/ Një tjetër vend i BE-së del kundër Shqipërisë

Vështirësohet njehsimi i qëndrimeve për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërinë në gjirin e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian. Në takimin e 28 ambasadorëve të përhershëm të BE-së mbajtur në Bruksel, Franca nuk ka prezantuar ende një qëndrim lidhur me hapjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Holanda është mjaftuar duke thënë se qëndrimi i.

80 mijë dollarë për foton e Ramës me Obamën/ Dënohet me burg miku i Bilal Shehut

Një burrë që sajoi një kontribut të paligjshëm nga një i huaj në një komitet të përbashkët për mbledhjen e fondeve për presidentin Barack Obama në vitin 2012, u dënua me katër muaj heqje lirie. William Argeros kishte pranuar fajësinë në vitin 2016 për këtë çështje dhe për dëshmi të rrejshme para një jurie të madhe, duke u përballur me.

“Durrësi i ri” qelbet erë nga ujërat e zeza. Investimet mungojnë prej vitesh (Video)

Ujësjellësi i Durrësit ka pranuar që në vitin 2015 se ujërat e zeza që përshkojnë Shkozetin dhe ish-Kënetën, jo vetëm që janë shqetësuese për banorët, por derdhen në det. Edhe pse kanë kaluar pesë vite, gjendja vazhdon të jetë katastrofike, duke sjellë pasoja të rënda shëndetësore për banorët, ndërsa institucionet ia hedhin përgjegjësinë njëra-tjetrës. Veç pas interesimit të Portës Vendore,.

Hoteli me 5 yje në Barcelonë, zgjerohet hetimi ndaj zyrtarëve të bashkisë së Tiranës

Nënkryetari Arbjan Mazniku dyshohet se nuk ka qenë zyrtari i vetëm për të cilën administratori i kompanisë Fusha Sh.p.k – kontraktori më i madh i bashkisë së Tiranës, ka paguar akomodimin luksoz gjatë një udhëtimi për në Barcelonë, duke ngritur dyshime për konflikt interesi, korrupsion dhe shpërdorim detyre. Nga Edmond Hoxhaj  Nënkryetari i bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku u mor.

Renditja rajonale/ Serbia e Maqedonia konkurrojnë me industri, Shqipëria me koncesione

Nga Ornela Liperi Ekonomitë në Europën Juglindore (EJL) po i gëzohen rritjes së të ardhurave të konsumatorëve, që po i nxit ata të shpenzojnë më shumë dhe kompanitë gjeneruan rekord të shitjeve dhe fitimeve. Rritja e shpejtë përfshiu të gjithë ekonominë, ku sektori automotiv ishte arsyeja më e madhe për brohoritje, sipas raportit vjetor të renditjes së kompanive më të.

Si u “gllabërua” Kopshti Botanik nga Bashkia e Tiranës, me strategjinë “përça e sundo”

Nga Vladimir Karaj Në tetor 2018, studiues të botanikës dhe biologjisë nga Fakulteti i Shkencave të Natyrës u entuziazmuan fillimisht nga një ftesë e kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj për të diskutuar mbi një marrëveshje që do të rimëkëmbte Kopshtin Botanik. Profesorët kishin dëgjuar edhe më herët “plane të bukura”, por në takimin e një viti më parë.

Komisioni i Venecias: Meta tejkaloi kompetencat që i jep Kushtetuta, por veprimi i tij nuk është shkelje e rëndë

Komisioni i Venecias i ka kthyer përgjigje Komisionit Hetimor Parlamentar për vendimin e Presidentit Meta për të anulluar dhe më pas shtyrë datën e zgjedhjeve lokale. Në opinionin e Komisionit të Venecias, të cilin TPZ.al e disponon, thuhet se presidenti ka tejkaluar kompetencat që i jep Kushtetuta, duke shtyrë zgjedhjet lokale. “Presidenti ka tejkaluar kompetencat e tij që i jep.

“Nuk ka ndryshuar asgjë”, Holanda kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë

Parlamenti holandez nuk do të ndryshojë vendimin e tij të qershorit për të bllokuar qeverinë të votojë pro hapjes së negociatave mes BE-së dhe Shqipërisë. Në qershor, një shumicë e madhe e parlamentit hollandez miratoi një mocion të tre partive për të bllokuar qeverinë nga miratimi i hapjes së negociatave. Në parim, qeveria mund të injorojë mocionin, megjithëse  kjo gjë nuk pritet, pasi.

Përse vendosja e nëntë kushteve ndaj Shqipërisë, është një dështim spektakolar i Edi Ramës?

Vendimi i sotëm i parlamentit gjerman për t’i vendosur nëntë kushte Shqipërisë, për hapjen e negociatave dhe asnjë kusht Maqedonisë, është një dështim spektakolar i qeverisë shqiptare dhe kryeministrit Edi Rama. Duke lënë mënjanë manipulimet dhe zotimet donkishoteske, që negociatat ishin hapur që vjet, me të cilat nuk ka mbetur asnjë shqiptar pa qeshur, ka edhe një tjetër aspekt të.

Shuplakë e rëndë/Gjermania veçon Shqipërinë nga Maqedonia, nëntë kushte për të hapur negociatat

  Bundestagu gjerman ka votuar pro hapjes së negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian, por duke e kushtëzuar këtë vendim me plot nëntë kushte. Rezoluta eshte miratuar me 395 vota pro, 188 kundër dhe 16 abstenim. Ndryshe nga Shqipëria, Bundestagu ka votuar pro hapjes së negociatave të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian, pa vendosur asnjë kusht. Kjo ësthë një.