X
Hipokrizia e Ramës me dekriminalizimin, dikur e quante lojë, tani e shet si arritje të tijën

Kryeministri Edi Rama e vlerësoi sot ligjin e dekriminalizimit si një armë në dorën e shtetit për të mos lejuar që persona me të shkuar kriminale të zgjidhen në poste të rëndësishme. Duke folur në Këshillin e Atlantikut, Rama tha se këtë ligj e ka hartuar në bashkëpunim me ‘miqtë amerikanë’: “Me ndihmën dhe nxitjen e miqve amerikanë hartuam një.

Edi Rama zapton ekranet. Në 4:00 u flet shqiptarëve si lider global nga Amerika!

Edi Rama është shfaqur paraditen e sotme, plot një orë live në televizionet shqiptare, në një bashkëbisedim në Këshillin e Atlantikut në SHBA. Kryeministri ka folur për një numër të madh çështjes duke gatuar një përshesh të madh, që duhet ta konsumonte populli shqiptar, thuajse me detyrim, për shkak se në kanalet informative transmetohej vetëm mbledhje-konferenca e tij. Nëse ky.

Bllofi me sekuestrimin e pronës së Hajrëve, u konfiskua edhe një herë në 2015-ën

Në një videomesazh dhe njoftim publik, Policia e Shtetit njoftoi se në zbatim të ligjit special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar, Operacioni Forca e Ligjit ka vendosur sekuestron e parë mbi objektin kompleksi i shërbimeve “Vila Golden” dhe mbi një karburant të dhënë me qira një shoqërie për tregtimin e hidrokarbureve, që.

“Ne jemi kalimtarë e shërbëtorë, do të flasim më pak e do të punojmë më shumë”, fjalimi brilant i Albin Kurtit në Kuvend

Fjalimi i kryeministrit, Albin Kurti, pas votimit të qeverisë së re të Kosovës. ( 3 Shkurt 2020 ) “Sot po hapim një kapitull të ri në Republikën e Kosovës.  Ajo që ngjante e pamundur, ishte kështu vetëm në dukje, sepse një popull që refuzon të nënshtrohet, e bën gjithçka të mundur.  Është populli që me zgjedhjen e tij të lirë,.

Ish-ministri Tahiri angazhon kompani amerikane lobimi, për të përmirësuar imazhin

Ish-ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Saimir Tahiri, ka angazhuar një kompani amerikane për të komunikuar me “komunitetin politik dhe atë të inteligjencës në Shtetet e Bashkuara”. Angazhimi i kompanisë ‘Stone Strategic Solution (SIII)’ nga ana e zotit Tahiri është raportuar te Departamenti i Drejtësisë, bazuar në legjislacionin e njohur si Akti i Regjistrimit të Agjentëve të Jashtëm (FARA). Raportimi i lobimit.

Shifra rekord/ 10 mijë leje qëndrimi për shqiptarët në Gjermani gjatë vitit 2018

Rreth 80% e lejeve të reja të qëndrimit të dhëna për shqiptarët që punojnë dhe jetojnë në Bashkimin Europian janë dhënë për një periudhë më të gjatë se 12 muaj. Sipas të dhënave të Eurostat vetëm në vitin 2018 janë dhënë mbi 50 mijë leje qëndrimi për një periudhë më të gjatë se një vit, nga rreth 62 mijë e.

Sudesh Amman, terroristi që plagosi tre persona në Londër, ishte liruar nga burgu një javë më parë

Është zbuluar identiteti i terroristit që plagosi tre persona me thikë në jug të Londrës, në zonën e njohur si Streatham. Ai quhet Sudesh Amman, 19 vjeç dhe ishte liruar nga burgu vetëm një javë më parë. Sudesh Amman ishte arrestuar nga policia e anti-terrorit në Londër, për shkak se kishte shpërndarë propagandën e Al Qaeda në një grup Whatsapp.

Rai3 sërish kronikë për Shqipërinë: Gjenerali italian përfitoi tokë në bregdet nga narkotrafikanti shqiptar

Televizioni prestigjioz italian “RAI3” vijon t’i kushtojë kronika trafikut të drogës në vendin tonë. Në kronikën e fundit të transmetuar, “RAI3 flet për historinë e aktpronësie në bregdetin e Vlorës, ku përfshihet edhe një gjeneral italian të Guardia Di Finanza dhe drejtues i INTERPOL. Në kronikë thuhet se ish-gjenerali italian, pas daljes në pension, është drejtues i një shoqate kulturore.

Urdhra dëbimi dhe sekuestro, qeveria fuqizon kreun e Policisë me kompetenca gjykate

Qeveria fuqizoi drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit dhe një strukturë speciale të quajtur Operacioni i Forcës së Ligjit me kompetenca të prokurorisë dhe gjykatës, duke e konsideruar këtë “një ndërhyrje emergjente” për ashpërsimin e luftës kundër kundër krimit të organizuar, terrorizmit dhe një sërë veprash të tjera penale në vend. Paketa ligjore e miratuar si Akt Normativ të.

Historike/ Mbretëria e Bashkuar del zyrtarisht nga Bashkimi Europian

Mbretëria e Bashkuar ka lënë zyrtarisht Bashkimin Europian në mesnatën e 31 janarit 2020. Mes festës dhe lotëve, britanikët i kanë dhënë lamtumirën unionit, duke hedhur një hap drejt të panjohurës. Gjatë ditës së sotme në Britani ka patur reagime të ndryshme, me njerëz që festonin, por edhe me të tjerë që e shohin Brexit me skepticizëm dhe kanë votuar.