X
Holanda e prerë, tre mocione kundër Shqipërisë: Të mos hapen negociatat, me asnjë kusht

Qëndrimi refuzues i Holandës ndaj çeljes së negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian, vijon të përforcohet me afrimin e mbledhjes (17-18 tetor) të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të Unionit në Bruksel. Paraditen e kësaj të enjteje në parlamentin holandez, tre deputetë depozituan tre mocione bllokuese për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit BE- Shqipëri. Raportohet se mocionet.

Fituesit e Çmimit Nobel për Letërsinë, autorja polake Tokarczuk dhe “adhuruesi” i Millosheviç, Handke

Ditën e sotme janë shpallur fituesit e Çmimit Nobel për Letërinë, për vitin 2018 dhe vitin 2019, në Stokholm të Suedisë.  Shpallja e të dy çmimeve në vitin 2019, ka ndodhur sepse Akademia nuk shpalli fitues vitin e shkuar, si pasojë e një skandali seksual. Çmimi Nobel për Letërsinë për vitin 2018, i është akorduar autores polake, Olga Tokarczuk, e.

Franca shtyn hapjen e negociatave me Shqipërinë, mbetet problem korrupsioni dhe krimi i organizuar

Franca shtyn hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në vitin 2020. Në një lidhje të drejtpërdrejtë nga Brukseli, gazetarja e ABC News Erisa Zykaj, sqaroi se vendimi i Francës për të mos hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, mbështetet në dy boshte, të cilat janë respektimi i shtetit të së drejtës dhe lufta kundër krimit.

Të gjitha alibitë dhe “spërdredhjet” e Edi Ramës për negociatat, faji i mbetet opozitës dhe vendeve anëtare

Çështja e negociatave duket se ka çoroditur tërësisht kryeministrin Rama. Sa më shumë afrohet dita kur Shqipëria do të njihet me vendimin e Këshillit Europian, aq më shumë ndryshojnë, spërdridhen dhe shtohen alibitë e Ramës për t’i paraprirë një dështimi të mundshëm. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Rama iu rikthye argumentit se fajtore për qëndimin e disa vendeve anëtare,.

Rrëfimi i nëpunësve shtetërorë: Si na detyrojnë të shpërndajmë propagandën e partisë në rrjetet sociale

Çdo mëngjes Agimi* dhe kolegët e tij marrin të njëjtët mesazhe me instruksione në WhatsApp. Anëtarët e grupit të chat-it, rreth 80 të punësuar në administratën publike, udhëzohen të publikojnë dy deri në katër lajme (links) në rrjetet e tyre sociale. Lajmet që duhet të publikohen në mënyrë ‘urgjente’ janë propagandë qeveritare. Ato tregojnë çfarë bëri ministri apo ministrja apo.

Pastrimi në Tiranë, KLSH gjen shkelje: U favorizua kompania “Fusha”

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka publikuar raportin përfundimtar për auditimin në “Tirana Parking”, Bashkia Tiranë, ku janë konstatuar një sërë shkeljesh të rregullave të prokurimit publik dhe përqendrim i fondeve publike drejt një kompanie të vetme. Pikërisht “Fusha.sh.p.k” e cila ka fituar një sërë tenderash në Bashkinë e Tiranës, përfshirë Sheshin Skënderbej. Në raportin e KLSH, thuhet se “nga.

Edi Rama nuk heq dorë, në Kuvend së shpejti ligjet që kërcënojnë mediat kritike, injorohen ndërkombëtarët

Qeveria e kryeministrit Edi Rama po avancon planet e saj për ‘disiplinimin’ e mediave në internet, pavarësisht alarmit në rritje dhe thirrjeve të përsëritura për tërheqjen e dy projektligjeve të njohura gjerësisht si “paketa antishpifje”. Më 19 shtator, Kuvendi i Shqipërisë përfshiu në kalendarin 3-javor të punimeve shqyrtimin e projektligjeve “Për mediat audiovizive në Republikën e Shqipërisë” dhe “Për komunikimet.

Pronat e krimit që drejtësia sekuestron me bujë, janë vetëm ‘thërrime’

Hetime dhe aksione të nisura me bujë për sekuestrimin e pasurive të bandave kriminale përfundojnë si një flluskë sapuni edhe pse dështimi i tyre nuk bëhet asnjëherë i ditur për publikun. Tv Ora ka siguruar raportin e prokurorisë për pronat e sekuestruara gjatë tri viteve të fundit ku rezulton se vetëm 4 për qind e tyre kanë kaluar në emër.

Albin Kurti shpall fitoren: Ftoj LDK-në të formojmë qeverinë, unë kryeministër!

Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti ka dhënë intervistën e parë pas zgjedhjeve parlamentare, pas rezultatit që e nxjerr partinë e tij në vend të parë. Kurti në RTV Dukagjini ka thënë se sot ka ndodhur ndryshimi dhe çelësi i fitores sipas tij ishte populli. “Opozita ka fituar në Kosovë dhe këtij ndryshimi i prinë Lëvizja Vetëvendosje”, tha.

Alarmante! Shqipëria rrezikon “të zbrazet” në 70 vite, 2000 kërkesa për azil në muaj (Shifrat)

Ndonëse pritshmëritë ishin që numri i azilantëve të vinte në rënie, për shkak se refuzimet e larta të dekurajonin aplikimet e reja, të dhënat nga Eurostat dhe EASO vazhdojnë të tregojnë një tendencë në rritje. Për shkak të politikave sociale, destinacioni kryesor i shqiptarëve kohët e fundit ka qenë Franca, ku janë bërë gati gjysma e aplikimeve në gjashtë muajt.