X
Artan Fuga: Shqipërinë e gjeti pandemia me “shtet portativ”, duhet të nxjerrim një mësim shumë të madh!

Akademiku Artan Fuga, ka qenë i ftuar në emisionin “Në fokus”, në Tv T, ku ka folur për personalizimin ekstrem të pushtetit në Shqipëri, ku kryeministri ka në dorë çdo vendimmarrje. Fuga tha se një gjë e tillë, vjen si pasojë e faktit se shteti shqiptar ishte kthyer në një “shtet portativ”, dhe kriza e pandemisë na kapi pikërisht në.

“Nuk e vazhdova gjyqin, se kalova bukur me shefat e Bild”, Rama nuk njeh limite, jep shpjegimin më qesharak për padinë ndaj Bild!

Mbrëmjen e djeshme, gazetari i BILD, Peter Tiede, u shpreh se kryeminisri Rama e ka braktisur padinë ndaj kësaj media gjermane, lidhur me përgjimet e publikuara për manipulimin e votave. Tiede tha se ndihet i keqardhur, pasi do kishte prefuar përballjen në gjyq me Edi Ramën, duke qenë se kishte prova të reja. Por, kryeministri ka dhënë ditën e sotme,.

Fasoneritë, epiqendra e paralajmëruar e epidemisë së COVID-19

Nga Geri Emiri dhe Elvis Hila Të paktën 61 raste të konfirmuara me COVID-19 në Krujë dhe Kurbin lidhen me një ndërmarrje të prodhimit të këpucëve, ku masat për distancim fizik kanë rezultuar jo-efektive, ndërsa në fasoneritë ende të hapura, punonjësit vazhdojnë të transportohen në autobusë të tejmbushur. Me 25 raste të reja, Kruja dhe Kurbini ishin të martën të.

Shkon në 634 numri i personave të prekur me koronavirus në Shqipëri, 25 raste të reja në 24 orët e fundit

Bilanci i të prekurve nga COVID 19 në Shqipëri është rritur. Vatra më e re e nxehtë në vend për momentin rezulton të jetë Kruja, aty ku infektimet kanë nisur në një fasoneri, e më pas janë përhapur nga një punëtor te tjetri si dhe tek të afërmit e tyre. Ka shkuar në 634 numri i të prekurve me koronavirus.

Debati për 5G-në është në kulm, Shqipëria shtron në tryezë Planin Kombëtar për zbatim të shpejtë

Teksa debatet për COVID-19 “vlojnë” dhe fakti që ende shkencërisht nuk është provuar origjina e virusit, ato që kanë mbizotëruar kanë qenë teori nga më të ndryshmet. Disa prej tyre kanë qenë edhe ato të një lloj ndërlidhjeje të teknologjisë 5G çka ka bërë që në disa vende t’iu vihet flaka investimeve që lidhen me këtë spekter. Por pavarësisht situatës.

Shkon në 27 numri i viktimave nga koronavirusi, humb jetën i moshuari nga Durrësi

Shënohet një tjetër viktimë nga koronavirusi në vend, duke e çuar në 27 numrin total të të vdekurve. Mësohet se ka humbur jetën një 71-vjeçar nga Durrësi, i cili ishte shtruar në spital me COVID-19 prej dy javësh, ndërsa ishte i intubuar. I moshuari ishte i shtruar te Spitali COVID-2 “Shefqet Ndroqi”, ndërsa vuante nga hipertensioni.

Flet gazetari i Bild: Padia e Ramës ndaj meje, nuk ekziston më! Jam i trishtuar sepse kisha prova të reja me VIDEO!

Gazetari i Bild, Peter Tiede, ka qenë i ftuar në një lidhje direkte, në emisionin e Adi Krastës në “Syri Tv”. Tiede ka sqaruar se padia e Edi Ramës ndaj tij, nuk ekziston më, pra duket qartë se kryeministri është tërhequr nga ky proces, pavarësisht se ka deklaruar publikisht se do të padisë gazetarin, për publikimin e përgjimeve në Bild.

VIDEO/ Skandali, personeli i spitalit Infektiv me maska të skaduara

Emisioni investigativ “BOOM” në RTV Ora ka zbuluar se maskat që përdoren aktualisht për mbrojtjen e personelit mjekësor në spitalin infektiv, COVID 1 kanë skaduar që në vitin 2014. Konfirmimin e ka dhënë kompania franceze Machopharma, përmes komunikimeve zyrtare me redaksinë e “BOOM”. Mesazhi i kompanisë Macropharma “Maskat në foto janë të vërteta “Macropharma” por me datë skadimi në 2014-ën..

“Do të përpiqet të gjejë arsye ta zgjasë gjendjen e pandemisë”, Bylykbashi: Pse gjendja e fatkeqësisë natyrore mund të shtyhet vetëm 30 ditë

Ndërsa qeveria ka propozuar shtyrje deri në 23 qershor të gjendjes së fatkeqësisë natyrore, vjen një reagim nga ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Bylykbashi thekson se gjendja e fatkeqësisë natyrore mund të zgjatet vetëm 30 ditë, siç e përcakton edhe Kushtetuta. MESAZHI I BYLYKBASHIT Gjendja e jashtëzakonshme zgjatet vetëm 30 dite! Edi Rama.

Shtyrja e gjendjes së fatkeqësisë natyrore me dy muaj, qeveria ose e paaftë, ose po abuzon!

Gjendja e fatkeqësisë natyrore në Republikën e Shqipërisë, do të shtyhet edhe me dy muaj të tjerë, deri në datën 23 Qershor. Por përse ka vendosur qeveria të kërkojë shtyrjen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore, kur situata e koronavirusit në Shqipëri duket mjaft optimiste, siç e deklaron edhe vetë qeveria dhe të dhënat, që kemi në dispozicion? Nëse situata është.