X
Dyshime se Hashim Thaçi transportoi Behgjet Pacollin, nga Shqipëria në Kosovë me mjetin e tij

Xhelal Sveçla, që aktualisht është në detyrë si Ministër i Brendshëm në Kosovë, ka ngritur pikëpyetje nëse Behgjet Pacolli është transportuar nga Shqipëria në Kosovë, nga Presidenti Hashim Thaçi. Ministri tha se, në rast se Pacolli ka qenë në mjetin e Presidentit dhe ka hyrë në Kosovë, ai duhet t’u nënshtrohet rregullave të karantinimit. “Mbrëmë vonë jam informuar se presidneti.

E bujshme/ Çertifikohet në BE testi që tregon nëse keni imunitet ndaj Covid-19, me saktësi 99%

Një test i ri serologjik, që tregon nëse e keni kaluar koronavirsurin dhe keni anti-trupa ndaj tij, me një siguri prej 99%,  është çertifikuar për përdorim në Bashkimin Europian. Testi i krijuar nga kompania Abbot, është çertifikuar me markën CE, që tregon se përputhet me standartet e sigurisë së BE-së dhe tashmë mund të përdoret për të treguar nëse një.

Pse milionerët si Pacolli hyjnë sipas dëshirës në Shqipëri? Lëvizja Vetëvendosje: Të varfërit braktisen në kufi!

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë ka ngritur një sërë çështjesh nisur nga lajmet se kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli ka udhëtuar nga Zvicra me avion privat dhe po qëndron në shtëpinë e tij në kryeqytetin shqiptar. Në një koment në faqen e tij në Facebook, Boiken Abazi thotë se autoritetet e Shqipërisë duhet të bëjnë transparente procedurat në lidhje.

Shkon në 766 numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri, 16 raste të reja në 24 orët e fundit

Shkon në 766 numri i personave të prekur në vend nga COVID-19. MSH bëri të ditur sot se janë 16 raste të reja në 24 orët e fundit. Harta e te prekurve u zgjerua dje ne Tirane ne Kruje, Berat dhe Shkoder. E plotë: Si çdo ditë, ju bëjmë me dije rezultatet e 24 orëve të fundit sa i takon.

Shqiptarët rekord në Europë, i nisin fëmijët vetëm rrugëve të BE-së dhe Britanisë

Prindërit shqiptarë duken aq të dëshpëruar saqë nuk ngurrojnë që të nisin fëmijët e tyre të pashoqëruar rrugëve të Europës, me shpresën se ata do të sigurojnë dokumentet dhe do të kenë një jetë më të mirë. Të dhënat e Eurostat bëjnë të ditur se në vitin 2019 u regjistruan 395 minorenë të pashoqëruar midis azilkërkuesve nga Shqipëria, që u.

“Të ulen pensionet”/ Rakipi: Njëlloj sikur pensionistët t’i zërë koronavirusi. Shabani: Beqaj duhet të ishte në burg!

Ideja e hedhur nga ish Ministri i Shëndetësisë, për të ulur pensionet dhe pagat, në mënyrë që të përballohet kriza prej pandemisë së Covid-19, ka shkaktuar reagime dhe polemika të shumta. Kjo ide e ish ministrit, është komentuar edhe nga gazetari Ylli Rakipi dhe aktivisti Endri Shabani, të ftuar në emisionin “Në fokus” në “Tv T”. Rakipi tha me ironi,.

Albin Kurti: I dërgova letër Ramës për takim lidhur me pandeminë, por nuk mora kurrë përgjigje

Për zhvillimet e fundit politike në Kosovë, Tirana zyrtare ka heshtur. Kryeministri, Albin Kurti i pyetur për këtë çështje tha se nuk mund komentonte para se Tirana të thyente heshtjen. “Nuk kanë heshtur të gjithë. A nuk duhej të pyesni ata pse kanë heshtur? Thyeja njëherë atyre heshtjen dhe pastaj po flas për atë që ata thonë. Le të flasin.

Urdhërat e Ramës në rrjetet sociale/ Avokati i njohur: Jam qytetar i lirë, nuk dëgjoj “budallain e Surrelit”

Avokati i njohur, Dorian Matlija, ka postuar një video selfie, ku shpjegon përse urdhërat që jep kryeministrit në rrjetet sociale, përshembull dalja në një orar të caktuar e nënave me fëmijë, janë absurde dhe të pabazuara në asnjë fakt shkencor. Ai thotë se respekton rregullat e distancimit social dhe jo absurditetet e “budallait të Surrelit”. “Cdokush ka te drejte te zgjedhe vete.

Shkon në 750 numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri, 14 raste të reja në 24 orët e fundit

Ka shkuar në 750 numri i të prekurve me koronavirus në vend me 14 raste te reja, nga te cilat 7 ne Tirane, 5 ne Kruje dhe dy në Shkoder. Rastet e reja, sipas Ministrisë së Shëndetësisë kanë dalë pas testimit të kryer në personat e dyshuar gjatë 24 orëve të fundit. Deri më tani numri i viktimave nga COVID-19.

Shkon në 30 numri i viktimave në vend, humb jetën 50-vjeçari tek Infektivi

Mëngjesin e kësaj të marte është shënuar viktima e 30 nga koronavirusi në vendin tonë. Burime  bëjnë me dije se viktima është një 50 vjeçar, i cili ndodhej prej tre ditësh i intubuar tek Spitali Infektiv. Ndër të tjera bëhet me dije se 50 vjeçari vuante dhe nga sëmundje të tjetra bashkëshoqëruese. Ndërkohë një ditë më parë ka ndërruar jetën.