X
Gjykata Kushtetuese pezullon dekretin e Thaçit, Albin Kurti vijon detyrën si Kryeministër

Gjykata Kushtetuese e Kosovës, i ka dhënë të drejtë Lëvizjes Vetëvendosje, në kërkesën e fundit të deputetëve të kësaj partie. Dekreti i Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, me të cilin mandatoi Avdullah Hotin e LDK-së, si kryeministër për të formuar qeverinë e re, është pezulluar përkohësisht nga kjo gjykatë. Thaçi dekretoi Avdullah Hotin, ndërkohë që 30 deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje,.

Provat dhe faktet/ Koronavirusi ka qenë prezent në Shqipëri që prej janarit

Në një kohë kur ekspertët dhe qeveria janë përfshirë në një debat për daljen apo jo nga izolimi dhe për trendin e infektimeve nga COVID 19, fakte të reja dalin nga mjekët që janë në vijën e parë të luftës. Mjeku Gëzim Xhepa, referuar imazheve pulmonare të mjekut Renato Osmënaj, i cili është një nga imazheristët më të rëndësishëm në.

Nëntë raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në Shqipëri, shkon në 782 numri i të infektuarve

Në 24 orët e fundit janë shënuar 9 raste të reja me koronavirus në vendin tonë. Harta shpërndarjes së rasteve pozitive ashtu si në ditët e fundit vijon të ndahet mes Tiranës dhe Krujës. Mes 9 rasteve të reja, 5 kanë rezultuar pozitiv në Tiranë ndërsa 4 në Krujë. Në total numri i të infektuarve ka shkuar në 782 persona..

“Kriminel, hajdut”/ Rama inspekton punimet në lumin Gjanica, fierakët e presin me protesta

Naftëtarët e Fierit e kanë pritur me protesta kryeministrin Edi Rama këtë të premte. Ata shprehen se nuk e kanë marrë pagën e luftës, edhe pse u është premtuar nga qeveria. Sipas tyre gjendja e tyre ekonomike në familjet e tyre është e mjerueshme dhe kanë frikë për të ardhmen. Por policia ka reaguar ashpër ndaj tyre duke e shpërndarë.

Skandali i mjekëve shqiptarë në Itali/ Drejtori i hotelit rrëfen festat në orët e vona, ulërima dhe ndërhyrjen e policisë

Në një artikull të gazetares Lucia Landoni në “La Republica“, shpjegohet se si delegacioni shqiptar i mjekëve dhe infermierëve, të cilët udhëtuan drejt Italisë, për të ndihmuar në luftën ndaj koronavirusit, kanë shfaqur sjellje të papërshtatshme, në kufijtë e një skandali. Drejtori i hotelit ka folur për gazetaren, duke përshkruar sjelljen e papranueshme të disa prej mjekëve dhe shqetësimin që.

Edi Rama publikon urdhërat e tij të fundit, ja çfarë ka vendosur ai që të bëjë populli këtë fundjavë!

Edi Rama, pasi vendosi masat më të ashpra të karantinës në kontinent, tashmë është mësuar që të publikojë urdhëra në rrjetet sociale dhe të caktojë se çfarë i lejohet popullit të bëjë në orare të ndryshme. Sot, kryeministri ka publikuar urdhërat për fundjavën që po troket. Ky lloj eksperimenti brutal, ku kryeministri vendos orare pa ndonjë shpjegim shkencor apo logjik,.

Tabaku ‘shuplakë’ qeverisë: Këtë vit nga taksat e shqiptarëve oligarkët do të marrin 260 milionë euro

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku në një postim në facebook deklaron se këtë vit oligarkët do të marrin nga taksat e shqiptarëve 260 milion euro përfshirë dhe tenderat korruptivë. Tabaku shkruan se qeveria është duke gënjyer por gjithçka që deklaron duke nisur që nga masat ekonomike, për mbështetjen për ndihmën sociale dhe për pakot ushqimore. Sa i përket deklaratës.

Shpërthen Hashim Thaçi: Nuk e solla unë Pacollin. Jam në shtëpi, le të vijë këtu Albin Kurti!

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka shpërthyer në akuza ndaj Lëvizjes Vetëvendosje dhe Albin Kurtit. Në një intervistë për “RTV Dukagjini”, Thaçi ka deklaruar se nuk e ka sjellë ai Behgjet Pacollin në Kosovë dhe se Albin Kurti, sëbashku me ministrin e brendshëm, mund të shkojnë në shtëpinë e tij kur të duan. “Që nga çlirimi i Kosovës e deri.

COVID-19/ Ndërron jetë 71-vjeçari, viktima e 31-të nga koronavirusi në Shqipëri

Edhe një 71 vjeçar ka ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se burri ishte në gjendje të rëndë prej 1 muaji, ndërsa mbrëmjen e sotme ka ndërruar jetë në spitalin “Shefqet Ndroqi”. Sipas Ministrisë, pacienti nga Shkodra vuante edhe nga sëmundje bashkëshoqëruese diabet, insuficiencë kardiake, hipertension dhe anemi kronike. NJOFTIMI Një pacient 71-vjeçar, i.

Amnisti reciproke/ Auron Tare: Më vjen turp kur dëgjoj nga Baton Haxhiu një propozim të tillë !

Nga Auron Tare Simon Wiesenthal në librin e tij të famshëm “The Sunflower” tregon për një Çifut në Aushvic i cili u ndesh me një dilemë të madhe morale. Një dilemë e cila përfaqëson dilemën e popullit të tij Faljen ndaj persekutorëve. Simon Wisenthal na tregon se si një ushtar SS i plagosur për vdekje kërkonte falje nga i burgosuri.