X
Dokumenti/ Maskat e skaduara për personelin mjekësor, PD kallëzon në SPAK ministren e Shëndetësisë

PD kallëzon penalisht në Prokurorinë e Posaçme, ministren e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, si edhe zyrtarët publikë përgjegjës për lejimin e hyrjes dhe shpërndarjes së produkteve farmaceutike të skaduara. Përmes kallëzimit penal, i firmosur nga sekretari i përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, kërkohet regjistrimi dhe nisja e procedimit penal ndaj personave të kallëzuar. ‘Ky është një krim i rëndë shtetëror me.

Koronavirusi/ Mbyllet çdo bar, restorant dhe klub në Tiranë e Durrës!

Kryeministri Edi Rama ka lajmëruar mbylljen e të gjitha restoranteve, bareve, klubeve, në Tiranë dhe Durrës, pasi qytetarët nuk po u binden urdhrave të autoriteteve për të shmangur vendet më grumbullime njerëzish. Mesazhi: 🔴 NDJESË por duke parë shkallën e ulët të vetëdijes së shumë qytetarëve, kryesisht të rinj, që e kanë edhe më të vështirë të rrinë në një.

Britania “luftë” koronavirusit me paketën 30 miliardë £ : Të mbajmë qytetarët të shëndetshëm dhe të sigurtë financiarisht!

Mbretëria e Bashkuar ka shpalosur paketën 30 miliardë paund, për të ndihmuar ekonominë, në mënyrë që të kalohet sa më lehtë situata e krijuar nga koronavirusi. Kancelari Rishi Sunak, e ka prezantuar ditën e sotme këtë paketë. BBC raporton se shteti do të lehtësojë taksat për bizneset, do të shtojë ditët e pagesës për personat e sëmurë dhe do të caktojë.

Ndërron jetë personi i parë nga koronavirusi në Shqipëri

Shënohet viktima e parë nga koronavirusi në Shqipëri. Ajo është e moshuara 73 vjeçare, në qytetin e Durrësit, e cila fillimisht ishte shtruar në spital për pneumoni. Pasi u testua për koronavirus, ajo rezultoi pozitive. E moshuara ka ndërruar jetë pasi gjendja e saj është përkeqësuar. Ajo ishte kthyer nga Italia 10 ditë më parë. 73 vjeçarja vuante edhe nga.

Shkon në 12 numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë raporton se ka shkuar në 12 numri i personave të prekur nga koronavirusi në Shqipëri, ku njëri është i lidhur me pacientin zero, ndërsa tjetri është një rast i ri në Lushnje. Lajmi u bë i ditur nga zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, gjatë raportit të fundit për media, ku tha se janë testuar gjithsej 157 persona.

Italia gjunjëzohet nga koronavirusi, 168 të vdekur në 24 orët e fundit. Në total 631 persona kanë humbur jetën

Italia po përballet me një situatë mjaft të vështirë për shkak të përhapjes së koronavirusit. Vetëm në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 168 persona, duke e rritur numrin e fataliteteve në 631. Kjo rritje 36% e vdekjeve, është më e larta që prej 21 Shkurtit, kur virusi nisi të përhapet, fillimisht në veri të Italisë. Kryeministri Conte, lajmëroi.

BIRN: Testet e poligrafit për kandidatët e Byrosë së Hetimit mbahen ende sekret

Më 27 shkurt, drejtori i Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK, Arben Kraja deklaroi se në garën për kreun e Byrosë Kombëtare të Hetimit ishin kualifikuar katër kandidatë. Procesi i përzgjedhjes është tashmë drejt fundit mes kandidatëve Aida Veizaj, Artur Beu, Ervin Hodaj dhe Idajet Faskaj. Katër kandidatët u përzgjodhën pas një sërë testimesh, si ai.

Rama e pranon që maskat janë të skaduara: Mund të përdoren edhe pas datës së skandencës!

Kryeministri Edi Rama, gjatë mbledhjes së qeverisë, e ka pranuar që maskat janë të skaduara, siç denoncoi më herët kryetari i opozitës, Lulzim Basha. Kryeministri pati një shpjegim mjaft origjinal për këtë çështje, duke thënë se këto maska përdoren nga mjekë që nuk janë të përfshirë në frontin e parë të luftës ndaj koronavirusit. “Këto janë maskat për personelin mjekësor,.

PD plas skandalin: Mjekët kishin shenja të shumta në fytyrë, maskat janë të skaduara që nga viti 2011!

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi së bashku me Bardh Spahinë dhe Albana Vokshin, kanë denoncuar nga Kamza shpërndarjen e 1.2 milionë maskave të skaduara prej dhjetorit të 2011, pra nëntë vite më parë. Bardhi shprehet se PD ka marrë denoncime të shumta lidhur me maskat, që irritonin fytyrën dhe dolën në konkluzionin se kutitë e maskave kishin një.

Shkon në 10 numri i të infektuarve me koronavirus në Shqipëri

Zv. Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, ka njoftuar në një konferencë për shtyp, se numri i personave të infektuar me koronavirus në Shqipëri është rritur në dhjetë. Gjashtë persona të prekur nga Covid-19 janë të lidhur me dy rastet, babë e bir, të infektuar pas qëndrimit të djalit 28 vjeçar në Firence. Ndërsa dy raste të tjera pa lidhje me.