X
A ka shpresë që Covid -19 të zhduket me ngritjen e temperaturave? Debati i specialistëve

Virusi që shkakton Covid-19, mund të përhapet më shpejt në një temperaturë të caktuar, zbulon një studim. Megjithatë ekspertët thonë se njerëzit duhet të shmangin rënien në ‘grackën’ e të menduarit se koronavirusi  do të reagojë ndaj ndryshimeve sezonale në të njejtën mënyrë si ato patogjene, që shkaktojnë ftohje apo grip. Studimi, nga një ekip në Universitetin Sun Yat-sen në.

Dy milionë shqiptarë në karantinë/ Si do të aplikohet vendimi i fundit i qeverisë

Kryeministri Edi Rama, njoftoi se do të bllokohen hyrjet dhe daljet si edhe qarkullimi me makina private, në qytetet kryesore të vendit duke filluar nga ora 06:00 e ditës së nesërme deri në mesnatën e së dielës. Vendimi prek qytetet më të mëdha të vendit, në të cilat jetojnë rreth 2 milion banorë. Kështu, sipas këtij vendimi nga ora 06:00.

Zbulohen 8 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri, shkon në 23 numri i të prekurve

Ministria e Shëndetësisë njofton se ka 8 raste të reja të personave të prekur nga koronavirusi. Në total në vendin tonë, deri në këto momente, janë konfirmuar 23 persona të infektuar. Nga rastet e reja, dy persona janë infektuar në Durrës, dy të tjerë në Elbasan, një në Rrogozhinë dhe tre në Tiranë Tiranë, 12 Mars- “Gjatë 24 orëve të.

Qeveria paralajmëron masa të rrepta ndaj koronavirusit: Durrësi e Tirana ‘në karantinë’, do të ndalohen edhe makinat private

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar shtrëngimin e masave për të mos lejuar përhapjen e koronavirusit. Në një postim ne facebook, Rama njofton se kjo luftë nuk fitohet ndryshe, duke njoftuar se nga e premtja në orën 6 të mëngjesit dhe deri të dielën në mesnatë do të mbyllet qarkullimi i mjeteve private dhe transporti ndërurban në drejtim të Tiranës dhe.

Koronavirusi/ Mjeku Mezini paralajmëron kolaps: Ndërgjegjësohuni, respektoni masat!

Arjan Mezini, mjek plumolog në Spitalin “Shefqet Ndroqi”, tha në emisionin “Opinion” se qytetarët duhet të ndërgjegjësohen për të respektuar masat e marra kundër përhapjes së koronavirusit. Mezini paralajmëroi se nëse qytetarët shqiptarë vijojnë të mos respektojnë këshillat do të kemi një kolaps më të madh se Italia. “Patjetër është shumë i rrezikshëm e nduk duhet të jemi mendjelehtë e.

Drejtori i Urgjencës Kombëtare: Javën e dytë do të kemi një numër më të madh të personave të prekur nga koronavirusi

Java e dytë do të ketë një numër më të madh të personave të prekur nga koronavirusi, pasi përkon me javën e inkubacionit. Kështu deklaroi kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj per emision ‘Real Story’ në ‘News24’. “Ritmi përputhet me ecurinë e këtyre vendeve dhe ka një veçori. Ajo që po lexoja pak më parë, java e parë është ky.

Hipokrizia/ Çuan ambulancën kot tek Klani, por Rama shqetësohet për 30 sekonda që Meço bllokoi linjën e 127-tës

Kryeministri Edi Rama, sulmoi sot gazetaren Sonila Meço, për shkak se ajo telefonoi gjatë emisionit të saj numrin 127, për ta provuar nëse linja funksionon, sepse disa qytetarë pretenduan se nuk funksionon. Telefonata zgjati vetëm 30 sekonda, por kaq mjaftoi që gazetarja të “binte” në gojën e ashpër të kryeministrit. Rama e konsideroi veprimin e Meços, një “gallatë” të “një.

“Zëri i Amerikës”/ DASH: Korrupsioni, pandëshkueshmëria probleme serioze për Shqipërinë

Shkeljet kryesore të të drejtave të njeriut në Shqipëri për vitin 2019, sipas raportit të Departamentit të Shtetit të bërë publik të mërkurën, janë “kufizimet e lirisë së shprehjes dhe shtypit, ku shpifja konsiderohet si shkelje kriminale, kurrupsioni i kudondodhur, në të gjitha degët e qeverisjes, përfshirë institucionet lokale. Pandëshkueshmëria, thekson raporti, vazhdon të mbetet problem serioz, megjithëse qeveria ka bërë përpjekje më.

Italia në gjendje shoku/ Shkon në 827 numri i viktimave, 196 vetëm në 24 orët e fundit

Rritet numri i viktimave nga Koronavirusi në Itali. Sipas të dhënave më të fundit nga Mbrojtja Civile, numri i viktimave ka arritur në 827.  196 persona kanë ndërruar jetë vetëm në 24 orët e fundit. Ndërsa numri i të prekurve nga Covid-19, ka arritur në 12,462. Ndërkohë në rajonin e Lombardisë, më i prekuri në Itali, është urdhëruar mbyllja e.

Organizata Botërore e Shëndetësisë shpall zyrtarisht përhapjen e koronavirusit një pandemi

Organizata Botërore e Shëndetësisë, e ka shpallur përhapjen e koronavirusit një pandemi. Ky term, përdoret kur një sëmundje përhapet në shumë vende të botës në të njëjtën kohë. Shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Chebreyesus, tha se numri i të infektuarve jashtë Kinës është rritur 13 herë në dy javët e fundit. Ai tha se është “thellësisht i shqetësuar” nga “niveli.