X
Koncesionet malinje fundosin buxhetin e shëndetësisë

Pagesat për katër koncesionet me PPP të shëndetësisë dolën jashtë parashikimeve dy vitet e fundit. Më 2018, Fondi i Sigurimeve akumuloi 5 milionë euro detyrime ndaj koncesionit të sterilizimit, e njëjta situatë është edhe këtë vit. Më 2020, pagesat për PPP do të zënë 20 % të fondeve në dispozicion për shërbimin spitalor, nga më pak se 1 % që.

PD denoncon kryebashkiakun e katërt: Ismailaj, tre vjet i dënuar në Greqi

Partia Demokratike publikoi dokumentin e prokurorisë greke, në lidhje me dënimin me tre vjet burg në Greqi para dhjetë vitesh, të kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj. “Sipas vërtetimit me nr. protokollit 405, datë 2 janar 2020, pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Athinë , Edi Rama i Mallakastres, Qerim Ismailaj, rezulton i dënuar me tre vjet me burgim nga Gjykata.

Faktet rrëqethëse/ Mes ulërimave ‘azil- azil’, Harun Çelik u dëbua me forcë nga Shqipëria pas një ndalese në Ambasadën turke

Dëshmitarë okularë dhe avokatët mbrojtës rindërtojnë operacionin e dëbimit të mësuesit gylenist nga Shqipëria mes thirrjeve të dëshpëruara për azil dhe në mungesë të avokatit dhe përkthyesit, ndërkohë që Policia e Shtetit mbrohet me faktin se ai nuk kishte dorëzuar asnjë kërkese formale për azil. Nga Vladimir Karaj Më 1 janar, pas gati pesë orësh pritje në të ftohtë për.

Pyetet për Krimenë, Rama shastis OSBE-në me paditurinë e tij: Nuk dëshiroj të jem i hapur, i uroj vetes fat!

Menjëherë pas marrjes së kryesimit të OSBE-së, kryeministri Edi Rama ka dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp me Sekretarin e Përgjithshëm të OSBE-së, Thomas Greminger. Rama u pyet për shumë çështje, mes të cilave edhe për Krimenë nga një gazetar ukrainas, i cili i tha Ramë se “kur keni paraqitur prioritetet ju nuk përmendët çështjen e pushtimit të.

Jozefina Topalli ngre alarmin: Po zbrazen qytetet, shpopullimi është dramatik, një emergjencë kombëtare!

Politikania e njohur dhe ish kyetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, në një intervistë në TV Klan, ka folur për një krizë serioze me të cilën po përballet Shqipëria, emigrimi në masë dhe për rrjedhojë shpopullimi i frikshëm i vendit. Topalli tha se zbrazja e qyteteve  është dramatike dhe se shpopullimi është një emergjencë kombëtare. “Vendi ynë ka një problem dramatik,.

Khamenei sulmon Shqipërinë: Një vend i vogël dhe djallëzor! Rama: Jemi në duar të sigurta, nuk rrezikohemi!

Lideri Suprem i Iranit, Ali Khamenei, krahas akuzave dhe kërcënimeve që ka dërguar në drejtim të SHBA-së, pas vrasjes së gjeneralit Qasem Soleimani, ka shigjetuar edhe Shqipërinë. Ai e quajti vendin tonë një “vend të vogël djallëzor”. Edhe pse nuk i’u referua me emër, është e qartë se Khamenei i referohej pikërisht Shqipërisë, sepse vendi ynë ka strehuar muxhahedinët. Ai.

Hakmarrja e Iranit, sulmohen me raketa bazat amerikane në Irak (video)

Irani e ka nisur hakmarrjen ndaj SHBA-së, pas mesnate. Sipas raportimit të televizionit shtetëror, Teherani  ka sulmuar dy baza ajrore të ushtrisë amerikane në Irak. CNN raporton se 10 raketa  kanë goditur bazën al-Asad, në afërsi të Bagdadit. Ende nuk raportohet për ndonjë viktimë. Garda Revolucionare e Iranit e ka paralajmëruar SHBA-në dhe aleatët e saj të mos provojnë kundër-reagim.

Betoni i dobët dyshohet si shkak për disa nga viktimat e tërmetit

Nga Geri Emiri/BIRN Prokuroria e Durrësit po shqyrton të dhënat laboratorike të materialeve të ndërtimit nga 7 ndërtesat e shkatërruara nga tërmeti i 26 nëntorit, për të zbuluar përgjegjësit e vdekjeve tragjike të 23 personave nën rrënojat e tyre. Tetë nga nëntë anëtarët e familjes Lala humbën jetën më 26 nëntor, pasi lëkundjet e tërmetit shkatërrimtar e kthyen ndërtesën 4-katëshe.

Laboratorët me PPP, zbulohen 3.3 milionë euro kosto shtesë në vit

Shërbimet laboratorike, miliona euro kosto pa parashikim në buxhet. KLSH analizon risqet dhe dëmin në buxhet vetëm në vitin e parë të koncesionit. Projekti koncesionar/PPP është miratuar nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë, megjithëse janë mbartur risqe financiare të paanalizuar në terma sasiorë për Buxhetin e Shtetit Vetëm në një vit, koncesioni laboratorëve do t’i kushtojë taksapaguesve 3.3 milionë euro.

Vrasja e gjeneralit rrezikon shpërthimin e dhunës së pakontrolluar, pritet luftë në Lindjen e Mesme

Nga Rainer Sollich Me vrasjen e gjeneralit iranian Soleimani presidenti i SHBA-së, Donald Trump riskon shpërthimin e dhunës së pakontrolluar në rajon. Po ashtu ai dobëson forcat demokratike në Iran dhe në rajon. Pas vrasjes së krye-gjeneralit iranian, Ghassem Soleimani në Bagdad nga një sulm i papritur me dron i SHBA-së të gjitha shenjat flasin për një përshkallëzim të mëtejshëm..