X
Rekord infektimesh/ 319 raste të reja me koronavirus, tre humbje jete

Gjatë 24 orëve të fundit në vend janë konfirmuar 319 raste të reja me koronavirus, duke shënuar kështu një rekord të ri. Po ashtu tre persona nuk kanë mundur të fitojnë betejën me virusin e rrezikshëm, një 72-vjeçare dhe 73-vjeçare nga Tirana, 81-vjeçare nga Berati, me sëmundje bashkëshoqëruese. Ministria e Shëndetësisë njofton se 90 persona janë shëruar. Ndërkohë në spitale.

Tërmet i fuqishëm në Egje, pamje apokaliptike nga Izmiri, ka ndërtesa të rrëzuara dhe viktima

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Egjeun. Raportohet për një tërmet me magnitudë 7 të shkallës rihter në veri të ishullit grek Samos. Ndërsa në Turqi, mediat raportojnë se tërmeti ka patur magnitudë 6.8 të shkallës dhe në qytetin e Izmirit ka ndërtesa të rrëzuara dhe njerëzn nën rrënoja. Deri në këto momente, raportohet se ka katër viktima dhe qindra.

Deklarata e fortë e Bashës, paralajmëron rrëzimin e Ramës me çdo skenar, nëse zgjedhjet manipulohen!

Gjatë konferencës për shtyp ditën e sotme, kryetari i opozitës, Lulzim Basha, ka bërë një paralajmërim të fortë lidhur me zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Basha u shpreh se “largimi i Ramës është i vulosur”, me votë, apo “me çdo skenar tjetër”, duke paralajmëruar përplasje nëse zgjedhjet manipulohen dhe vullneti i zgjedhësve tjetërsohet. “Hakun do ta marrë, do të ishte.

“Ngrin” renta minerare, për tre vjet do të jetë zero. Qeveria ndryshon ligjin për taksat kombëtare

Qeveria ka vendosur që për një periudhë tre vjeçare nga periudha aktuale të lërë rentën minerare në zero për qind kurse në vijim ajo të jetë sa 1/3 e normës së rentës. Në nenin 4 të ligjit për taksat kombëtare ku përcaktohet niveli i tyre qeveria ka ndërhyrë në paragrafin e parë dhe të tretë. Vendimi i qeverisë pritet të.

Dita e 16-të e grevës, naftëtaret thirrje Ramës: Nuk do të negociojmë jashtë, nuk kemi besim! Duam pagat!

Naftëtaret e Ballshit, kanë hyrë në ditën e gjashtëmbëdhjetë të grevës së tyre të urisë, brenda ambienteve të uzinës së naftës. Gjendja shëndetësore e tyre vijon të përkeqësohet. Por gratë naftëtare, shprehen se janë të vendosura të vijojnë grevën edhe pse konfirmojnë se forca fizike e tyre ka shteruar tashmë. Një ditë pasi kryeministri përsëriti thirrjen që ato të lënë.

VOA: Shtohet numri i votave me postë të refuzuara, paqartësitë mbi zgjedhjet në SHBA

Gjatë zgjedhjeve presidenciale në SHBA, me qindra mijëra fletëvotimi me postë refuzohen nga zyrtarët zgjedhorë për një larmi arsyesh, që nga mbërritja e tyre me vonesë, tek mungesa e firmës në zarf. Por këtë vit, kur më shumë se gjysma e amerikanëve kanë votuar më herët ose me postë, janë refuzuar edhe më shumë fletëvotime, duke ngritur pikëpyetje rreth të.

Alarmi i Albpetrol: Bankers Petroleum po transferon para jashtë!

Kompania publike Albpetrol, e cila mbikëqyr koncesionet e naftës, ka lëshuar alarmin se Bankers Petroleum po transferon para jashtë Shqipërisë, në një kohë që borxhet e saj brenda vendit janë rritur me shpejtësi. Përmes një shkrese zyrtare, ne dhjetor të vitit të kaluar, Albpetrol i ka kërkuar sqarime të hollësishme Bankers Petroleum mbi këtë çështje duke e pyetur shprehimisht se.

“Jemi të tronditur”, tetë eurodeputetë letër të hapur Ramës: Prisni “Venecian” për miratimin e Kodit Zgjedhor!

Tetë eurodeputetë të Partive Europiane Popullore, i janë drejtuar sot me një letër kryeministrit  Edi Rama, për Ndryshimet Kushtetuese të Kodit Zgjedhor, që pritet të kalojë nesër në Kuvend në mënyrë të njëanshme, pa konsensusin e opozitës. Një ditë pasi për çështjen u shpreh edhe Venecia, e cila kërkoi kohë deri në dhjetor për të shqyrtuar kërkesën e Presidentit Meta,.

Italianët e INC fitojnë tenderin për ndërtimin e hekurudhës Tiranë-Durrës-Rinas

Zbatimi i projektit hekurudhor Tiranë-Durrës-Rinas, iu akordua dje kompanisë Italiane INC S.P.A nga Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, BERZH. Projekti është pjesë e Korridorit Mesdhetar dhe u miratua në vitin 2016 me qëllimin kryesor rehabilitimin e lidhjes hekurudhore 34.2 km midis Tiranës (terminalit të Transportit Publik të Tiranës) dhe qytetit të Durrësit. Ai përfshin gjithashtu ndërtimin e rreth 5.

Presidenca i përgjigjet Ramës: Bën mirë të lexosh Kushtetutën, presim me padurim përgjigjet mbi Covid

Presidenca ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit Ramapas letrës që presidenti Ilir Meta ka dërguar Ministrisë së Shëndetësisë në kuadër rë situatës pandemike. Rama në reagimin e tij tha se Meta s’ka kompetenca të kërkojë llogari nga Ministria e Shëndetësisë, por zëdhënësi i Presidentit, Tedi Blushi ka nxjerrë dy nene, saktësisht nenin 23 pika 2 dhe neni 93 gërma H. Blushi.