X
Liderët botërorë qëndruan në hotele 200-450€ nata në Samitin e G20, Gjonaj shpenzon 700€ për një natë

Në Shqipëri ka shpërthyer një skandal me shpenzimet e luksit të Ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj. Në media janë publikuar fatura hotelesh, që kapin shifrën marramendëse 700 euro për një natë, një luks i shfrenuar dhe i pajustifikueshëm. Por, ndryshe nga Etilda që bën shpenzime luksi me paratë e taksapaguesëve shqiptarë, liderët botërorë, duket se janë më të kursyer kur.

Skandali me shpenzimet e shfrenuara të luksit, kërkohet dorëheqja e ministres Etilda Gjonaj

Ditën e djeshme, portali Fajtoje.al, publikoi një investigim lidhur me shpenzimet marramendëse  të Ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj, për qëndrimin në hotele luksoze në Europë. Investigimi tregonte se si ministrja kishte përdorur paratë e taksapaguesëve shqiptarë, për të fjetur në hotele luksoze me vlerë deri në 700 euro nata, një shifër e çmendur edhe për liderët e vendeve të pasura.

Luksi i shfrenuar i qeverisë, Etilda Gjonaj shpenzon miliona për udhëtimet jashtë vendit. Fle në dhoma 700 € nata

53 mijë e 982 familje janë trajtuar me ndihmë ekonomike gjatë vitit 2018. Sipas INSTAT, shteti shqiptar jep si pagesë mesatare mujore për secilën familje rreth 5 mijë lekë në muaj. Në të njëjtën periudhë kohore, rezulton se shteti paguan mijëra euro në vit për fatura hoteli dhe bileta fluturimi për Ministrinë e Drejtësisë. Sipas faturave të vëna në dispozicion.

Dy miliardë euro koncesione, a rrezikojmë të na rriten taksat?!

Nga Ornela Liperi  Në 15 vitet e ardhshme (2019-2032), qeveria është angazhuar në projekte të Partneritetit Publik-Privat (PPP), për të cilat do të duhet të paguajë në total 2 miliardë euro, që do të vijnë nga paratë, që mbledh nga taksapaguesit. Pagesat do të dyfishohen në 4 vitet e ardhshme, duke kulmuar në 2022, për të rënë më pas lehtë.

Alarm në Amazon/ Mushkritë e botës po digjen, çdo minutë shkrumbohen pyje sa pesë fusha futbolli

Një numër rekord zjarresh kanë pushtuar prej disa javësh pjesën braziliane të Amazonës, pyjet tropikale më të mëdha të globit, të cilat shkencëtarët i konsiderojnë jashtëzakonisht të rëndësishme për të luftuar ngrohjen globale. Mijëra pyje po digjen dhe po formojnë re tymi në sasi alarmante të dioksidit të karbonit, në atmosferën e tokës. Sipas disa përllogaritjeve paraprake nga të dhënat.

Zëri i Amerikës: Paqartësi ligjore mbi zgjedhjet vendore në Tiranë

Vëzhgues të pavarur të jetës politike në Shqipëri thonë se mungesa e transparencës dhe qartësisë ligjore në lidhje me zgjedhjet vendore, kërkon mirëkuptim mes forcave politike dhe ndërhyrje të Gjykatës Kushtetuese. Zëri i Amerikës bisedoi me zonjën Gerta Meta, drejtuese e Shoqatës për Kulturë Demokratike, në lidhje me ndikimin që mungesa e paqartësisë në lidhje me zgjedhjet vendore ka mbi.

Skandali/ Zbulohet raporti, si u dhjetëfishua kosto e Milot Balldren

Koncesioni për ndërtimin e rrugës Milot -Balldren me një total shpenzimesh që shkon në 300 milionë euro, fillimisht ishte planifikuar të ndërtohej si një by pass me gjatësi 4 kilometër që do të kushtonte vetëm 24.6 milionë euro, sipas një analize që Ministria e Infrastrukturës ka në një raport të posaçëm Monitorimi mbi zbatimin e strategjisë sektoriale të transportit 2016-2020,.

Kullat dhe koncesionet, marrëzia e madhështisë!

Shqipëria, një nga shtetet me bukuri të pafund natyrore e ujore në raport me sipërfaqen e saj të vogël, pasuri të shumta në naftë, minerale etj., është sot zyrtarisht vendi më i varfër në Europë. Të dhënat e Eurostat tregojnë se të ardhurat tona janë mesatarisht sa rreth 31% e mesatares europiane, duke na e kaluar edhe Bosnjë-Hercegovina, që ka.

Skadimi i koncesionit të kolaudimit mbulohet me heshtje

Nga Gjergj Erebara Një nga koncesionet ekzistuese në Shqipëri, ai i kontrollit të detyrueshëm vjetor të gjendjes teknike të automjeteve skadon në fillim të muajit shtator, kohë kur sipas kontratës koncesionare, asetet dhe të drejtat e koncesionit duhet t’i rikthehen shtetit shqiptar. Megjithatë, mënyra se si do të ndodhë kjo mbetet e paqartë. Kontrata koncesionare mes qeverisë shqiptare dhe kompanisë.

PD i publikoi të shkuarën kriminale, dorëhiqet Valdrin Pjetri

Valdrin Pjetri ka dhënë dorëheqjen nga kryetar i Bashkisë së Shkodrës, pas publikimit të dokumenteve nga Partia Demokratike, të cilat dëshmojnë se Pjetri është dënuar në Itali për trafik narkotikësh dhe është dëbuar nga ky shtet, për shtatë vite. Pjetri kandidoi në zgjedhjet moniste të 30 Qershor, pa asnjë kandidat përballë, duke qenë se opozita i bokotoi votimet. Valdrin Pjetri.