X
Europa Nostra letër Ramës e Veliajt për mbrojtjen e Teatrit: TK me rëndësi të madhe kulturore dhe arkitekturore

Letra për kryeministrin Rama ** Subjekti: Teatri Kombëtar i Shqipërisë i përzgjedhur për 7 vendndodhjet më të rrezikuara Hagë, 17 janar 2020 I dashur Z. Kryeministër, Me siguri jeni në dijeni që Europa Nostra, zëri europian i shoqërisë civile e angazhuar në trashëgiminë kulturore, është shumë e shqetësuar nga planet alarmante për të prishur Teatrin Kombëtar të Shqipërisë, një vendndodhje.

Boçi: Ministria e Arsimit grabit nxënësit ekselentë

“Ministria e Arsimit përgjegjëse për mashtrimin ndaj nxënësve ekselentë”, kështu shkruan në një postim në facebook ish deputeti demokrat Luçiano Boçi. “U detyruan të paguajnë për të pasur emrin në librin e ekselencës i cili kushton më pak se pagesa”, shprehet Boçi. Postimi i plotë: TË GRABISËSH ME EKSELENCË Mos u habisni! Kjo u ka ndodhur prindërve të nxënësve ekselentë..

Do ta marrë Kadastra për zyrat e reja, nxirren me polici ushtarake tetë familje nga banesat

Plot tetë familje dhe disa biznese të vendosura pranë ish- shtëpisë së oficerëve në Vlorë, po largohen nga godinat në të cilat po qëndronin. Për largimin e banorëve ka ndërhyrë edhe Policia Ushtarake ndërsa ndaj tyre nuk është dhënë alternativë për t’u strehuar. Mësohet se godina i ka kaluar Kadastrës për shkak se do bëhen zyrat e reja. Familjarët jetonin.

“Lekët, lekët, më pas nxorën pistoletën”, flet gruaja që u plagos nga grabitësit në Allias

Zbardhet dëshmia para oficerëve e Afërdita Lazes, e plagosura mbrëmjen e djeshme në shtëpinë e saj nga dy persona me maskë që tentuan të grabisnin banesën. “Ishim në dhomë, dëgjuam një zhurmë. Dëgjuam vajzën që bërtiti ‘kush është aty’. Pasi dëgjuam zhurmën doli Petriti të shihte. Petriti u ndesh në korridor me dy veta të maskuar. Dukeshin të rinj, bërtisnin.

Pas propozimit të Vetëvendosjes, Thaçi fton Kurtin në Presidencë

Pas dorëzimit të propozimit nga Lëvizja Vetëvendosje, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi e ka ftuar Albin Kurtin për t’i dorëzuar dekretin presidencal të mandatarit. Sipas njoftimit për media, Thaçi e ka ftuar Kurtin në ora 12:00 në presidencë. “Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, pas pranimit të propozimit të mandatarit për formimin e Qeverisë nga Lëvizja Vetëvendosje, e ka ftuar të.

Albin Kurti: Ende nuk kemi marrëveshje me LDK-në, po presim t’i kthehemi bisedimeve

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka bërë të ditur se edhe pas dorëzimit të emrit për mandatar për kryeministër ende nuk kanë arritur marrëveshje me Lidhjen Demokratike të Kosovës. Kurti përmes një video të publikuar në Facebook, ka bërë të ditur se janë të gatshme për takime të reja me LDK-në, në mënyrë që të gjenden alternativa për arritjen.

‘Çmendet’ shkodrani, bën për spital në mes të lokalit ish-gruan, arrestohet nga policia

Një 27-vjeçar është arrestuar, pasi dhunoi ish-bashkëshorten në lokal. Ngjarja ndodhi në lagjen Vasil Shanto të Shkodrës. Nga strukturat e Komisariatit të Policisë Shkodër, u arrestua në flagrancë shtetasi F. L. 27 vjeç, banues në lagjen Liria, Shkodër. Arrestimi i tij u bë pasi në lagjen Vasil Shanto, Shkodër, në ambientet e një lokali ka ushtruar dhunë fizike ndaj 27.

“Dëmshpërblimet vetëm në letër”, banorët e Floqit protestë para prefekturës: Pas tërmetit shteti na braktisi!

Një grup banorësh nga fshati Floq janë mbledhur përpara prefekturës së qarkut te Korçës në shenjë proteste për shtëpitë e dëmtuara nga tërmeti i 1 Qershorit. Banorët thonë se me të ardhurat e tyre nuk mund të riparojnë shtëpitë e tyre dhe se dëmshpërblimet janë vetëm në letër edhe pse kanë kaluar tetë muaj. “Kanë kaluar tetë muaj dhe dëmshpërblimin.

Kjo është vila e çiftit Laze, grabitësit kishin informaror të brendshëm: Hynë para se të binte alarmi

Petrit dhe Aferdita Laze ranë pre e një grabitje të armatosur mbrëmjen e djeshme në lagjen Allias të Tiranës. Dy grabitësit e armatosur dhe me maska mësohet se kanë hyrë nga pjesa e pasme e vilës dykatëshe buzë rrugës “Njazi Meka”. Grabitësit janë zbuluar nga vajza e 17 vjeçe e familjes e cila ka njoftuar prindërit. Autorët, përveç se e.

DOKUMENTI/ Vetëvendosja propozon Albin Kurtin për kryeministër

Lëvizja Vetëvendosje, këtë të hënë përmes një letre dërguar presidentit të vendit Hashim Thaçi, ka propozuar kryetarin e saj Albin Kurti për mandatar të Qeverisë. Nominimi i Kurtit si kryeministër vjen edhe pse akoma negociatat për koalicion mes VV. Dhe LDK-së kanë ngecur. Të dy palët, aktualisht janë barrikaduar në qëndrimet e tyre, ndërkohë që takime të reja ndërmjet tyre.