X
Berisha: Drejtori i policisë së Fierit aksidentoi qytetarin, por ngjarja u fsheh

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar mesazhin e një qytetari dixhital që akuzon drejtorin e policisë së Fierit, Andon Marko se ka aksidentuar për vdekje një qytetar. Sipas Berishës ministri Lleshaj dhe drejtori i përgjithshëm i policisë Ardi Veliu po e fshehin ngjarjen. Policia e Shtetit kanë mohuar kategorikisht denoncimin e publikuar nga Berisha. POSTIMI I BERISHËS Narkokomisari Famoz Andon Marko.

Italia dhe Malta propozojnë në BE qendër emigrantësh në Shqipëri dhe Tunizi

Tension në Helsinki midis vendeve të BE-së për çështjen e emigrantëve. Nga njëra anë Italia dhe Malta dhe nga ana tjetër Gjermania dhe Franca, dallimet e të cilave mbeten të mëdha. Matteo Salvini, ministri i Brendshëm i Italisë, këmbëngul që të krijohen pritjeje për emigrantët në Shqipëri dhe Tunizi. Ai i konsideron si vende të sigurta për pritjen e emigrantëve..

Sherr në lokal, 50 vjeçari goditet me thikë. Policia po kreh zonën për arrestimin e autorit

Një 50 vjeçar ka mbetur i plagosur me armë zjarri pasditen e sotme në fshatin Qafëzez të Korçës. Policia lokale bën me dije se ngjarja ka ndodhur në ambientet e një lokali, pas një grindjeje për motive të dobëta. Po punohet për arrestimin e autorit të dyshuar të ngjarjes. Njoftimi i policisë: Më datë 18.07.2019, në fshatin Qafëzez, në ambjentet.

‘Narkotrafikantët i kanë partnerë’/ Ish-deputeti: Ja pse Taulanti ashpërson Kodin Penal ndaj protestuesve

Ish-deputeti demokrat, Klevis Balliu, në një shënim në profilin e tij në facebook duke komentuar vendimin e sotëm të socialistëve që kërkojnë të ashpërsojnë sanksionet penale ndaj personave që protestojnë, shkruan se këta nuk ashpërsojnë Kodin Penal ndaj Taulantit që vjedh buxhetin e shtetit, apo kundër hajdutëve të votave dhe kundër narkotrafikantëve, kjo sepse këta vrasësit, narkotrafikantët dhe hajdutët i.

Kuvendi miraton koncesionin e “rrugës së floririt”, 258 milionë euro për 17 Km të Milot-Balldren

Kuvendi ka miratuar dy kontratat koncesionare për rrugët Orikum – Llogara dhe Milot – Balldren me shumicë të thjeshtë votash. Për koncesionin e të ashtuquajturës ndryshe si “rruga e floririt” ku 17 km nga Miloti në Balldre do të kushtojnë 258 mln euro, shkuan 78 vota pro, 26 kundër dhe 4 abstenim. Kontrata koncesionare PPP lidhet ndërmjet Ministrisë së Infrastrukturës.

‘Teatri do mbrohet pa kompromis’/ PD thirrje Ramës: ‘Hiq dorë sa nuk është vonë’

Kryetari i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi, i ka bërë thirrje Ramës të heqë dorë menjëherë nga shembja e Teatrit Kombëtar, pas urdhërit të sotëm të Ministrisë së Kulturës për heqjen e materialeve nga ky institucion. Këlliçi shkruan se Teatri do të mbrohet me çdo kusht, edhe me gjak po të mundet,pa asnjë kompromis. ‘Mëngjesin e sotëm Ministria.

Pas Serbisë, Gjenerali Tod Wolters, vizitë në Kosovë

Komandanti i lartë i Forcave Aleate të NATO-s për Evropë, gjenerali amerikan, Tod Wolters, qëndroi për një vizitë në Kosovë, gjatë së cilës takoi udhëheqësit e institucioneve politike dhe ushtarake të Kosovës. Vizita e gjeneralit Wolters, i cili në muajin maj bëri betimin si komandanti më i lartë i forcave aleate në Evropë, pasoi ato në Bosne e Hercegovinë dhe.

Miratohen ndryshimet në Kodin Penal dhe ligji për mbrojtjen civile

Kuvendi ka miratuar me 96 vota pro ndryshimet në Kodin Penal. Ndërkaq 11 deputetë kanë votuar kundër dhe dy abstenuan për këto ndryshime. Po kështu parlamenti ka miratuar me 90 vota pro dhe 8 kundër edhe projektligjin për Mbrojtjen Civile. Në seancë janë miratuar edhe ndryshimet në ligjin për statusin e gjyqtarëve me 106 vota pro, 1 kundër. Koncesioni Orikum-Dukat.

Kontrolle ‘blic’ në Elbasan, Policia zbërthen zonën ku u bë modifikimi i furgonit për grabitjen e Rinasit

Kontrolle policore janë zhvilluar në magazina, servise dhe varreza makinash për të konstatuar lëndë narkotike. Nga kontrollet bëhet me dije se nuk është gjetur asgjë. Aksioni është zhvilluar në fshatin Karakullak njësia administrative Bradashesh, në zonën ku u bë modifikimi që përdorën për grabitjen e Rinasit. Ende nuk dihet nëse aksioni ka lidhje me ngjarjen e Rinasit, apo është aksion.

SHBA ndërpret programin e avionëve F-35 për Turqinë

Shtetet e Bashkuara kanë ndërprerë pjesëmarrjen e Turqisë në programin e avionëve luftarakë F-35. Vendimi, i njoftuar të mërkurën, vjen si përgjigje ndaj blerjes nga Turqia të sistemit rus S-400 për mbrojtjen nga raketat. Shtëpia e Bardhë tha në një deklaratë se pranimi i sistemit S-400 nga Turqia minon angazhimet e saj ndaj NATO-s. Por zyrtarët gjithashtu thanë se Turqia.