X
Çështja ‘Babale’, Prokuroria kërkon që tre të pandehurit të shpallen fajtorë, ja sa vite burg rrezikojnë

Prokuroria ka kërkuar sot 1 vit e 6 muaj pezullim nga funksionet politike dhe 3 vite shërbim prove për ish-deputetin e PD-së Ervin Salianji në lidhje me audio-përgjimin për çështjen ‘Babalaja’, ku u fajësua për trafik droge vëllai i ish-ministrit të Brendshëm Xhafaj, Agron Xhafaj. Prokurori i çështjes, Kol Hysenaj ka kërkuar dënimin me 3 vite e 6 muaj burg.

Meta publikon VIDEO-n: Ju ftoj ta ndiqni me vëmendje dhe durim

Ashtu sikundër paralajmëroi në prononcimin për mediat, Presidenti Ilir Meta publikon në rrjetet sociale videon lidhur me padinë e ngritur ndaj kreut të KED-së, Ardian Dvorani. Presidenti i Republikës Ilir Meta dha sot dëshminë e tij në Prokurorinë e Tiranës për afro 50 minuta, i shoqëruar nga këshilltari ligjor Bledar Dervishi dhe zëdhënësi i tij Tedi Blushi. Sipas Kreut të.

Drafti i PS-së për Kushtetuesen/ Meta i kthen përgjigje Ruçit: Nuk provokohem nga cicmice të tilla, unë jam në mision

Pas draftit të PS-së lidhur me propozimet ligjore për procedurën e betimit të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese ka reaguar edhe Presidenti Ilir Meta. Meta është shprehur se Presidenti nuk provokohet nga cicmice të tilla, pasi është garant i Kushtetutës së vendit. “Presidenti i Republikës, nuk është në punë, nuk është as në detyrë, por është në mision dhe nuk provokohet.

FOTO/ Në kërkim të një jetë më të mirë, katër sirianë përfundojnë në Dardhë

Edhe pse sot në fshatin turistik të Dardhës janë regjistruar reshjet e para të dëborës duke ulur ndjeshëm temperaturat, kjo nuk i ka penguar refugjatët nga Siria të kalojnë në këto anë. Fshati i Dardhës shihet nga emigrantët e paligjshëm si një nga stacionet për të hyrë në Shqipëri e më pas të shërbejë si një rrugë kalimi drejt shteteve.

“Një nga 14 veprat e rrezikuara në Europë”, Teatri Kombëtar përfshihet në listën e ‘Europa Nostra’

Teatri Kombëtar renditet në listën e 14 vendeve që janë më të rrezikuara gjatë vitit 2020 nga Europa Nostra. Kjo organizatë zhvilloi një konference për shtyp sot bashkë me përfaqësuesit e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar, ku ndër të tjera tha se Teatri Kombëtar është vepër që nuk duhet shembur! Deklarata e Plotë: Teatri Kombëtar i Shqipërisë përfshihet në.

Meta: Sa të shkoj në zyrë del video e parë për Ardian Dvoranin

Presidenti Ilir Meta pas marrjes në pyetje nga Prokuroria e Tiranës për padinë ndaj kreut të KED-së, ka deklaruar se sapo të shkojë në zyrë do të autorizojë zëdhënësin e tij Tedi Blushin, që të nxjerrën videon e parë për Ardian Dvoranin. Meta është shprehur se kjo çështje ka shkelje flagrante dhe se Presidenti i vendit ka si qëllim mbrojtjen.

Padia për Dvoranin/ Meta: Prokuroria të bëjë punën e saj me profesionalizëm dhe durim

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dhënë dëshminë e tij në Prokurorinë e Tiranës për afro 50 minuta, i shoqëruar nga këshilltari ligjor Bledar Dervishi dhe zëdhënësi i tij Tedi Blushi. Pas daljes nga prokuroria, Meta është ndalur për mediat. I pyetur se çfarë ka dorëzuar në prokurori, referuar çantës së zezë të këshilltarit të tij, Meta deklaroi se ka.

Paketa Antishpifje, Media insiston: Qeveri tërhiqu, mos kufizo lirinë e shprehjes

Organizatat e shoqërisë civile i kanë bërë thirrje qeverisë të tërheqë dy projektligjet që i janë propozuar Kuvendit, të prezantuara publikisht si Paketa Antishpifje. Gjithashtu edhe Kuvendit të Shqipërisë që, në rast se qeveria nuk i tërheq këto projektligje, t’i rrëzojë ato menjëherë. Në një deklaratë të Këshillit Shqiptar të Medias, thuhet se “rëndësia që ka liria e shprehjes në.

Paketa anti-shpifje/ Federata Eurpiane e Gazetareve thirrje qeverisë për rrëzimin e pr.ligjeve mbi median online: Ndikim negativ në lirinë e shprehjes

Federata Ndërkombëtare e Gazetareve IFJ dhe Federata Eurpiane e Gazetareve EFJ i bëjnë thirrje parlamentit të rrëzoje dy p/ligjet mbi mediat, të propozuara nga qeveria. Sipas reagimit të IFJ dhe EFJ, propozimet nuk janë në përputhje me praktikat më të mira të vetë-rregullimit dhe do të kishin një ndikim negativ në lirinë e shprehjes në Shqipëri. REAGIMI I PLOTË I.

Emrat/ KLGJ miraton listën, kush do të jenë gjyqtarët që do merren me mediat

Sot, në datën 10.12.2019, Këshilli i Lartë Gjyqësor zhvilloi mbledhjen e radhës, e në zbatim të nenit 91§3 të Ligjit 115/2016 “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë”, vendosi caktimin në pozicionin e Gjyqtarit për Mediat, gjyqtarët e mëposhtëm: Vojsava Osmanaj – juridiksioni i Apelit Shkodër Edlira Petri – juridiksioni i Apelit Tiranë Desart Avdulaj – juridiksioni i Apelit.