X
Infektohet me koronavirus 62-vjeçari në Elbasan, pronar i një biznesi

Konfirmohet një tjetër rast me COVID- 19 në qytetin e Elbasanit. Bëhet fjalë për një 62-vjeçar nga lagjia 11 Nëntori. Ende nuk dihet asgjë më shumë konkretisht, por deri më tani thuhet se ka në pronësi një biznes. Grupi epidemiologjik është duke studiuar rastin për të bërë të mundur identifikimin e personave të afërt që mund të jenë infektuar dhe.

Koronavirusi “hap” qelitë, dalin nga burgu i Burrelit 21 të burgosur

Në kuadër të masave të marra ndaj përhapjes së Covid-19 dhe zbatimit të aktit normativ për amnistinë e të burgosurve, ka nisur këtë të shtunë nxjerrja e tyre nga qelitë. Mësohet se 21 të burgosur në burgun e sigurisë së lartë në qytetin e Burrelit janë dërguar në banesë këtë të shtunë. Të burgosurit që përfitojnë nga kjo amnisti do.

EMRI/ Makina përplaset me motorin, humb jetën 65 vjeçari

Një person ka humbur jetën në Shkodër, pasi motori me të cilin udhëtonte është përplasur nga një automjet. Aksidenti ka ndodhur në aksin rrugor Shkodër-Velipojë. Viktima është identifikuar si shtetasi Pjeter Vasili, 65 vjeç. Policia ka nisur hetimet për zbardhjen e shkakut të këtij aksidenti. Shkodër/Informacion Paraprak Më datë 04.04.2020, ora 09:50, në fshatin Velipojë, ka ndodhur një aksident rrugorë,.

Shërohen edhe tre infermierë të prekur nga koronavirusi, Manastirliu jep detaje

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nëpërmjet një postimi në faqen e saj në Facebook, ka ndarë lajmin e mirë se janë shëruar tre infermierë të prekur nga COVID-19, pas testit konfirmues. Postimi i Ministres Manastirliu: 🔴#COVID-19 Lajm i mirë🙏🏼 Edhe 3️⃣ infermierë janë shëruar Shkon në 1️⃣8️⃣ numri i personelit mjekësor të #shëruar në Tiranë, Durrës, Lezhë.

“Po përballet me rrezikun e shembjes”, Basha publikon shkrimin e prestigjiozes evropiane: Teatri Kombëtar Shqiptar, shembulli i arkitekturës moderne!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, publikon shkrimin e organizatës prestigjioze “Europa Nostra” dhe Institutit të Bankës së Investimeve Evropiane, të cilat e listojnë Teatrin tonë Kombëtar mes shtatë monumenteve më të rrezikuara në Europë që duhen mbrojtur. Basha shkruan në “Facebook” se “Ruajtja dhe restaurimi i Teatrit Kombëtar është dhuratë e paçmueshme për brezat. Trashëgimia jonë kulturore është e.

Drejtori i Burgut të Rrogozhinës infektohet me koronavirus

Mëngjesin e sotëm është konfirmuar me koronavirus edhe Drejtori i Burgut të Rrogozhinës së bashku me një nga specialistët e kësaj drejtorie, pas juristit të burgut, ABC News njoftoi se tamponët i janë marrë gjashtë personave, punonjës të këtij burgu, përkatësisht; drejtorit, juristit dy specialistëve dhe dy mjekëve. Tashmë rezultuan tre të infektuar që janë vetëkarantinuar në banesat e tyre.

“Sjellja e kryeministrit me pronën është armiqësore”, Çupi: Rama duhet të subvencionojë qiratë

“Në vend të sjelljes antikushtetuese dhe armiqësore me pronarët, Rama duhet të veprojë të paktën një herë në jetë si kryeministër i përgjegjshëm. Shtyrja e qerasë nuk ndihmon asnjërën palë. Kështu gjykon Dhurata Çupo, politikania e PD, në një deklaratë publikuar sot në Facebook. Sipas znj. Çupi, Edi Rama duhet të subvencionojë qiratë. Në mesazhin e saj në Facebook, Çupi.

Koronavirusi, OBSH: Çfarë duhet të keni parasysh tani që rrini në shtëpi

Instituti i Shëndetit Publik përcjell rekomandimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, për ata që po punojnë nga shtëpia në këtë periudhë krize nga koronavirusi. Rekomandohet që të mos neglizhoni aktivitetin fizik edhe në kushte shtëpie, për të rriturit e fëmijët. Ndërsa alternojeni me pushime të shkurtra herë pas here qëndrimin ulur.

Abuzonin me çmimet e ushqimeve, procedohen nëntë tregtarë

Është ndalur në Durrës policia në operacionin kundër informalitetit, për parandalimin dhe goditjen e rasteve të abuzimit me çmimet e produkteve ushqimore, duke përfituar nga situata e koronavirusit. Nga kontrollet e shtuara janë evidentuar dhe proceduar penalisht 9 shtetas, nga këta: 3 tregtarë që tregtonin mallra agroushqimore me shumicë dhe 6 tregtarë të tregtonin artikuj me pakicë. Specialistët për Hetimin.

Nga sot në orën 13:00 deri të hënën në 05:00, askush nuk do të lejohet të dalë nga shtëpia

Nga ora 13:00 e ditës së sotme deri në 05:00 të mëngjesit të së hënës, askush nuk lejohet të dalë nga shtëpia. Ky njoftim u rikonfirmua ditën e djeshme nga kryeministri Edi Rama. Gjatë fundjavës do të jenë në terren vetëm ushtria dhe Policia. Çdo aktivitet, përfshirë këtu edhe farmacitë dhe supermarketet do të jetë mbyllur. Nga e hëna hyn.