X
Raporti i DIA-s për parlamentin italian: Mafia shqiptare, më e rrezikshmja

Sekuestrimet dhe konfiskimet e bëra në Itali nga Drejtoria Investigative Antimafia (DIA) më 2018 janë rritur respektivisht 400% e 1000% krahasuar me vitin 2017. Të dhënat janë bërë të ditura në Relacionin që DIA i ka dërguar parlamentit për gjysmën e dytë të vitit të kaluar. ‘Mafia e re sipërmarrëse adopton modele manaxheriale për administrimin e burimeve. Këtu hyjnë në.

Manovra skandaloze – Gjykata e Durrësit rishqyrton mandatin e kryebashkiakes së rrëzuar

Partia Socialiste, me një manovër antiligjore ka bërë kërkesë në Gjykatën e Durrësit, për të marrë mandatin e kryebashkiakes së zgjedhur Valbona Sako. Ky veprim vjen pas vendimit të gjyqtares Mimoza Margjeka dy ditë më parë. Gjykatësja nuk i dha mandatin kandadites socialiste, pasi vlerësoi se zgjedhjet e 30 qershorit ishin të paligjshme, pasi në to kishte marrë pjesë partia Bindja Demokratike.

Tronditëse, 5 djem në Durrës përdhunojnë duke e lidhur në tarracën e shkollës vajzën 8-vjeçe

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Durrës, ku një vajzë vetëm 8 vjeçe është përdhunuar në grup nga 5 djem. Mësohet se ngjarja e rëndë ka ndodhur 2 javë më parë në ambientet e shkollës 9-vjeçare ““Myslim Hida”, në zonën e Arapajt në Durrës. Burimet bëjnë me dije se vajza është lidhur dhe veprimet janë kryer në tarracën e.

Rilindja nuk ndalet , kosto 15 milionë euro kilometri i rrugës që miratoi në Kuvend

Pavarësisht thirrjeve paralajmëruese të FMN-së dhe Komisionit Europian, Partia Socialiste miratoi në Kuvend dy kontratat koncesionare të Partneritetit Publik-Privat për ndërtimin e dy segmenteve rrugore, Milot-Balldren dhe Orikum-Dukat. Parlamenti dje nuk vuri në dyshim negociatat qeveritare me dy biznese private dhe miratoi rreth 260 milionë euro (pa TVSH) për ndërtimin e dy rrugëve.  Me miratimin nga Kuvendi, firma “ANK” do.

Basha: Sapo të vijmë në pushtet, operacion i padëgjuar për koncesionet dhe zyrtarët, asnjë nuk do shpëtojë

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka deklaruar se që në ditën e parë që do të vijnë në pushtet do të hetojnë zyrtarët, kontratat koncesionare apo entet që sipas kanë vjedhur paratë e shqiptarëve. Politikat kriminale të Ramës por vrasin edhe politikën. Sot e gjithë kupola e PS-së është e kapur nga krimi. Nga vjedhja e zgjedhjeve tek çdo veprimtari.

Kandidati për kryeprokuror, Olsian Çela, kalon në “sitën” e Vetting-ut

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit (KPK) do të zhvillojë një seancë dëgjimore me prokurorin pranë Prokurorisë së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, Olsian Çela, i cili është njëherësh edhe kandidat për Prokurorinë e Përgjithshme. Trupa gjykuese përbëhet nga Lulzim Hamitaj, në cilësinë e kryetarit, anëtarja Brunilda Bekteshi dhe relatori Ilia Komici. Prokurori do të përballet me procesin e.

‘Skuthlliqet e Lali Erit dhe Edi Ramës’, Neritan Liçaj i prerë: Asnjë shans që Teatri Kombëtar të shembet

Teksa është bërë më intesive lufta për mbrojtjen e godinës së Teatrit Kombëtar, artistët janë edhe më të vendosur për të rezistuar, qoftë edhe duke u përplasur fizikisht me punonjësit e policisë apo IKMT-së. Pas një nate pa gjumë të kaluar në sheshin e Teatrit, Neritan Liçaj ka qenë në studion e Fax Neas, ku ka rikonfirmuar qëndrimin e artistëve.

KPK cënoi vlerësimin profesional të magjistratëve duke keqpërdorur referimet disiplinore

Me 7 qershor Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi të konfirmojë në detyrë prokurorin e Prokurorisë për Krime të Rënda, Ened Nakuçi, por në të njëjtën kohë vendosi ta referoi magjistratin  për katër cënime të dyshuara të disiplinës dhe etikës në organin kompetent. Madje në vendimin e zbardhur, trupa gjykuese e kryesuar nga Xhensila Pine, me relator Roland Ilia dhe.

Kriza poltike/ Thirrja e Metës: Rikthimin urgjent në shinat e demokracisë dhe shtetit ligjor

Mbështetja që Sllovenia i ka dhënë Shqipërisë, është një inkurajim në përpjekjet e Shqipërisë për të kapërcyer krizën e rëndë politike ku ndodhet vendi. Kështu u shpreh Presidenti Ilir Meta në një takim lamtumire me Ambasadoren e Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë të Republikës së Sllovenisë në Shqipëri, Lea Stançiç. Duke e falënderur për përkrahjen e dhënë nga Sllovenia në rrugëtimin e.

Sherri me armë në Laprakë, policia zbardh ngjarjen, në kërkim 27-vjeçari

Për sherrin me armë zjarri që ndodhi mbrëmjen e djeshme në Laprakë, policia ka zbardhur ngjarjen. Sipas policisë mbrëmë  në rrugën “Lord Bajron” ka pasur një konfliktit të çastit mes shtetasit M. J dhe A.S 27-vjeç, i cili ka qëlluar një herë me armë zjarri pistoletë pa shkaktuar pasoja. Ky i fundit është shpallur në kërkim nga policia. Njoftimi i.