X
“Babai i kishte mbuluar fëmijet me trup”, drama pas tërmetit 6.8 rihter në Turqi

Një tërmet i fortë është regjistruar pasditen e sotme në Turqi. Nga të dhënat e para tërmeti është regjistruar me madhësi 6.8 i shkallës Rihter, ndërsa dëmet janë të mëdha. Nga pamjet e publikuara nga mediat vendase, shihet se tërmeti i fuqishëm ka shembur pallate, po ashtu raportohet për viktima, pamjet janë rrëqethëse dhe kanë tronditur gjithë rajonin. Siç shihet.

Turqi/ Pas tërmetit të fortë me magnitudë 6.8 ballë, një zjarr i madh përhapet në disa ndërtesa të shkatërruara (VIDEO)

Ndërsa numri i viktimave nga tërmeti në Turqi vazhdon të rritet, krahas shkatërrimeve, skuadrat e emergjencave po përballen edhe me zjarre të fuqishme nëpër ndërtesa. Mediat turke po transmetojnë pamje nga një pallat i tëri në flakë. Zjarri në ndërtesë shpërtheu menjëherë pas lëkundjes së fortë me magnitudë prej 6.8, e pasuar nga disa tërmete të tjera. Mediat turke bëjnë.

E fundit/ Konfirmohen dy persona të prekur nga virusi vdekjeprurës në Francë

Franca deklaron se, ka konfirmuar dy raste pozitive të koronavirusit, ka njoftuar ministri i shëndetësisë. Është hera e parë që virusi vdekjeprurës është konfirmuar se ka infektuar njerëz në Evropë. Virusi, i cili e ka origjinën nga Wuhan, në Kinë, ka vrarë 26 njerëz dhe ka infektuar më shumë se 800. Shumica e rasteve kanë qenë në Wuhan, ku virusi.

Tërmeti në Turqi, ministri konfirmon katër viktima

Të paktën katër njerëz u vranë, dy të tjerë u plagosën pas një tërmeti masiv me një madhësi 6.8 ballë që tronditi provincën lindore turke të Elazıg, të premten në mbrëmje. Sipas Autoritetit të Turqisë për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), tërmeti goditi qarkun Sivrice të Elazıg në 17:55 nga një thellësi prej 6.7 kilometra. Menjëherë pas tërmetit fillestar,.

Kokaina, shqiptarët të tretët/ Raporti i OKB, rritet numri i përdoruesve të drogave të forta

Zyra e Kombeve të Bashkuara, për drogën dhe krimin, e rendisin Shqipërinë në vendin e tretë me 2.5% të përdoruesve të kokainës ose që së paku kanë e provuar një herë në jetën e tyre, pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Mbretërisë së Bashkuar. Të dhënat e fundit për Shqipërinë, janë të vitit 2014, ndërsa për SHBA dhe Mbretërinë.

Aksident në Elbasan, humb kontrollin e motoçikletës dhe përplaset me mbrojtësen metalike të rrugës, plagoset 45-vjeçari

Një aksident është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin Elbasan-Papër, ku raportohet për një person të plagosur. Burime zyrtare nga policia bënë me dije se i plagosur ka mbetur një 45-vjeçar, i cili ishte duke drejtuar një motoçikletë. Nga të dhënat paraprake mësohet se motori ka dalë nga rruga dhe është përplasur me mbrojtësen metalike. I plagosuri është transportuar me.

‘E gjeta në një batanije mes këmbëve të ish-bashkëjetuesit’/ Zbardhet e plotë dëshmia e nënës që rrahu të bijën

Gjykata e Sarandës ka lënë në burg, Elisabeta Mitën, nëna që u denoncua për dhunën ndaj vajzës 13-vjeçare. Gazetari i abcnews.al Silvi Sulaj ka siguruar dëshminë e zbardhur që Mita ka dhënë në gjykatë, ku fajësonte ish-bashkëjetuesin e saj, Arjan Mekollari me të cilin ka një djalë 5 vjeç. 41-vjeçarja në dëshminë e saj thekson se në lidhje me marrëdhënien.

Presidenti Meta takon përfaqësues të bashkësisë izraelito-shqiptare: Ngritja e Muzeut të Historisë Hebraike në Vlorë, hap i rëndësishëm

Presidenti Ilir Meta, i pranishëm në Izarel në kuadër kuadër të pjesëmarrjes në Forumin e 5-të Botëror për Holokaustin, është takuar edhe me përfaqësues të bashkësisë izraelito-shqiptare, që jeton dhe punon prej dekadash në Shtetin e Izraelit. Presidenca njofton se Presidenti Meta i falënderoi ata për kontributin e tyre për forcimin e marrëdhënieve midis dy vendeve dhe popujve tanë. Kreu.

Hapa në luftën kundër korrupsionit/ Mehmetaj ironi me Ramën: Rroftë Lideri ynë global

Organizata ndërkombëtare ‘Transparency International’ publikoi Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2019, ku Shqipërinë e rendit në vendin e 106 me 35 pikë, duke humbur kështu 7 pozita nga viti i kaluar. Lidhur me këtë publikim reagon edhe ish-deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj. “Sipas Transparency International, Shqipëria renditet e 106 në perceptimin për korrupsionin, duke humbur 23 vende krahasuar.

VIDEO/ Merr flakë makina në Tiranë

Një makinë është përfshirë nga flakët në zonën e Ali Demit në kryeqytet. Ngjarja ka ndodhur vetëm pak minuta më parë ndërsa në vendin e ngjarjes ka mbërritur edhe zjarrfikësja e cila momentalisht po merret me shuarjen e flakëve. Ngjarja ka ndodhur në një zonë të banuar dhe rrethuar nga pallatet ndërsa mbërritja e Policisë pritet të hedh më tepër.