X
Fjalimi me gafa të tmerrshme, reagon deputetja Halilaj: Gabimet janë për njerëzit, kisha problem me syrin…

Deputetja e opozitës së re, Majlinda Halilaj, është bërë objekt i shumë komenteve ditën e sotme, pasi fjalimi i saj në Parlament, përmbante gafa të tmerrshme gjuhësore, ishte i pakuptueshëm dhe fjalët ishin gjymtuar deri në pikën që nuk kishin kuptim. Më në fund deputetja ka reaguar dhe e ka justifikuar këtë performancë skandaloze, me një problem që ka me.

Skandali/ Dy kontejnerë nga Ekuadori u zhdukën në portin e Durrësit

Porti i Durrësit është në gjendje alarmi që prej datës 20 shtator pas mbërritjes së katër kontejnerëve në të cilët kokaina ishte zëvendësuar me oriz në portin e Pireut. Dy prej ngarkesave i kishin shpëtuar kontrolleve me skaner, ndërsa dy të tjerat janë shënuar me sinjal të kuq vetëm pas arrestimit të personave që morën pakot e mbërritura nga Greqia..

“Ne jemi këtu, po kapemi për flokësh! Shqiptarët do të mbeten pa rroga”

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi mendon se mos hapja e negociatave është vetëm për faj të qeverisë. Sipas saj opozita prej kohësh ka kërkuar një pakt kombëtar për integrimin, por kjo nuk është dëgjuar nga qeveria. “Pakti kombëtar është shumë i thjeshtë. Ne si LSI, por edhe zoti Basha, është diskutuar dhe me ndërkombëtarët. E vetmja negociatë që kërkohej ishte.

Franca vë veton, nuk hapen negociatat. Kundër Shqipërisë edhe Holanda e Danimarka

Vetoja e Francës bllokon hapjen e negociatave për anëtarësim në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duke vënë në dyshim të gjithë procesin e zgjerimit europian. Mediat më në zë italiane shkruajnë se Shqipërisë nuk do i hapenj negociatat as këtë vit. Mediat e njohur italiane “TgCom” shkruan se Franca ka vendosur “veton” duke bllokuar kështu hapjen e negociatave.

“Ka fëmijë që qajnë. Jemi të traumatizuar”, nisen ekskursion me kopshtin nga Kavaja në Pogradec, autobusi prishet, shoferi i braktis

Katër orë në rrugë me fëmijë nën 6 vjeç. Kjo është ajo që i ka ndodhur një grupi edukatorësh të një kopshti në Kavajë që janë nisur për një ekskursion në Pogradec por që ka përfunduar në traumë. Në kthim nga Pogradeci, autobusi me të cilin udhëtonin rreth 60 persona, fëmijë, mësues, prindër të fëmijëve është prishur dhe shoferi është.

Malltezi: Masakra e pyjeve në Librazhd, Taulant Balla nuk kursen as fshatin e tij

Anëtari i Kryesisë së PD-së, Jamarbër Malltezi vijon me denoncimet e tij, për shkatërrimin e mjedisit. Ai ka postuar foto dhe video nga “skena e krimit” dhe sjell si shembull vetë fshatin e origjinës të kryetarit të Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla. Sipas tij, policia njofton banditët te fshihen në pyll kur vijnë t’i monitorojnë, ndërsa nuk heziton të.

Rama sulmon Bushatin: I papunë dhe i painformuar. Bushati: Më mirë i papunë se të ulem me drogaxhinjtë…

Në një intervistë për “Open” në Top Channel, Rama u përfshi në debate edhe me gazetarin Andi Bushati, duke e cilësuar të papunë dhe të painformuar. Rama: E kam bërë këtë debat drejtpërdrejtë me Presidentin e Francës. Ai i flet popullit francez në funksion të asaj që po bën dhe që lidhet me ta. E para nuk ka lidhje fare.

Ngjarja në Kavajë/ Flet nëna e Bledar Toçit: E vërteta e fotos me Dritan Hoxhollin

Vrasja e 10 tetorit në Kavajë tronditi mbarë opinionin publik. Një ngjarje komplekse dhe me shumë enigma. Tre burra ndodheshin në shtëpinë e Marsida Qatjes, një nënë me tre fëmijë dhe bashkëshortin në burg. Pas mesnate aty shkon një burrë i katërt që mbeti i vrarë gjatë shkëmbimit të zjarrit. Për vrasjen është arrestuar Bledar Toçi, i cili me armën.

Votohet ligji që e bën Ramën pronar të të gjitha trojeve në bregdet

Parulla elektorale “të gjithë tepsinë vetëm për vete” e fushatës së Rilindjes në 2017-ën tashmë ka marrë edhe formë ligjore. Edi Rama është bërë pronari i vetëm i të gjitha tokave me vlerë miliarda euro të bregdetit shqiptar. Për këtë ai ka miratuar në Kuvend ligjin për Korporatës së Investimeve. Ligji problematik mori 77 vota “pro”, vetëm 19 vota “kundër”.

Karvani drejt Britanisë/ Policia spanjolle bastis “kampin” me 34 shqiptarë në portin e Bilbao. Ishin në kushte të rënda. Shihni pamjet

Plot 34 shqiptarë janë zbuluar nga Policia Kombëtare e Spanjës në bashkëpunim me Autoritetin Portual të Bilbao, të cilët qëndronin në kushte aspak njerëzore nëpër çadra. Individët jetuan në 19 tenda të instaluara në pika të ndryshme në pjesën e brendshme të portit, “pa kushtet minimale të shëndetit dhe higjienës”. Vendbanimet e “shpërndara dhe të fshehura në mënyrë strategjike” ishin.