X
Situata me Gjykatën Kushtetuese/ Reagon PD, Bardhi: Rama shkeli Kushtetutën dhe ligjin

Në përgjigje të interesit të gazetarëve mbi çështjen e Gjykatës Kushtetuese, në emër të Partisë Demokratike të Shqipërisë, Sekretari i Përgjithshëm Gazment Bardhi, ka këtë reagim: Lidhur me debatin për Gjykatën Kushtetuese, rikonfirmojmë qëndrimin se Edi Rama po tenton të kapë e kontrollojë politikisht Gjykatën Kushtetuese. Kjo cënon besimin e qytetarëve tek Reforma në Drejtësi. Kjo është në kundërshtim me.

“Zëdhënësi im është shantazhuar”, Meta: Shpresoj të jetë lojë e Rilindjes por mjerë ata diplomatë që …

Zëdhënësi i presidentit Ilir Meta, Ted Blushi është shantazhuar nga një ambasadë e huaj në Tiranë. Ky fakt është bërë i ditur nga kreu i shtetit. Përmes një postimi në ‘Facebook’ Meta thekson se shtantazhi për shkak të detyrës ndaj Blushit ka ardhur pas një postimi që ky i fundit kishte bërë në rrjetet sociale, ku i kërkohej që të.

Lefter Maliqi: Ja kush e rrëzoi Besnik Muçin, gjyqtarin që dënoi bandën më famëkeqe!

Deputeti Lefter Maliqi ka dalë në krah të gjyqtarit Besnik Muçi, i cili u shkarkua sot nga Komisioni i Pavarur i Apelimit, duke thënë se atë e rrëzoi Vettingu i partisë. Në një postim në “Facebook”, deputeti Maliqi shkruan se e habit ky entuziazëm e gëzim për shkarkimin e gjyqtarit Muçi, i cili sipas tij, ka gjykuar e dënuar bandën.

Habit Sandër Lleshaj/ Ankohet në Komision: Paguhem sa roja i homologut kosovar, e mësova në takim me ministrat e Ballkanit

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, në përpjekje për të justifikuar pagat e ulta të pononjësve të Policisë në shqipëri ka treguar edhe rrogën e tij, ndërsa i ka habitur të gjithë kur ka thënë se merr aq sa roja e homologut të tijë në Kosovë. Këtë Lleshaj e ka mësuar në një takim me ministrant e Ballkanit që me sa.

Buxheti për shëndetësisë, PD: S’ka rritje reale, 37 mln Euro shkojnë për 2-3 njerëz që i shërbejnë Ramës

Partia Demokratike me anë të ish-deputeti Bardh Spahia ka reaguar sot në lidhje me buxhetin që parashikohet të ketë ministria e Shëndetësisë vitin e ardhshëm. Në një deklaratë për mediat Spahia u shpreh se nuk ka rrittje reale për buxhetin e shëndetësisë, pasi sipas tij pjesa dërrmuese do të shkojë për të paguar 4 koncesione. Më tej ai shtoi se.

Komisioni i Jashtëm i Senatit miraton Yuri Kim si ambasadore në Shqipëri

Komisioni i Senatit për Marrëdhënie me Jashtë miratoi të mërkurën emërimin e diplomates Yuri Kim për postin e ambasadores së Shteteve të Bashkuara në Shqipëri. Për t’u bërë zyrtar, emërimi i saj duhet të miratohet nga Senati. Komisioni votoi për 15 emërime, përfshirë për të emëruarin për postin e Ambasadorit amerikan në Rusi, John Sullivan. Zonja Kim, ishte emëruar nga.

Video/ Ndjekje si nëpër filma në rrugët e Tiranës, arrestohet 18-vjeçari i “kamufluar” si polic

Policia e Tiranës ka ndjekur për rreth 1 orë në rrugët e kryeqytetit një 18-vjeçar, dhe më pas ka arritur ta arrestojë atë për mosbindje dhe mbajtje pa të drejtë të uniformës. Policia publikon pamjet e aksionit si nëpër filma në rrugët e Tiranës, ku ka arritur ta kapë të riun vetëm pasi ka bllokuar të gjithë rrugën me një.

“Ekzistojnë vetëm dy zgjedhje”, Vasili: Venecia alibi për kapjen e drejtësisë nga Rama. Bllokimi i Kushtetueses, i qëllimshëm!

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, ka reaguar për ngërçin e krijuar në Gjykatën Kushtetuese, ndërsa është ndalur konkretisht tek ideja e propozuar nga Ambasada Amerikane, e cila tha sot se palët duhet t’i drejtohen për opinion Komisionit të Venecias. Me një deklaratë për mediat, Petrit Vasili, thekson se ideja e ‘Venecias’ po përdoret si alibi për kapjen e drejtësisë nga.

Çlirim Gjata: PD nuk komenton shkarkime nga vettingu. Kemi kontestuar standardin e dyfishtë. Dvorani kaloi me 90 mijë euro të pajustifikuara

Sekretari ligjor në Partinë Demokratike Çlirim Gjata ka qenë sot në rubrikën “Opinion” në News24 për të folur për zhvillimet e fundit në vend dhe debatin për Gjykatën Kushtetuese. Ai tha se qëndrimi zyrtar i PD është se nuk komenton vendimet e institucioneve të vettingut për shkarkimet. Gjata theksoi se PD ka kontestuar vendimet e KPK për standardin e dyfishtë.

Sherr në Gjirokastër, plagoset rëndë një person

Një sherr mes dy tepelenasve ka ndodhur në Gjirokastër. Policia njofton se ka mbetur i plagosur rëndë një person, i cili është transportuar me urgjencë drejt Spitalit të Traumës në Tiranë. Njoftimi i policisë Në vendin e quajtur Ish Agjensia e Udhëtarëve Gjirokastër shtetasi E.B, 39 vjeç, banues në Tepelenë, pas një konflikti të çastit ka goditur me grusht shtetasin.