X
Lufta imagjinare e Ramës, edhe sa do të mbajë kurrizi i njerëzve?

Nga Ergys Mërtiri Ekonomistët thonë se Shqipëria do të dojë 3-5 vjet të dalë plotësisht nga kjo krizë. Kjo në fakt mund të ndodhë nëse kemi një qeveri që punon si duhet. Me këtë që kemi, them se duhet të përgatitemi për ditë më të këqija. Shenjat kanë filluar që tani. Paketa e ndihmës ekonomike e dhënë nga qeveria, ishte.

Rama kërkon t’ju vjedhë pronën, t’ju futet në jetën private dhe t’ju fusë në burg nëse protestoni!

Nga Kastriot Islami “Djalli në botë vjen gjithmonë nga injoranca,” shkruante Albert Kamy në librin ‘Murtaja’. Kurse ish-presidenti i SHBA Abraham Linkoln është bërë i famshëm me deklaratën se “ju mund të mashtroni disa njerëz gjatë të gjithë kohës ose të gjithë njerëzit për një kohë të shkurtër, por nuk mund të mashtroni kurrë të gjithë dhe për gjatë gjithë kohës”. Këto.

Varfëria vret më shumë se Pandemia!

Nga Silvana Begaj Mund të mos jemi përgjegjës për situatën në të cilën ndodhemi, por do jemi përgjegjës nëse nuk bëjmë asgjë për ta ndryshuar! Martin L. King Qeveria shqiptare mori masa drastike të menjëhershme për izolimin e Covid-19 dhe këto veprime e vendime kanë qenë të duhura për ruajtjen e shëndetit të qytetarëve. Shumë pak të infektuar, por… a.

Amnistia Fiskale, një Lavatriçe e Madhe e Pastrimit të Parave!

Nga Jorida Tabaku Gënjeshtarët nuk pyesin në jemi në mes të pandemisë, nëse bizneset janë të mbyllura, nëse shqiptarët janë të papunë dhe u mungon e ardhura bazë. Madje gënjeshtarët nuk e kanë problem edhe kur i premtojnë FMN-së se do ta rishohin strategjinë e Amnistisë Fiskale, siç edhe tanimë FMN ka publikuar në raportin e saj. Jo! Ata vazhdojnë.

Rama dhe Veliaj, nuk janë kundër oligarkëve me “Bentley”

Nga Neritan Sejamini Fillimisht, Kryeministri Rama u predikoi me ironi njerëzve të  biznesit të shesin vilat e makinat luksoze për të paguar rrogat e punonjësve. Pastaj, kryebashkiaku Veliaj tregoi zell edhe më të madh: “Shit makinën! Ndihmat janë për punëtorët që të bënë të pasur!” Teoria se është puna e punëtorëve ajo që krijon vlerën e produktit, e cila pastaj përvetësohet padrejtësisht nga.

Edi, mos u mundo ! Nuk bëhesh dot diktator… je qesharak!

Nga Pano Soko S’e kuptoj për çfarë vlen ende fasha orare? Çfarë ka vlejtur deri tani moslejimi i funksionimit të jetës normale për një pjesë të ditës? Përveçse mbyt ekonominë dhe “shuan me gomë” vendet e punës, për çfarë tjetër na vlen? Apo thjesht për të kënaqur egon tiranike të një personi që ka vendosur ta provojë t’i afrohet Enver.

Një arsye përse u zbyth ‘diktatori qesharak’?!

Nga Kastriot Islami Rama është zbythur nga dy urdhra personalë, nga gjobat antikushtetuese dhe ndalimi antikushtetues për izolimin diskriminues të kategorisë së të “moshuarve dhe qytetarëve me shëndet të brishtë”. Arsyen do ta zhvilloj më poshtë. Por qytetarët duhet të mësojnë se kjo zbythje lidhet vetëm me frikën e diktatorit laskar dhe sjelljet e tij qesharake prej një mashtruesi të.

Lakuriqi i natës, që e bëri Edi Ramën të urrejë pushtetin absolut që ka grumbulluar

Edi Rama, gjithë jetën e tij ka punuar në mënyrë sistematike dhe të pandalshme, me të gjitha mjetet, për të arritur pikërisht këtu ku është sot, në krye të vendit, me pushtet absolut dhe me kundërshtarë të dobët që mund t’i shtypë si mizat, kur të dojë. Si çdo politikan tjetër në Shqipëri, ai e ka dashur pushtetin, për të.

Koronavirusi shëtit për qejf të vet…Masat janë idiote ,ose të liga

Nga Ylli Manjani Cili komitet teknik e spjegon llogjikën që pas gati 40 ditëve izolim ekstrem, ka të infektuar të rinj dhe nga qytete të tjera përveç Tiranës e Durrësit?! Jo për gjë po kur dëgjoj dhe mjekë që thonë se masat e Kryeplakut e ndaluan përhapjen, më vjen për të vjellë! Ja sa bukur e kanë ndaluar përhapjen! Përditë.

Ja kush e detyron Edi Ramën, që të mos e rritë numrin e testimeve

Nga Klodian Tomorri Përgjatë javëve të fundit Edi Rama është kritikuar se ka shkelur papushim mbi Kushtetutën, ligjet dhe të drejtat themelore të qytetarëve. Megjithatë, në Shqipëri ekziston ende një ishull pavarësie, i cili i ka qëndruar ndaj agresionit juridik të kryeministrit. Ai është Komiteti Teknik i Ekspertëve, që drejton Mira Rrakacolli me Albana Ficon. I pyetur një ditë më.