X
Në kulmin e krizës, qeveria po merr borxh për Teatrin e ri

Nga Klodian Tomorri Bashkia e Tiranës sapo ka nisur shkresën zyrtare në Ministrinë e Financave, ku i kërkon qeverisë të miratojë garancinë sovrane për kredinë që do të marrë për Teatrin. Sipas shkresës, kredia do të jetë 30 milionë euro dhe me gjasa do të merret nga Banka Europiane e Investimeve. Me sa duket negociatat me bankën janë bërë ndërkohë..

A mund të sjellë ndryshimin Luli Basha, ky opozitar i squllët i pazareve dhe kulisave?!

Nga Andi Bushati Lulzim Basha arrin të zhgënjejë edhe ata që nuk kanë pasur kurrë shpresë tek ai. Edhe njëherë ai ka anashkaluar, ose e ka lënë vetë të kalojë një nga ato skandale, që i japin kredibilitet kauzave opozitare dhe e bëjnë më të prekshme fytyrën e regjimit në të cilin jetojmë. Ai nuk guxoi të thotë asnjë flalë.

Orakulli i Surrelit: Në tetor mbi kokën tuaj do shfaqet një re me gjemba…

Nga Dritan Shano Orakulli i Surrelit: “Në tetor mbi kokën tuaj do shfaqet një re me gjëmba, me ngjyrë jeshile në të zezë. Ajo do qëndrojë aty deri në Marsin tjetër. Që të shpëtoni, ju duhet të ecni zbathur, dhe të pini ujë një herë me dorën e majtë dhe dy herë me dorën e djathtë.” Pretendimet e Ramës për.

Roli i fundit i një artisti barbar, që i ka rënë maska në mënyrë të pakthyeshme

Nga Andi Bushati Një ditë maskat bien, ato nuk janë të përjetshme. Bashkë me shembjen e përdhūnshme të Teatrit Kombëtar Edi Rama ka rrënuar edhe imazhin që ndërkombëtarisht, me aq shumë kosto dhe dredhi pati kultivuar në vite: atë të një politikani që frymëzohet nga artisti që ka brenda vetes. Nëse kjo klishe ka dalë boje prej kohësh në Shqipëri,.

Yuri Kim, orakulli i Delfit dhe pse e mbështetin zyrtarët amerikanë Edi Ramen?

Nga Fatos Lubonja Cicërima gjithë ambiguitet e ambasadores amerikane, Yuri Kim, ku shprehej se qe e shqetësuar për ca thashetheme që qarkullonin për një marrëveshje të fshehtë (shqiptarësh), të cilët po sabotonin Reformën në Drejtësi, më kujtoi Orakullin e Delfit. Për ata që nuk e dinë: në Orakullin e Delfit, persona të ndryshëm shkonin të merrnin përgjigje për hallet, problemet.

“Rënia e fundit e perdes”- Ky ishte Teatri Kombëtar

Nga Oriel Besi Turdiu, Master në Arkitekturë, Universiteti Teknik i Mynihut Mora kurajën të shkruaj për ish-Teatrin Kombëtar, pasi ishte një ndërtesë të cilës një vit më parë ia kam studiuar projektet e vjetra ndërsa po kërkoja temën e masterit tim në arkitekturë. Më pëlqeu dhe u lidha aq shumë me atë ndërtesë saqë doja të propozoja një projekt për.

Yuri Kim hodhi një gur në lumë…

Nga Andi Bushati Alarmi i ngritur nga ambasadorja e SHBA për mundësinë e një konspiracioni për të vrarë reformën në drejtësi është një motërzim modern i atij proverbit shqiptar për 100 të zgjuar që nuk e gjejnë dot gurin e hedhur në lumë. Të gjithë janë vërsulur të kuptojnë se kush po qëndron pas komplotit. Disa shohin me dyshim Ilir.

Teatri vdiq, po opozita politike ç’do të bejë me komplekset e veta?

Nga Artur Zheji Është mjerisht e thjeshtë. Politika flet me akte dhe veprime, mbasi mbaron së foluri dhe mbasi ndërton publikisht bazën logjike të veprimeve që do vijojnë. Km-ja e prishi Teatrin mbasi i kishte matur mirë forcat e veta, por sidoqoftë priti me nge dhe durim djallëzor, përderisa opozita të shfaqej në radhët e Aleancës. Dhe opozita u shfaq,.

Kur zhgënjen edhe Kadareja, i cili ka 30 vjet që përpiqet ti mbushë mendjen botës,se ishte kundër Enver Hoxhes…

Nga Armand Shkullaku Ngjarje të mëdha si kjo e shëmbjes së Teatrit Kombëtar janë një pasqyrë e rrallë ku një shoqëri mund të shohi veten më qartë se kurrë. Aty dalin në pah rrahjet e pulsit të reagimit qytetar, kurajo civile për të thënë të vërtetën, dinjiteti dhe ndjeshmëria për publiken, historinë, rrënjët dhe identitetin, gjithçka që e kemi të përbashkët..

Luli vërtet nuk e shiti teatrin, por opozita është si një tufë me bagëti të imëta…

Nga Enkel Demi Të djelën, tek po ndiqja protestën pas shembjes së Teatrit u takova me Edmond Budinën. Ishte tejet i hidhëruar, ndërsa i vinte shumë shumë keq që qe larguar para se të ndodhte gjëma. – Më tha Monika të ikja të flija ndonjë orë, se nuk kishte për të ndodhur gjë. Unë besova dhe ika. Monika Kryemadhi me.