X
Edi Rama po e trajton tërmetin si një dhuratë nga Allahu, duke rritur pushtetin personal

Nga Andi Bushati Edi Rama po e shfrytëzon tërmetin njësoj si Erdogani grushtin e shtetit: si një “dhuratë nga Allahu”. Kjo jo për faktin se kryeministri ka filluar të shfaqet me tespie në dorë dhe të citojë në Facebook vargje nga Kurani, por se ai po përpiqet me çdo kusht të rrisë pushtetin e tij personal. Të mërkurën në mbrëmje.

Diktatura doli plotësisht në sipërfaqe pas tërmetit

Nga Artur Zheji Është e kotë ti vijmë anash dhe të themi stërhollime. Diktatura ishte e nëndheshme deri dje, para tërmetit të 26 Nëntorit, tani doli krejt në sipërfaqe me përmasat e saj të plota. Arrogance e djeshme e Ramës, u shëndrrua në brutalitet verbal, xhestual dhe në veprim. Sëpari pushtoi ekranin apo ekranet, nga ora 7 e mëngjesit deri.

Edi Rama, nuk kam asnjë respekt për ju, keni dhënë koncesione të tmerrshme!

Nga Florian Haçkaj Drejtuar Kryeministrit të Shqipërisë Z. Edi Rama Shkurtimisht mbi mua: Quhem Florian Haçkaj, jam 36 vjeç e vij nga Tirana. Duke filluar me studimet në Gjermani prej shtatorit të 2002 e deri më sot ku jetoj në Zvicër e punoj e si menaxher prej më shumë se 10 viteve, bëj plot 18 vite që jam pjesë e.

Rama me maskën e tërmetit…

Nga Kastriot Islami/ Tërmeti fatkeq e ka përkeqësuar gjendjen e përgjithshme të shqiptarëve. Gjendja ishte tejet e rëndë edhe para tërmetit nga qeverisja e Ramës, qeverisje oligarkike, kriminale, e papërgjegjshme dhe paaftë…por pas tërmetit kjo gjendje është rënduar aq sa për shumë familje është bërë e papërballueshme. Pasiguria pas tërmetit është rritur edhe akoma më shumë dhe kjo ndjehet nga.

Qeveritë që legalizuan vdekjen

Nga Ilir Demalia Qeveritë që legalizuan vdekjen. Nuk kishte nevoje të na e thoshte Prokuroria e Durrësit, që shkaqet e vdekjeve nga tërmeti ishin ndërtimet pa leje dhe cilësia ndērtimeve. Të gjithë ato qeveri që kanë lejuar ndërtimet pa leje dhe kanë bërë legalizimin e këtyre legalizimeve të vdekjes, duhet që personat përjegjës të merren në përgjegjësi penale dhe t’u.

Ky shtet llesh e li, është burimi i vetëm i panikut

Nga Ergys Mërtiri Ndërsa kthehesha në darkë nga Shëngjini dhe Bupqi, ku dërguam disa rroba fëmijësh për qytetarët e dëmtuar nga tërmeti, mësova se paskësha qenë i kallëzuar penalisht në Prokurori për shpifje dhe përhapje paniku. Në fakt, krimi që kisha bërë, ishte se kisha fotografuar një makine policie teksa po shkarkonte qese ndihmash në Ministrinë e Brendshme, foto të.

Erjon Velija, si qeni i Kasharit

Nga Armand Shkullaku Pas qenit dje në Kashar, sot ishte radha e Erjon Velisë, që të trajtohej publikisht si qen i rrahur nga Shefi i Madh. Në një nga aktet e teatrit post tërmet, kryeministri, në rolin e të plotfuqimshmit mbi tokë, e trajtoi kryetarin e Bashkisë së Tiranës në një mënyrë që të ndillte keqardhje edhe për qënie si.

51 qytetarët nuk i vrau tërmeti, i vrau Kryetari i Bashkisë, IKMT dhe urdhri i Qeverisë

Nga Pano Soko Diku në jug të Detit të Vdekur, dikur kanë pas ekzistuar dy qytete, Sodoma dhe Gomorrah. Historia e tyre përmendet në Bibël, në Kur’an dhe Torrah. Këto dy qytete kishin degjeneruar kaq shumë në sytë e Zotit, saqë ky i fundit vendosi t’i ndëshkonte me shkatërrim. Por përpara se të ndërmerrte aktin, Zoti dërgoi profetin Lot, nipin.

Po shfaqen 24 orë në ekran, si heronj shpëtimtarë të viktimave të tyre

Nga Ergys Mërtiri Mjeshtërit e sofizmit banal proqeveritar, po imponojnë idenë se nuk është koha për kritika ndaj qeverise. Sipas tyre, ne një situate dramatike si kjo nuk mund te behet politike, ndersa vendi ka nevoje për solidaritet. Ne kohe krize si kjo nuk u dashka kritikuar qeveria për kaosin dhe dështimin total ne menaxhimin e saj, por ama, kryedeshtakut.

Opozita duhet të godasë teatrin tragjik të udhëheqësit megalloman, jo të bjerë në naivitet

Nga Neritan Sejamini Opozita i ka kaluar gjashtë vitet e shkuara duke mos u marrë me shumë detyrime të një opozite, por duke u përqendruar vetëm në një drejtim: kritikat, denoncimet, sulmet dhe përpjekjet për të rrëzuar qeverinë, në çdo rast. Gjatë këtyre viteve, opozita ka theksuar se kjo qeveri ndërton vetëm fasada, pas të cilave bashkëpunon me krimin dhe.