X
Opozita dogji mandatet, Rilindja është duke djegur Shqipërinë

Nga Kim Mehmeti Nuk janë të pakuptimta, përbuzëse dhe çmendurake vetëm thëniet e Kryeministrit të Shqipërisë se vendi shkon përpara duke u kthyer në shtet njëpartiak, por edhe ato të ‘intelektualeve të pavarur’ që pohojnë se nuk e përkrahin qeverinë e sotme pse ajo është më e mirë se e mëparshmja, por pse ‘ata’ të opozitës e mbollën farën e.

Manipulo dhe korrupto ndërkombëtarët, që të shtypësh shqiptarët

Nga Fatos Lubonja Së fundi më kanë tërhequr vëmendjen dy deklarata kontradiktore që vijnë nga opozita. E para, është një letër e kryetares së Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi, e cila iu drejtua një numri ambasadorësh perëndimorë, me kërkesën e ngritjes së një komisioni ndërkombëtar për të zgjidhur çështjen e Shkodrës, së cilës iu përgjigj ambasadori austriak duke i thënë se.

Kam edhe unë dy sharje më shumë se Ilir Meta për Shqipërinë

Nga Andi Bushati Një intervistë e kreut të shtetit me gazetarin grek Stavros Tzimas, të së përditshmes Kathemerini, ka bërë bujë në shtypin vendas, më shumë sesa nga përgjigjet e Metës, për pyetjet habitore të intervistuesit. Sidomos të artikuluara nga goja e një fqinji tonë jugor, dilemat për një vend ku presidenti është ngërthyer në luftë vëllavrësëse me kryeministrin, ku.

Aty ku instalohet tirania, janë të kërcënuar të gjithë

Nga Mark Marku Ditët e fundit, publiku është bombarduar me lajme për kërcënime të drejtpërdrejta të figurave të rëndësishme publike, kërcënime adresuar këtyre personaliteteve nga persona të ndryshëm përmes formave të ndryshme. Intelektuali i njohur Aurel Plasari dhe kryetari i KQZ-së, Klement Zguri, morën kërcënime nga i njëjti person se do t’u zhdukte familjet dhe ata vetë. Ata e denoncuan.

Donald Trump kërkon të jetë një diktator. Nuk mjafton vetëm të qeshim me të

Nga Jonathan Freedland/ The Guardian Përshtati në shqip: TPZ.al Ndoshta jemi shumë të zënë duke qeshur, për të kuptuar ç’po ndodh. Ndoshta janë batutat dhe memet që Donald Trump prodhon me shumicë, ngjarjet e pambarimta, të cilat na verbojnë përballë fakteve ngjethëse me të cilat preferojmë të mos përballemi. E thënë thjesht, lideri i shtetit më të fuqishëm të botës,.

Zot i kësaj bote, një lutje: Të lutem një Kryeministër normal!

Nga Pano Soko Një nga këta të thjeshtët, të mërzitshmit. Një nga këta që vishen me atë kostumin klasik, me kravatë që s’ka ndryshuar që nga 1950. Nga këta që të mërzisin kur flasin, se e kanë të mbushur retorikën me shifra e teknikalitete saqë të bëjnë të ndërrosh kanalin e TV. Nga këta që postojnë aq rrallë në FB,.

Autopsi e instalimit të diktaturës së Ramës

Nga Vehap Kola Shqipëria e pas 30 qershorit i ngjan më shumë një diktature se një autokracie. Kontrolli i plotë i gjithë pushtetit vendor nga Partia Socialiste nën drejtimin e dyshes totalitare Rama-Veliaj është gozhda e fundit në arkëmortin e demokracisë hibride të 30 viteve pluralizëm problematik. Si mbërritëm në këtë pikë nuk është aspak e befasishme. Rrugëtimi klasik i.

Të gjithë po mbrohemi nga “frika” e Metës

Nga Andi Bushati Degradmi i pushtetit të Edi Ramës drejt një rregjimi monist, po shkatërron me një shpejtësi të paimagjinueshme edhe atë që jemi mësuar ta quajmë si investimin më të madh ndërkombëtar në Shqipëri: reformën në drejtësi. Rilindja, që tentoi ta devijonte sa më shumë këtë projekt, duke u përpjekur fillimisht të krijonte një mbulesë sigurie për pandëshkueshmërinë e.

Molotovët e munguar që djersitën kryeministrin

Nga Ergys Mërtiri Pas muajsh përballjeje të ashpër midis opozitës me qeverinë, ku turma njerëzish këmbyen molotovë dhe gaz lotsjellës me policinë në dyert e parlamentit, opozita ia dha goditjen finale Edi Ramës me këngë e valle, duke sjellë në kujtesë epokën komuniste. Kur të gjithë prisnin që tensioni dhe përballja fizike të arrinte kulmin, opozita zgjodhi të mos sulmojë,.

Enver Hoxha do të ishte krenar për “shtetin” e Edi Ramës

Nga David L. Phillips Lajmi i mirë është se nuk pati dhunë në zgjedhjet vendore në Shqipëri. Tensionet mund të shërbenin si shkëndijë e një konflikti vdekjeprurës, duke i njollosur edhe më tej kredencialet demokratike të Shqipërisë. Lajmi i keq është se zgjedhjet u mbajtën. Kryeministri Edi Rama, pa nevojshëm, e refuzoi dekretin e Presidentit Ilir Meta për t’i shtyrë.