X
Pika që s’ju bie, bota pushton hapësirën, ne akoma nuk votojmë dot!

Nga Artan Fuga Në media rinisën edhe njëherë të shfaqen skemat e gatshme. A do të dali “tymi i bardhë”, pra a do të ketë një konsensus për reformën zgjedhore midis partive politike të përfaqësuara atje në Këshillin Antikushtetues Politik, apo do të dali “tymi i zi”, pra në natën e 31 majit, si afat i fundit, nuk do të.

Rama gënjen si derr edhe në frengjisht

Nga Ergys Mërtiri I goditur keq nga mediat e huaja për aktin e shëmtuar të shembjes së Teatrit Kombëtar, Kryeministri Rama kërkon me dëshpërim të shplajë sa të mundet nga menderosja. Në përgjigje ndaj një raportimi të “Le Monde”, e cila e quajti shkatërrimin e këtij objekti “një akt barbar”, ai dërgoi një letër, duke u shprehur se gjithçka është.

Calavera, shefja e ONM-së, kërkon të kthejë faktin e turpshëm në triumf të drejtësisë

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Është një pamje për t’u soditur. Tani, gati katër vjet pas miratimit të Reformës në Drejtësi, shefja e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit (ONM), Genoveva Ruiz Calavera, ja doli të marrë lapsin dhe të shkruajë një editorial për t’u patur zili, që u përqafua menjëherë me krenari nga Ambasadori i BE-së Luigi Soreca në llogarinë e tij në Twitter. Arsyeja.

Edi Rama mes Ard Veliut dhe Ard Daullxhiut

Nga Armand Shkullaku Pas skandalit të drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, çeshtja nëse ai do duhej të qëndronte ende në detyrë as nuk do të shtrohej fare si pikëpyetje në një shoqëri normale. Megjithatë, Ardi Veliu, si të shkarkohet, si të vazhdojë të jetë zyrtari më i lartë i policisë së Republikës, do të shënohet përgjithnjë si fytyra perfekte e.

Nuk rrëzuan Albinin, por përdhosën ndryshimin

Nga Andi Bushati Historia e bukur e protestave studentore të majit ’68 në Paris dhe në të gjithë Francën ka lënë trashëgim, mes shumë të tjerave edhe një sllogan që është marrë dhe rimarë disa herë më pas: “Election, piges a cons”. Kësaj parrulle, pra se zgjedhjet janë një kurth për budallejtë, mbi të cilën kanë filozofuar nga Sartri e.

Në kulmin e krizës, qeveria po merr borxh për Teatrin e ri

Nga Klodian Tomorri Bashkia e Tiranës sapo ka nisur shkresën zyrtare në Ministrinë e Financave, ku i kërkon qeverisë të miratojë garancinë sovrane për kredinë që do të marrë për Teatrin. Sipas shkresës, kredia do të jetë 30 milionë euro dhe me gjasa do të merret nga Banka Europiane e Investimeve. Me sa duket negociatat me bankën janë bërë ndërkohë..

A mund të sjellë ndryshimin Luli Basha, ky opozitar i squllët i pazareve dhe kulisave?!

Nga Andi Bushati Lulzim Basha arrin të zhgënjejë edhe ata që nuk kanë pasur kurrë shpresë tek ai. Edhe njëherë ai ka anashkaluar, ose e ka lënë vetë të kalojë një nga ato skandale, që i japin kredibilitet kauzave opozitare dhe e bëjnë më të prekshme fytyrën e regjimit në të cilin jetojmë. Ai nuk guxoi të thotë asnjë flalë.

Orakulli i Surrelit: Në tetor mbi kokën tuaj do shfaqet një re me gjemba…

Nga Dritan Shano Orakulli i Surrelit: “Në tetor mbi kokën tuaj do shfaqet një re me gjëmba, me ngjyrë jeshile në të zezë. Ajo do qëndrojë aty deri në Marsin tjetër. Që të shpëtoni, ju duhet të ecni zbathur, dhe të pini ujë një herë me dorën e majtë dhe dy herë me dorën e djathtë.” Pretendimet e Ramës për.

Roli i fundit i një artisti barbar, që i ka rënë maska në mënyrë të pakthyeshme

Nga Andi Bushati Një ditë maskat bien, ato nuk janë të përjetshme. Bashkë me shembjen e përdhūnshme të Teatrit Kombëtar Edi Rama ka rrënuar edhe imazhin që ndërkombëtarisht, me aq shumë kosto dhe dredhi pati kultivuar në vite: atë të një politikani që frymëzohet nga artisti që ka brenda vetes. Nëse kjo klishe ka dalë boje prej kohësh në Shqipëri,.

Yuri Kim, orakulli i Delfit dhe pse e mbështetin zyrtarët amerikanë Edi Ramen?

Nga Fatos Lubonja Cicërima gjithë ambiguitet e ambasadores amerikane, Yuri Kim, ku shprehej se qe e shqetësuar për ca thashetheme që qarkullonin për një marrëveshje të fshehtë (shqiptarësh), të cilët po sabotonin Reformën në Drejtësi, më kujtoi Orakullin e Delfit. Për ata që nuk e dinë: në Orakullin e Delfit, persona të ndryshëm shkonin të merrnin përgjigje për hallet, problemet.