X
Vjosa e tradhtuar

Nga Ermal Mulosmani Në gjithë situatën paszgjedhore të Kosovës me intrigat, ambiciet, lojërat bllofet dhe të vërtetat, dallohet ndjeshëm zhgënjimi figurës simpatike të Vjosa Osmanit. Militantët e VV tallen me pafuqinë e saj për të përfaqësuar LDK-në, forcën politike që e udhëhoqi në fushatën zgjedhore, eksponentët e LDK-së nuk ia përmendnin asfare emrin duke e identifikuar me “njeriun e Vetvendosjes.

Albin Kurti duhet të dorëzohet, e mira nuk arrihet duke bashkëpunuar me të keqen

Nga Andi Bushati Edhe pas dështimit të takimit të fundit, zërat që i kërkojnë Albin Kurtit, një sakrificë të ekstreme për formimin e qeverisë, po insistojnë me këmbëngulje. Çështja po shtrohet sikur, nëse Vetvendosja heq dorë nga posti i kryeparlamentarit, nëse ajo pranon ta trajtojë të porsazgjedhurin Glauk Konjufca, si hyzmeqarët e padinjitetshëm të partive me një pronar të vetëm,.

E drejta e komentimit anonim online është e drejtë themelore e njeriut

Nga Gjergj Erebara Përtej shumë gjërave mes të cilave presidenti Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama nuk bien dakord me njëri-tjetrin, ka një pikë për të cilën që të dy duket se bien dakord. Dëshirën për të pasur një regjistër me të ashtuquajturat “portale” dhe për të ditur paraprakisht se kush fshihet pas këtyre portaleve. Rama e prezantoi këtë dëshirë.

Ambasadorja e re e gjeti ‘Rilindjen’ me kokën mbi pjatën e kokainës

Nga Gentian Gaba ‘Habemus Papam’ (E kemi Papën) është shprehja në latinisht që përdoret për të lajmëruar besimtarët e krishterë për zgjedhjen e papës së ri. Fjalë që tashmë përdoren edhe për të lajmëruar arritjen e diçkaje të shumëpritur. Kësisoj mund të thuhet edhe për uljen në tokën shqiptare të zonjës Yuri Kim, ambasadores së re të Shteteve të Bashkuara.

Kush gënjen Edi apo Ramushi?

Nga Andi Bushati Përballja e radhës mes dy kryeministrave të dy shteteve shqiptare, ka ngritur sërish të njëjtën pyetje në publik: kush gënjen: Edi apo Ramushi? Haradinaj e cilësoi me këmbëngulje të enjten në mbrëmje në Open, homologn e tij në Tiranë, si një nga projektuesit e coptimit të Kosovës. Ai tha se ka dëshmitarë të huaj dhe shqiptarë, të.

Mirupafshim Shqipëri, unë po iki!

Nga Silvana Begaj Faik Konica: “Në qoftë se Shqipëria do të vdiste ndonjëherë, atëherë në epitafin e saj do të duhej të shkruhej: Shqipëria lindi nga Zoti, shpëtoi nga rastësia, vdiq nga politikanët”. Mirupafshim Shqipëri! Unë po iki! Po lë familjen, po lë shokët e shoqet, po lë diellin, po lë kafen time të preferuar, po lë kujtimet dhe me.

PD- LSI si zjarrfikëse kundër opozitarizmit

Nga Andi Bushati Historia po përsëritet tragjikisht, e njëjtë si pothuajse një vit më parë. Të gjithë atyre që janë ngritur sot për të kërkuar ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe për të kundërshtuar marrëveshjen për tryezën mazhorancë- opozitë, po u bëhet i njëjti proces denigrimi sikurse protestave të studentëve në dhjetor- janarin e shkuar. Kush e kthen pak filmin mbrapsht,.

Secili ka zgjedhur 21 janarin e vet

Nga Astrit Patozi SECILI KA ZGJEDHUR 21 JANARIN E VET Secili ka zgjedhur 21 janarin e vet, jo për të respektuar vlerat dhe parimet që mbron, por për t’ia përplasur historinë në fytyrë kundërshtarit. Madje edhe kur flitet për një vdekje të qetë në shtrat si ajo e themeluesit të shtetit të Kosovës, Ibrahim Rugova, sërish kihet parasysh armiku i.

Gafa e Bild që i nxorri bllof të gjithë, rilindas e demokratë!

Nga Andi Bushati Një shaka prej mediaje bulevardeske e tabloidit gjerman Bild, që publikoi dhe fshiu brenda disa orësh artikullin ku hidheshin dyshime mbi financimet ruse të PD, ka nxjerrë edhe njëherë në pah hipokrizinë e barrikaduar të bipartizanizmit tonë. Rilindasit duke haruar të shkuarën e afërt, përjetuan për pak orë një lumturi orgazmike duke ngritur lart gazetën që tani.

Padia ndaj Haradinajt, Rama nuk është as burrë shteti, as njeri normal

Nga Besnik Mustafaj Siç është marrë vesh gjithandej, Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, shkëlqesia e tij Edi Rama, ka paditur pranë Gjykatës së Prishtinës Kryeministrin në detyrë të Republikës së Kosovës, shkëlqesinë e tij Ramush Haradinaj. Është fjala për një padi civile, nëpërmjet të cilës, me sa duket, shkëlqesia e tij Edi Rama (paditësi) kërkon të vërë në vend nderin.