X
Ekonomia kërkon rotacion politik

Nga Klodian Tomorri Ekonomia shqiptare ka hyrë në një spirale ngadalësimi, teksa rritja ekonomike edhe sipas shifrave të vet qeverisë u ul për të tretin tremujor rresht. Instituti i Statistikave raporti se në tremujorin e dytë, Prodhimi Kombëtar u zgjerua me vetëm 2.31 për qind, kur për të njëjtën periudhë të vitit të kaluar rritja ishte 4.26 për qind. Në.

Surreli vend i shenjtë, ose nuk bie rrufeja në Surrel

Nga Edmond Tupja U mbush e u tejmbush java qëkur na erdhi për një vizitë të papritur–mysafir e qafir njëherazi–tërmeti, i cili ngjalli një panik të paparë në  masën e hallakatur të hallexhinjve të panumërt në këtë  trevë të quajtur Republika sizmokratike e Shqipërisë. Qe një tërmet i tërbuar, i cili  na kafshoi shpirtin e shpartalluar nga jeta që detyrohemi.

Rama në OKB, i shqetësuar për klimën, feminist dhe “gay friendly”, fjalimi që na bëri të mos e njohim kryeministrin tonë

Kryeministri Edi Rama, ka mbajtur një fjalim në OKB, ku mes të tjerave ka folur për disa çështje, të cilat nuk kanë qenë aspak prezente, apo kanë zënë shumë pak vend,  në retorikën e tij të përditshme në Shqipëri. Rama përmendi shqetësimin për ndryshime klimaterike dhe disa komunitete të margjinalizuara, si komuniteti rom, egjiptian, LGBTI, apo personat me aftësi të.

Të zgjohemi, kundër kësaj shpërngulje biblike!

Nga Gjergj Meta Unë nuk do të rresht së thëni se zbrazja e Shqipërisë, sidomos në zonat malore e rurale, në qytetet apo qytezat e një niveli të dytë në krahasim me qytetet e mëdhaja si Tirana, Durrësi, Vlora, Shkodra apo Lezha, është një fatkeqësi kombëtare. Dhe kjo është emergjenca kryesore në vend: ndalja e kësaj hemorragjie njerëzore. Po lejmë.

Lutje gazetarëve: Sqaroni ç’do të thotë ‘PO me kushte’, se nuk kemi Ministri të Jashtme

Nga Artan Fuga Një lutje gazetarëve të rinj për këtë historinë me 9 kushte ! Se mesa duket ne nuk kemi ministri të jashtme të bëjë deklaratë zyrtare dhe të japi konferencë shtypi për gazetarët! Ministria lexon libra akoma! Të shpresojmë se e ka mbaruar të paktën abetaren e diplomacisë! Qytetarët janë turbull dhe në kaos informativ, raportimet në media.

Reforma në drejtësi—pse kandidojnë të njëjtët magjistratë për çdo pozicion?

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Aplikimet për në institucionet e reja të sistemit të drejtësisë po bëhen gjithnjë e më tepër një déjà vu e vazhdueshme. Kandidatët që janë refuzuar për një post, kandidojnë për poste të tjera, duke provuar shanset e tyre në institucione dhe pozicione të ndryshme. Duket që mendojnë se në një pikë do t’u vijë rradha edhe.

Populistët e mallkuar, demokracia në rrezik

Koment nga Deutsche Welle Njëri i dërguar i Zotit, tjetri i egër dhe tjetri, që anashkalon popullin dhe Mbretëreshën. Dita e martë tregoi se demokracia është në rrezik në shumë vende të botës. Prej populistëve, mendon Martin Muno. Çfarë dite! Mëngjesin e ditës së martë, Gjykata e Lartë në Britani mori një vendim ndaj kryeministrit Boris Johnson, gjë që në.

Shqipërinë e mbajnë peng katër persona, e dhimbshme se si po boshatiset vendi

Fjala e plotë e Jozefina Topallit gjatë marrjes së çmimit të karrierës nga Universiteti  i Shkodrës “Luigj Gurakuqi”  “Të dashur profesorë të mi, Të nderuar kolegë, ish kolegë! Ishte viti 1977 në auditorin A1 të universitetit po bëhej oilimpiada e matematikës. Isha e vogël në klasën e 7, hyra me emicion në atë sallë, më dukej se kohën e kisha.

Fati i qeverisë me tërmetin: propagandë dhe turizëm sizmiologjik

Nga Ergys Mërtiri Momentet e tmerrit nga një shkundje me intensitet 7.5 ballë shkaktojnë pa dyshim efekt psikologjik mbi turmat. Ngjarja pushton vëmendjen e publikut, ajo bëhet e vetmja gjë për të cilën flitet, dhe shumëfishohet duke u treguar e ritreguar prej gjithkujt. Menjëherë pas ndalimit të lëkundjeve, të gjithë flasin vetëm për tërmetin, shpjegojnë e rishpjegojnë për të njëqindtën.

Këta “bij kurvash” që na qeverisin!

Nga Ermal Mulosmani Si fillim më duhet të sqaroj që termi “bir kurve” nuk përbën aspak një sharje vulgare. E ka përdorur i pari Kryeministri kur donte të shfajësohej nga akuzat e hajnisë duke thënë “ nuk ka bir nëne apo bir kurve…”. Pas tij dhe nën shembullin e tij, vazhdoi edhe i akuzuari për narkotrafik, Saimir Tahiri. Por, në.