X
Anti-autokrati që mundi kryekomandantët e UÇK-së

Nga Keno Verseck / Spiegel Për dy dekada, Kosova drejtohej pothuajse ekskluzivisht nga ish-kryekomandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ata janë të korruptuar, kanë punësuar familjarët dhe miqtë e klaneve në poste kyçe dhe dyshohet se kanë kryer krime të rënda lufte. Nën sundimin e tyre, lulëzuan nepotizmi dhe krimi i organizuar, ndërsa shumë njerëz u larguan nga vendi përballë.

Në Kosovë troket ora e politikës reale

Nga Vilma Filaj-Ballvora Ka dy humbëse të mëdha të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë: PDK e presidentit Hashim Thaçi dhe AAK-ja e kryeministrit ende në detyrë Ramush Haradinaj. Të dy ish-komandantët e UÇK-së, që luftuan në vitet 1990 kundër regjimit serb, kanë qenë në rotacion në pushtet në këto dy dekada pas luftës. Megjithatë asnjëri prej tyre deri tani.

Sikur Rama të imitonte zgjedhjet e Kosovës, aq bukur sa imiton Dash’ Shehin

Nga Enkel Demi Kryetari i qeverisë, Edi Rama bën prova para pasqyrës të imitojë sa Ismail Qemalin, sa Dash’ Shehin. Nuk e njihnim më parë talentin e tij për sojin e imitatorit, por qysh pas suksesit të bojatisur me Edi Palokën, tani askush nuk ia vë në dyshim këtë aftësi të rrallë. Tani, pas zgjedhjeve të Kosovës, ku zgjedhjet u.

Në Kosovë humbi edhe Edi Rama!

Nga Enver Robelli Në Kosovë ka humbur edhe Edi Rama. Ai që në Nish u entuziazmua me idenë e Aleksandër Vuçiçit për ndarjen e Kosovës. Ai që erdhi në Kuvendin e Kosovës dhe foli e foli e nuk e përmendi emrin e Ibrahim Rugovës, prijetarit të pavarësisë së Kosovës. Dhe çka ndodhi? Gjysma e Kuvendit ia bojkotoi fjalimin. Ai që.

Rrëfimi i një ‘peshku të madh’ nga rrjeta e drejtësisë së reformuar

Nga Dritan Shano Nga Rrëfim në Rrëfenjë Rreshtat e mëposhtme i kam shkruar në 13 janar 2016 nën titullin “Rrëfimi”. Ishin dyshimi im se drejtësia nuk do mund të ndodhte ndër shqiptarë, përmes bekimit nga 140 veta, një pjesë e mirë e të cilëve duhet të ishin në burg për krime ordinere, një pjesë për krim të organizuar, korrupsion dhe.

Pse është nervoz Kryeministri?

Nga Artur Zheji Doli përsëri në Tv, kryeministri. Nuk dihet përse duhet të dilte përsëri, sepse me datë 3 Tetor 2019, ai kishte dalë disa herë, duke përsëritur të njëjtën salcë, të njëjtën majonezë dhe po aq spec djegës, gjatë gjithë asaj dite. Tepër nervoz dhe me shtjella pasioni dhe me mendime vrapuese e të rrjedhshme si një aktor improvizues,.

Kryeministër, mëshirë për të, është Sokoli yt!

Nga Ermal Mulosmani Mbrëmë në emisonin Real Story të gazetarit të njohur Sokol Balla, ishte i ftuar Kryeministri i Shqipërisë. Duke qenë se në atë orar kisha zgjedhje më të mira televizive, dhe i bindur brenda vetes se Kryeministri ishte edhe punëdhënësi më i fundit i Sokolit, nuk e ndoqa. Madje, arsyeja e dytë përcaktoi të parën. Por kurioziteti për.

Schengeni, Vishegradi dhe Novi-Sadi

Nga Veton Surroi Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia Veriore do të nënshkruajnë aspiratat për treg të përbashkët. Si tutje me një ide lehtë të thyeshme? 1. Thuhet (si edhe për shumë rrëfime të tjera anekdotale që mund të jenë apo jo të vërteta) se ish-kryeministri britanik, Winston Churchill, dikur të ketë deklaruar se nëse nuk do ta zgjidhësh një problem atëherë.

Shkeljet ligjore të Arta Markut në krye të Prokurorisë së Përgjithshme

Nga Arjan Balla Raporti për monitorimin e punës së Prokurores së Përgjithshme të Përkohshme Arta Marku ka nxjerrë në pah shkeljet e saj në ushtrimin e detyrës. Komisioni ad hoc për monitorimin e ligjit “Për Organet e Drejtësisë” në raportin e publikuar së fundmi konstatoi probleme në procesin e zëvendësimit të ish-anëtares së Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Antoneta Sevdari. Komisioni për monitorimin e.

Ik zoti President!

Nga Ermal Mulosmani Qysh në kohët e largëta e ndoshta edhe në kohët që po flasim, në Shqipëri e Kosovë ekzistojnë Komitetet e Pajtimit të Gjaqeve. Zakonisht në krye të këtyre Komiteteve vendosen njerëz me reputacion dhe ndikim në lokalitetin ku veprojnë, njerëz të shquar për fuqinë e fjalës dhe të mendimit. Më i njohuri prej tyre ka qenë Anton.