X
Çfarë ndryshon me fitoren e Albinit dhe Vjosës në Kosovë?

Nga Veton Surroi LVV-ja dhe LDK-ja kanë para vetes vetëm një alternativë: ta bëjnë këtë vend normal apo ta lënë kështu si është. 1. Në Kosovë, më 7 tetor, një ditë pas zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare, agoi një ditë e parëndomtë. Një shumicë e njerëzve që pashë, takova apo u dëgjova me ta, ende kishin vështirësi të përcaktonin çka saktësisht.

“Piktori” ne Beograd, si ilaçet qetësuese për të sëmurin mendor

Nga Kim Mehmeti Sikur të bëhej fjalë për ndonjë piktor të rëndomtë nga Tirana, askujt nuk do i bënin përshtypje shkuarjet e tij në Serbi dhe, as do kishte ndonjë shqiptar që do ndjehej keq pse ai më shpesh e viziton Beogradin se sa Prishtinën. Sepse thjeshtë, çdo gjë mundë të shpjegohet me prirjet e tij artistike dhe me lidhjet.

Shqiptarët duan të integrohen në BE, Rama të marrë familjen e tij dhe të “integrohet” në Ballkan

Nga Pano Soko Kjo puna e Shengenit Ballkanik më kujton një shprehje popullore “Të zinjtë kolonjarë, vanë për bar, e morën trarë..” Po pavarësisht të gjithave. Hajde për një moment abstragojmë nga fakti që Rama po e bën këtë si kundër-përgjigje për mos-hapjen e negociatave nga BE (të cilat realisht nuk u hapën si përgjegjësi e plotë e Qeverisë shqiptare)..

Narcizizmi i Ramës dhe çregullimet e thella të personalitetit të një burri adoleshent

Nga Ergys Mërtiri Kryeministri Rama mburret shpesh për aftësitë e tij oratorike dhe i njeh vetes mjeshtëri të pakonkurrueshme nga askush në këtë fushë. Oratorinë e tij ai e klasifikon në shkollën e Faik Konicës dhe e sheh të krahasueshme me të mjeshtërve të mëdhenj të gjuhës shqipe. Në një intervistë të fundit për emisionin Real Story, Rama e përsëriti.

Rilindja prezanton eksperimentin më injorant dhe të çmendur ndaj tatimpaguesve

Nga Klodian Tomorri Pas rrotës, shpikjen e dyte me te madhe te njerëzimit e ka bere qeveria shqiptare. Një mendje brilante brenda qeverise, ka vendosur qe shërbimi ndaj tatimpaguesve t’i hiqet Administratës Tatimore dhe te kaloje tek Adisa. Çmendurinë e kane bere me vendim qeverie. Kjo është njësoj sikur urgjencën mjekësore ta kalosh nen varësinë e Ministrisë se Bujqësisë, ngjitur.

Anti-autokrati që mundi kryekomandantët e UÇK-së

Nga Keno Verseck / Spiegel Për dy dekada, Kosova drejtohej pothuajse ekskluzivisht nga ish-kryekomandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ata janë të korruptuar, kanë punësuar familjarët dhe miqtë e klaneve në poste kyçe dhe dyshohet se kanë kryer krime të rënda lufte. Nën sundimin e tyre, lulëzuan nepotizmi dhe krimi i organizuar, ndërsa shumë njerëz u larguan nga vendi përballë.

Në Kosovë troket ora e politikës reale

Nga Vilma Filaj-Ballvora Ka dy humbëse të mëdha të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë: PDK e presidentit Hashim Thaçi dhe AAK-ja e kryeministrit ende në detyrë Ramush Haradinaj. Të dy ish-komandantët e UÇK-së, që luftuan në vitet 1990 kundër regjimit serb, kanë qenë në rotacion në pushtet në këto dy dekada pas luftës. Megjithatë asnjëri prej tyre deri tani.

Sikur Rama të imitonte zgjedhjet e Kosovës, aq bukur sa imiton Dash’ Shehin

Nga Enkel Demi Kryetari i qeverisë, Edi Rama bën prova para pasqyrës të imitojë sa Ismail Qemalin, sa Dash’ Shehin. Nuk e njihnim më parë talentin e tij për sojin e imitatorit, por qysh pas suksesit të bojatisur me Edi Palokën, tani askush nuk ia vë në dyshim këtë aftësi të rrallë. Tani, pas zgjedhjeve të Kosovës, ku zgjedhjet u.

Në Kosovë humbi edhe Edi Rama!

Nga Enver Robelli Në Kosovë ka humbur edhe Edi Rama. Ai që në Nish u entuziazmua me idenë e Aleksandër Vuçiçit për ndarjen e Kosovës. Ai që erdhi në Kuvendin e Kosovës dhe foli e foli e nuk e përmendi emrin e Ibrahim Rugovës, prijetarit të pavarësisë së Kosovës. Dhe çka ndodhi? Gjysma e Kuvendit ia bojkotoi fjalimin. Ai që.

Rrëfimi i një ‘peshku të madh’ nga rrjeta e drejtësisë së reformuar

Nga Dritan Shano Nga Rrëfim në Rrëfenjë Rreshtat e mëposhtme i kam shkruar në 13 janar 2016 nën titullin “Rrëfimi”. Ishin dyshimi im se drejtësia nuk do mund të ndodhte ndër shqiptarë, përmes bekimit nga 140 veta, një pjesë e mirë e të cilëve duhet të ishin në burg për krime ordinere, një pjesë për krim të organizuar, korrupsion dhe.