X
Ramushi, Zaevi dhe Rama, ballkanas, që sa shumë ndryshojnë

Nga Klodian Tomorri Ballkanas, por jo njësoj Ramush Haradinaj ishte Kryeministër kur Kosovës ju rrezikua integriteti territorial. Jo për fajin e tij, por për shkak të prapësive të Thaçit, Vuçiçit dhe Ramës. Megjithatë, edhe pse nuk pati asnjë faj, ja ktheu mandatin popullit. La sovranin të vendosë dhe sovrani vendosi. Zoran Zaevit i dështoi hapja e negociatave me Bashkimin Europian..

Piktori e bëri Shqipërinë shtet që të mos e duan edhe shqiptarët

Nga Kim Mehmeti Shqipëria nuk është e rrezikuar nga ambiciet e një Kryeministri që donë t’i kontrollojë të gjitha, por nga një ‘Piktor’ i dështuar dhe i frustruar që nuk mund ta kontrollojë vetveten. Shqipëria u bë vend ku ka kush të vdes, por ku s’ka kush të të varrosë sepse aty është e turpshme të turpërohesh dhe pse thuajse.

Tre kamionë dhe 26 milionë orë

Nga Veton Surroi Në mungesë të energjisë dhe ideve politike në Evropë karshi Ballkanit dhe posaçërisht në mungesë të vullnetit politik për ta integruar këtë regjion në BE në një afat më të përafërt, alternativa e krijimit të një hapësire të katër lirive në Ballkanin Perëndimor ka disa benefite, në radhë të parë politike dhe ato kanë një emërtues të.

Rama pretendon se arti dhe politika e Handkes nuk mund të ndahen – Po arti dhe politika e tij?

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei Kryeministri Edi Rama u përfshi në diskutimet e shumta për çmimin Nobel në Letërsi të dhënë Peter Handkes. Në një opinion të shkruar për Politico.eu, Rama arrin lehtësisht në përfundimin se duke i dhënë Handkes çmimin, Akademia Suedeze “ia doli mbanë të ulë vlerat e çmimit dhe të përfshihet në një skandal tjetër, që do të dëmtojë.

Pse më erdhi turp nga Edi Rama në Novi Sad?

Nga Bardhyl Mahmuti Më 10 tetor 2019, pas takimit në Novi Sad me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, dhe me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pohoi për mediet, se “është nënshkruar deklarata e përbashkët, e cila bazohet në zbatimin e lëvizjes së lirë të mallrave, kapitalit, njerëzve dhe shërbimeve ndërmjet këtyre shteteve. Përpjekja.

Borshard, gishti nervoz i Ramës ndaj qytetarëve të pambrojtur

Nga Ergys Mërtiri Me një akt nervozizmi, Ambasadori i i OSBE-së në Tiranë Bernd Borshard u përfshi në një incident të turpshëm me banorët e Astirit, duke iu treguar atyre gishtin e mesit, teksa po kalonte në rrugën e Drejtorisë së Policisë ku ata po protestonin. Reagimi i tij ishte përgjigje ndaj thirrjeve “Shame on you”, Turp!, që me gjasa.

Autokratët Rama dhe Vuçiç si dy pika uji

Nga Erblin Vukaj Shqipëria dhe Serbia vlerësohen nga Freedom House si “vende gjysmë të lira” dhe merita për këtë vlerësim është e pushteteve autoritare të Aleksandar Vuçiç dhe Edi Ramës. Duke vëzhguar vendimet e tyre si qeveritarë Rama e Vuçiç duket se kanë pasur qasje të ngjashme me mbështetjen e oligarkëve, shndërrimin duke shkelur ligjin të qendrave të qyteteve, favorizimin dhe paracaktimin e.

Zgjedhje të parakohshme, që Shqipëria të mos jetë shtet i dështuar

Nga David L. Phillips Mbështetja me kushte e Këshillit të Evropës për hapjen e negociatave me Shqipërinë është një refuzim ndaj Partisë Socialiste të Edi Ramës. Duke falënderuar kancelaren Merkel për “mbështetjen pa rezerva”, Rama dhe ekspertët e tij të marrëdhënieve me publikun po përpiqen që t’ia ngjyejnë buzët me buzëkuq një derri. Propaganda e tyre nuk mund maskojë antipatinë.

“Rama ik” nuk vlen më! Është koha për të thirrur: Rama mu zhduk sysh!

Nga Altin Hazizaj Nje thirrje drejtuar çdo socialisti te ndershem, te pakorruptuar dhe te palidhur me drogen dhe krimin e organizuar! Me ç’duket vendimi eshte final dhe negociatat me BE-ne nuk do te hapen! Kjo tashme duket gjeja me pak e rendesishme! Çfare vlen tani eshte te zgjidhim problemet e shtepise sone dhe zgjidhja fillon nga eleminimi i strumbullarit kryesor.

Albin Kurti, sharra në gozhdë e pazarexhinjve të politikës dhe gazetarisë

Nga Ermal Mulosmani Albin Kurti është kryefjala e debatit politik prej datës 6 Tetor. Kurrë më parë ndonjëherë,Tirana dhe Prishtina, nuk janë trandur në hamendje, parashikime dhe sidomos paragjykime. Baton Haxhiu, eksponenti më i njohur i korridoreve qeverisëse të Tiranës dhe Prishtinës, por, po aq edhe protagonist në debatet televizive, deklaroi mbrëmë: ‘Nëse Albin Kurti mbyll dialogun me Serbinë me.