X
Rama dështoi si piktor, por sot është NJËSHI në vendin e zhytur në krim e korrupsion

Nga Edmond Tupja Shkrimtari francez Éric-Em manuel Schmitt, i njohur  edhe nga lexuesi ynë i vë- mendshëm, në librin e tij “La  part de l’autre”, (“Pjesa e tjetrit”), merret me fatin e Adolf Hitlerit të ri, të cilit, më 8 tetor 1908, juria e Shkollës së Arteve Plastike në Vjenë ia hodhi poshtë, pas konkursit të zhvilluar, kërkesën për të.

Milionat që Shqipëria e varfër u fal miliarderëve

Nga Klodian Tomorri Jahti 400 milione dollaresh i Emirit të Katarit, Tamim bin Hamad Al Thani, qe u ankorua sot ne Sarande e ka kapacitetin e serbatorit 1.2 milione litra karburant. Per shkak te nje politike absurde fiskale, Shqiperia ja u shet karburantin jahteve me 0.58 dollare per liter. Aq eshte sot. Arsyeja? Nafta e jahteve ne Shqiperi nuk paguan.

Kur shteti çmendet më keq se Mihali

Nga Armand Shkullaku Kur erdhi në pushtet, rreth 6 vite më parë, Edi Rama deklaroi se “do të qeveriste me forcën e shembullit dhe jo me shembullin e forcës”. Midis dhjetra rasteve që vërtetojnë të kundërtën e këtij premtimi, shkëlqeu sot aksioni “i fuqishëm” për të shembur lokalin e Mihal Kokëdhimës në Porto Palermo. Pasi e burgosi, damkosi, e shpalli.

Kriminelë, trafikantë, të korruptuar, oligarkë, të gjithë në thesin e Rilindjes

Nga Kastriot Islami Edi Rama sa herë fut dorën në ‘thes’ nxjerr; i) kriminel a trafikant; ii) të korruptuar a oligark; iii) pinjoll të nomeklaturës së lartë komuniste a të birin/ bijën e ndonjë ‘gallosheje’ të vjetër; iv) dikë me diplomë false, arsim të pambaruar apo injorant; v) pervers, manekin a kukull të gatshëm të bëjë gjithçka i thuhet. Sepse.

Shqiptaria po shkon drejt vetë shkatërrimit

Nga Kim Mehmeti Dashakeqët e shqiptarisë kurrë nuk e kanë pasur më lehtë se sot, sepse planet e tyre për ta dëmtuar shqiptarinë, janë duke i realizuar vetë elitat politike shqiptare. Madje ata edhe nuk kanë nevojë, të bëjnë harxhime si dikurë, duke investuar në projekte antishqiptare, por mjafton të lusin Zotin që shqiptarët sa më gjatë të mbetet nën.

A do t’a inagurojë Uriahu (Erion Veliaj) rrugën e vdekjes?

Nga Ermal Mulosmani Dje një lajm i tmerrshëm na kujtoi se ndër ne ka akoma heronj që kacafyten me vdekjen në kërkim të bukës së përditshme. Ne kemi shumë vanitet, dembelhane, intriga, korrupsion, mafiozë,  nacionalizëm fals e gjithfarë cikërrimash që na e kthejnë jetën në një farë telenovele a reality show. Mbetemi në qerthullin e lajmeve pa kuptim që na.

Rama është vetë mesazhi

Nga Ergys Mërtiri Marshall McLuhan, një nga teoricienët më me ndikim mbi transformimet e botës moderne dhe komunikimin, ka përpunuar një teori, sipas së cilës zhvillimet e mjeteve teknike nuk janë gjë tjetër veç se zgjatime të aftësive njerëzore, qofshin këto fizike, mendore, shqisore etj. Kështu p.sh., çekiçi është zgjatim i duarve, rrota është zgjatim i këmbëve, telefoni është zgjatim.

Memoriali turk mbeti jetim, askush nuk e merr përsipër vendosjen e tij

Nga Genc Pollo Ambasadori turk, Hidajet Bajraktar, një burrë shtatmesëm, i qeshur e shoqëror erdhi të më takonte pak kohë mbas 15 korrikut 2016, ditës kur segmente të Ushtrisë tentuan pa sukses e përgjakshëm të rrëzonin organet kushtetuese të Turqisë. Zoti Bajraktar, për të cilin kisha dëgjuar se i përkiste rrymës politike Republikane të themeluesit të Turqisë post-otomane, Mustafa Qemal.

Rasti i Valdrinit/ Besojeni, Rama prapë s’e ka ditur

Nga Andi Bushati Sapo u bënë publike dokumentat e arrestimit të të përzgjedhurit të tij, Valdrin Pjetri, Edi Rama përzgjodhi mënyrën që tashmë është bërë bajat, atë të justifikimit. Në morinë e statuseve që botoi me këtë rast, më sinjifikativi ishte ai kur bënte të paditurin për të shkuarën problematike të atij që i la në dorë jo vetëm bashkinë.

Problemi është Parlamenti, Shqipëria vidhet me ligj

Nga Klodian Tomorri Argumentat e listuar nga Presidenti në dekretet për rrëzimin e dy kontrave koncesionare në infrastrukturë, rrugës Thumanë-Kashar dhe asaj Orikum-Dukat, prekin thelbin e problemit kryesor të Shqipërisë sot. Vjedhjen përmes ligjit dhe përdorimin e ligjit për të amnistuar përgjegjësitë. Kollona qëndrore e këtij mekanizmi pervers është Parlamenti. Në prill të këtij viti, teksa qeveria kishte përfunduar procedurat.